najlepší proteín pre ženy na chudnutie

Najlepší proteín pre ženy – (Chudnutie, svaly, vegánsky, nočný)

Pokiaľ si už pozerala nejaké proteíny, tak si si určite všimla, že existujú proteíny pre ženy. Prirodzene, ženu bude lákať kúpiť si proteín pre ženy skôr, ako obyčajný proteín. Sú však proteíny pre ženy naozaj pre lepšie pre teba, alebo sa jedná o marketingový ťah? Okrem toho, kedy a ako by si mala užívať proteín? Toto všetko sa dozvieš v tomto článku.

V druhej polovici tohto článku sa pozrieme na tie najlepšie proteíny pre ženy. Spoznáš najlepší proteín pre ženy na chudnutie, na svaly, vegánsky proteín a nočný proteín. Podľa tvojich potrieb si tak môžeš vybrať ten najlepší proteín nielen celkovo pre ženy, ale práve určený pre teba.

Prečo by ženy mali užívať proteín?

Podrobný článok: Na čo je dobrý proteín? (Zdravie, chudnutie a naberanie svalov)

Predtým, než sa pozrieme na rozdiely medzi proteínmi pre ženy a mužov, si musíme položiť základnú otázku – prečo vlastne užívať nejaký proteín?

Proteín je doplnok výživy, ktorého cieľom je zvýšiť tvoj príjem bielkovín. Samotný proteín nie je vlastne nič iné, ako bielkovina, a prípadne pár sladidiel, vitamínov, minerálov, enzýmov, atď.. to už závisí od konkrétneho produktu. Vždy je ale proteín predovšetkým bielkovina, to je základ.

Užívanie proteínu teda pomáha jednej veci – prijať extra bielkoviny navyše, a zvýšiť tak celkový denný príjem bielkovín. Otázka sa teraz mení na – prečo zvýšiť príjem bielkovín?

Pokiaľ je tvoj príjem bielkovín dostatočný z tvojej každodennej stravy, tak nie je dôvod, prečo zvýšiť príjem bielkovín. Väčšina žien však neprijme dostatok bielkovín len za pomoci stravy, V takom prípade je hneď niekoľko dôvodov, prečo je dobré zvýšiť príjem bielkovín.

Prečo ženy potrebujú dostatočný príjem bielkovín?

1. Udržanie a rast svalovej hmoty

Svalová hmota je rovnako dôležitá pre ženy ako pre mužov. Čím viac svalovej hmoty máš, tým rýchlejší je tvoj metabolizmus, tým silnejšia si, a tým sa lepšie cítiš.

Samozrejme, teraz hovoríme o prirodzenom množstve svalov. Nemusíš sa báť, že naberieš obrovské množstvá svalovej hmoty z proteínu, tak to nefunguje. Na to by boli potrebné anabolické steroidy, ktoré nemajú nič spoločné s proteínom. Proteín ti pomôže nabrať také množstvo svalovej hmoty, ktoré je prirodzené pre ženu.

2. Pevnejšie vlasy a nechty

Dostatočný príjem bielkovín priamo súvisí s produkciou keratínu. Keratín je dôležitý pre spevnenie vlasov a nechtov.

3. Menší hlad

Význam bielkovín pri chudnutí je obrovský, a určite neplatí, že proteín je určený len pre tých, čo chcú nabrať svaly. Bielkoviny majú vysoký zasycujúci efekt, čo znamená, že ak budeš mať dostatočný príjem bielkovín, tak budeš pociťovať menší hlad, a vďaka tomu bude chudnutie oveľa jednoduchšie.

4. Vysoký termický efekt

Tento bod je tiež spojený s chudnutím. Termický efekt jedla je množstvo energie, ktoré je potrebné vynaložiť na to, aby telo dokázalo stráviť a vstrebať dané jedlo. Áno, aj samotné jedenie jedla si vyžaduje energiu, a teda spaľuje kalórie.

Množstvo spálených kalórií závisí od toho, aké živiny dané jedlo obsahuje. Spomedzi troch makroživín (tuky, sacharidy, bielkoviny) majú bielkoviny najväčší termický efekt, a teda pri chudnutí budú najviac nápomocné.

5. Ďalšie dôvody

Pamätaj, že toto je len zopár spôsobov, ako bielkoviny pomáhajú pri chudnutí, alebo naberaní svalovej hmoty. Význam bielkovín je ďaleko väčší, a jeho dostatočný príjem je dôležitý aj vtedy, pokiaľ nie je tvojim cieľom chudnúť, či budovať svaly.

Napríklad bielkoviny tvoria enzýmy, ktoré sú esenciálne pre trávenie jedla alebo tvorenie buniek. Ďalej, bielkoviny opravujú a budujú nielen svalové tkanivá, sú súčasťou okysličovania krvi a regulujú tvorbu hormónov. Dostatočný príjem bielkovín je teda skutočne dôležitý pre každú ženu, či muža.

Je rozdiel medzi proteínom pre ženy a mužov?

Rozdiel medzi proteínmi pre ženy a mužov je menší, ako by si možno očakával. Vieme, že proteín je viac menej čistá bielkovina. Ak by bol zásadný rozdiel medzi proteínmi pre ženy a mužov, tak by musel byť rozdiel v tom, aké bielkoviny by mali prijať ženy, a aké muži. Rozdiel v tom však nie je, lebo bielkovina je bielkovina, to isté pre všetky pohlavia.

Je to ako pýtať sa, či by ženy mali jesť iný kryštálový cukor. Kryštálový cukor je totižto čistý cukor, čo je jedna zo základných živín. Proteín sú bielkoviny, a kryštálový cukor je cukor. Samozrejme, neexistuje kryštálový cukor pre mužov, a kryštálový cukor pre ženy, je to jednoducho cukor ako cukor. To isté platí pri proteínoch.

Napriek tomuto, proteíny pre ženy sa zvyčajne odlišujú od bežných proteínov v pár drobnostiach. Proteíny pre ženy zvyknú byť obohatené o vitamín B6 a vitamín B9 (kyselina listová), ktoré sú dôležité pre rast žien. Do proteínu pre ženy môžu byť pridané rôzne vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité najmä pre ženy, alebo ich potrebujú vo väčšom množstve ako muži.

Tráviace enzýmy sú ďalšou zložkou, ktorá sa zvykne pridávať do proteínov pre ženy.

Rozdiel medzi proteínmi pre ženy a proteínmi zvykne byť aj v dávkovaní. Ženy nepotrebujú také veľké množstvo bielkovín ako muži, a preto môžu proteíny pre ženy odporúčať menšie dávky.

Každopádne všetky tieto rozdiely sú malé. Základ proteínu, to, prečo vlastne proteín kupuješ, sú bielkoviny. Tam neplatí žiadne delenie medzi pohlavie, sú to rovnaké bielkoviny pre ženy ako pre mužov.

Ženy môžu bez problémov užívať proteíny pre mužov. Pokiaľ ešte k tomu prihodíš nejaký multivitamín, či multiminerál navyše, budeš mať to isté, čo by si mala pri proteínoch pre ženy. Dávkovanie proteínu si nie je problém upraviť.

Ako majú ženy užívať proteín?

Kedy majú ženy užívať proteín?

Kedykoľvek. Proteín môžeš užívať ráno, na obed, večer, pred tréningom, po tréningu, pred spaním. Proteín sú bielkoviny, a telo nemá vybraný čas, kedy je ochotné prijať bielkoviny.

Najlepší čas na užitie proteínu je vtedy, keď nie si schopný prijať bielkoviny v inej forme. Ak na obed zvykneš jesť mäso, tak nemá veľký význam pridať k tomu proteín, lebo bielkoviny už získaš z mäsa. Ak ale napríklad na raňajky nemáš chuť do jedla, nechce sa ti pripravovať jedlo, alebo podobne, vtedy bude proteín presne to, čo potrebuješ. Rýchle doplnenie bielkovín, ktoré predíde rozpadu svalovej hmoty, pomôže ju budovať, udrží ťa dlhšie zasýteným.

Pozri sa na svoj bežný jedálniček, a zisti, kedy ti chýbajú počas dňa bielkoviny. Vtedy použi proteín. Ak každý deň je tvoj jedálniček úplne iný, tak ho užívaj vtedy, keď si už niekoľko hodín neprijal bielkoviny.

Koľko proteínu by mali ženy užívať?

Odmerky, ktoré často zvyknú byť pribalené k baleniu proteínu, dávkujú proteín na 20 až 30 gramov. Nakoľko ženy nepotrebujú tak veľa bielkovín ako muži, najlepšie bude riadiť sa podľa spodnej hranice, a teda 20 gramov proteínu na jednu dávku.

Proteín je možné užívať kedykoľvek počas dňa, a vie ti rýchlo pomôcť doplniť príjem bielkovín. Treba myslieť ale aj na to, že proteín je doplnok výživy, nie jej náhrada. Určite by nemal tvoj denný príjem bielkovín pochádzať len z proteínu, alebo prevažne z proteínu. Jedávaj potraviny s vysokým obsahom bielkovín, a sem tam prihoď proteín, nie opačne. Užívaj proteín 1-2 krát za deň, prípadne vôbec, ak nie je potreba.

Určite si nezabudni prečítať aj odporúčané dávkovanie na proteíne, ktorý užívaš. Všetky proteíny ho zvyknú mať napísané na obale, prípadne ho nájdeš na stránke predajcu.

S čím užívať proteín pre ženy?

Proteín je prášok, a teda samotný prášok si asi do úst nevysypeš. Našťastie, je veľa možností ako užiť proteín. Najjednoduchšia možnosť je zaliať ho vodou a vypiť. Rýchle, jednoduché, a voda neobsahuje žiadne kalórie, teda dostaneš do tela čistý proteín. Týmto spôsobom aj najrýchlejšie telo strávi proteín, lebo nemusí tráviť nič iné, ako proteín.

Proteín môžeš vypiť aj s mliekom. Je to chutnejšia možnosť, ako ho vypiť s vodou, no mlieko už obsahuje kalórie, a pokiaľ sa snažíš ubrať na kalóriách, treba si na to dať pozor. Taktiež, mlieko spomaľuje trávenie proteínu, a teda bielkoviny sa budú do tela uvoľňovať po dlhší čas.

Nemusíš proteín len piť, ale môžeš ho aj zjesť v nejakom jedle. Či už si ho zamiešaš do ovsenej kaše, alebo ho použiješ na pečenie, možností je naozaj veľa.

najlepší proteín pre ženy na svaly

Ako vybrať proteín pre ženy?

Je pochopiteľné, že človek sa môže ľahko stratiť medzi tým množstvom proteínov, ktoré sú na trhu. Pri výbere proteínu treba pozerať na niekoľko vecí. Môže to byť nápomocné, keď si budeš proteín vyberať sama, a aspoň budeš vedieť, na základe čoho sme vybrali tie najlepšie proteíny pre ženy (neskôr v tomto článku).

1. Z čoho je proteín vyrobený

Prvá vec, ktorú si treba pri výbere proteínu postrážiť. Existuje srvátkový, hrachový, ryžový, vaječný, hovädzí, konopný, sójový,… Ťažko sa porovnáva, či je jeden druh proteínu lepší ako ostatné. Každý proteín má svoje plusy a mínusy, na ktoré sme sa pozreli v samostatných článkoch.

Aby si ale teraz nemusela študovať každý jeden proteín, tak v skratke. Najprv sa rozhodni medzi rastlinnými a živočíšnymi proteínmi. Živočíšne proteíny sú lepšie ako rastlinné, ale samozrejme, nie pre každého je živočíšny proteín preferovanou možnosťou.

Pravdepodobne najlepší proteín je srvátkový. Je živočíšny, a ponúka vynikajúcu kvalitu za pomerne dobrú cenu. Z rastlinných proteínov patria medzi najlepšie sójový alebo hrachový.

2. Obsah bielkovín v proteíne

Kvôli tomuto si kupuješ proteín. Koľko percentný je daný proteín je veľmi dôležité, pričom samozrejme, čím viac, tým lepšie. Je treba ale rátať s tým, že čím viac bielkovín proteín obsahuje, tým vyššia je jeho cena. Bolo by fajn, keby tvoj proteín mal aspoň 75% bielkovín, a pokiaľ to je možné, tak ideálne nad 80%.

3. Ďalšie účinné zložky

Proteíny pre ženy zvyknú obsahovať ďalšie extra zložky, ktoré obohacujú proteín. Reč je o vitamínoch, mineráloch, prípadne tráviacich enzýmoch. Ak ich tvoj proteín obsahuje, tak je to super, každopádne nejedná sa o nevyhnutnosť. Cieľom proteínu nie je byť multivitamín. Tráviace enzýmy môžu byť rozumné najmä vtedy, ak máš problémy s trávením. Tiež však nie sú nevyhnutné.

4. Celkové zloženie proteínu

Okrem bielkovín, vitamínov, enzýmov a podobne, proteíny pre ženy, ale aj proteíny všeobecne, obsahujú ďalšie látky, ktoré možno v proteíne nechceš mať. Napríklad sladidlá, arómy, farbivá, emulgátory alebo aj cukor. Vyberaj len taký proteín, ktorý neobsahuje pridaný cukor, lebo v tom prípade to už nie je ani proteín.

Ďalšie spomenuté látky v proteíne môžu byť, no väčšina z nich je úplne bezpečná. Aké látky sú do proteínu pridané sa môže veľmi líšiť od výrobcu.

Tiež je treba si uvedomiť, že ak chceš proteín s príchuťou, tak výrobca musí pridať sladidlá do proteínu. Vyhneš sa im pomocou neochutených proteínov.

5. Nutričný profil proteínu

Túto je ešte možno taký menší rozdiel medzi výberom proteínu pre ženy a pre mužov. Ženy potrebujú menej kalórií ako muži, a preto je treba dať väčší dôraz na to, koľko tukov, sacharidov, a celkovo kalórií proteín obsahuje. Lacnejšie proteíny zvyknú obsahovať menej bielkovín, a potom pridajú na tukoch, či sacharidoch. Daj si teda pozor na to, koľko tukov a sacharidov proteín obsahuje.

6. Chuť a rozpustnosť

Proteín môžeš kúpiť buď bez príchute, alebo s príchuťou. Pokiaľ sa chceš vyhnúť sladidlám, a navyše pridaným zložkám do proteínu, proteín bez príchute bude tvoja voľba. Ale pozor, proteín bez príchute negarantuje, že sa jedná o čisté bielkoviny bez žiadnych prídavkov, to si treba dodatočne skontrolovať.

Látky, ktoré sa pridávajú na dochutenie proteínu sú bezpečné (zvyčajne, závisí od výrobcu a konkrétneho proteínu). Pokiaľ teda chceš ochutený proteín, tak s tým nie je žiaden problém. Práve naopak, ochutený proteín je skvelý na pečenie.

7. Cena

Cena je pre väčšinu dôležitý faktor, a treba ju zvážiť pri každom proteíne pre ženy. Kvalitné proteíny môžu stáť naozaj veľa, ale sú aj také proteíny, ktoré sú cenovo veľmi prijateľné, a pritom nestratia až tak veľa na kvalite. Pri vyberaní najlepšieho proteínu pre ženy neskôr v článku budeme zohľadňovať aj cenu.

Môžu tehotné a dojčiace ženy užívať proteín?

Pre tehotné a dojčiace ženy je obzvlášť dôležité dbať na to, koľko bielkovín príjmu. Ich príjem bielkovín musí pokryť ich vlastné potreby, ale samozrejme aj bielkovinové potreby dieťaťa. Dieťa potrebuje rásť, a bielkoviny sú stavebné bloky, pomocou ktorých môže budovať. Vyšší príjem bielkovín je preto v takomto prípade namieste.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín má nasledovné odporúčania. Tehotné ženy by mali prijať navyše k odporúčanému dennému príjmu bielkovín pre ženy:

  • 1. až 3. mesiac tehotenstva 1 gram bielkovín
  • 4. až 6. mesiaci tehotenstva 9 gramov bielkovín
  • 7. až 9. mesiaci tehotenstva 28 gramov bielkovín

Pre dojčiace ženy sú podľa toho istého zdroja tieto odporúčania. Dojčiace ženy by mali prijať navyše k odporúčanému dennému príjmu bielkovín pre ženy:

  • počas prvých 6 mesiacov laktácie 19 gramov bielkovín
  • po 6 mesiacoch 13 gramov bielkovín

Dostatočný príjem bielkovín je esenciálny. V najlepšom prípade by tento príjem bielkovín mal byť dosiahnutý pomocou jedál s vysokým obsahom bielkovín, to však nemusí byť také jednoduché. V takomto prípade je určite lepšie prijať dopomôcť si proteínom, a mať dostatok bielkovín, ako trpieť ich nedostatkom.

S výberom proteínu treba byť ale obzvlášť opatrný. Samotné bielkoviny v proteíne sú bezpečné, ale ďalšie látky, ktoré sa do proteínu pridávajú, tie môžu byť problematické

Taktiež je dobre kupovať proteín od výrobcu, ktorý bol testovaný treťou stranou.

O užívaní a výbere proteínu je potrebné poradiť sa s vaším lekárom. 

Najlepší proteín pre ženy na chudnutie

Na výber tu je z dvoch možností. Prvý proteín bude najlepší proteín pre ženy na chudnutie, pričom sa na cenu nebude brať ohľad. Druhý proteín bude taký, že cena pri ňom bude dôležitým faktorom. Stále sa bude jednať o kvalitný proteín na chudnutie, no je asi jasné, že to nebude to najväčšie top.

proteín pre ženy na chudnutie IsoFue

Clear Whey IsoFue - kvalita

Proteín Clear Whey IsoFue od GymBeam je našou voľbou. Nejedná sa o proteín, ktorý by bol predávaný ako proteín pre ženy, a mal by ružový obal a podobne. Ako sme už ale spomínali, klasický proteín je rovnako vhodný pre muža ako ženu, a nemusí byť špecificky pre vybrané pohlavie.

Samozrejme, pri porovnávaní sme brali do úvahy aj proteíny určené špecificky pre ženy, ale bola to bieda v porovnaní s bežnými. Obsahujú síce určité vitamíny, enzýmy, a spaľovače tukov, ale za rovnakú cenu ponúkajú výrazne menšie množstvo bielkovín – dôvod, prečo si kupuješ proteín.

Tento proteín je srvátkový izolát, ktorého výroba je síce náročnejšia, ale výsledkom je čistejší proteín. Clear Whey IsoFue má až 88%-ný podiel bielkovín, čo je skvelé množstvo. Okrem tohto, proteín neobsahuje žiaden cukor alebo tuk, a teda má minimum kalórií. Jedná sa len o desatiny gramu tuku (<0,5 g) a stotiny gramu cukru (<0,1 g). Sú to doslova čisté bielkoviny.

Takýto proteín je najlepší na chudnutie, lebo za minimum kalórií dostaneš maximum bielkovín. Cena je síce vyššia, ale v porovnaní s inými proteínmi na tejto úrovni je najlepšia.

proteín pre ženy na svaly

Pure Whey Protein Neonutrition - pomer kvalita/cena

Druhý proteín pre ženy zase nie je pre ženy. Myslím tým, nie je tak marketingovo označený, ale v skutočnosti je úplne vhodný aj pre ženy, dokonca je to najlepší proteín pre ženy na chudnutie, kedy berieme do veľkej miery ohľad aj na cenu.

Tento proteín je momentálne asi najlacnejší proteín, ktorý ti ponúka až 79%-ný podiel bielkovín. To je veľmi slušný podiel bielkovín, a za tú cenu, je to skvelý podiel bielkovín. Je tam síce vyšší obsah tuku a sacharidov, ale bavíme sa o pár gramoch na odmerku, čo bude takmer zanedbateľné.

Najlepší proteín pre ženy na svaly

proteín pre ženy na svaly

Vec s proteínmi je tá, že či ich využiješ na svaly alebo na chudnutie, veľa sa toho nezmení, stále je to proteín obsahujúci bielkoviny. Ich užívanie ti pomôže pri budovaní svalov, aj pri chudnutí, ale tie rozdiely sú minimálne pri výbere proteínov.

Preto ako najlepší proteín pre ženy na svaly sme nominovali znova Pure Whey Proteín Neonutrition, nakoľko poskytuje tak dobrý pomer cena/kvalita. Ak chceš naberať svaly, tak zredukovať obsah tukov a cukrov na minimum nedáva zmysel. Na budovanie svalov potrebuješ kalórie, a preto načo by si kupovala raz tak drahý proteín, len aby mal menej kalórií?

Tento proteín má čisté zloženie bez zbytočných látok navyše, dobre sa rozpúšťa, príchuť je dobrá, ale nie je ich tak veľa na výber. Má vysoký obsah bielkovín a skvelú cenu. Ak chceš budovať svaly, tak neviem, čo iné by si v proteíne ešte hľadala. Najlepší proteín pre ženy na svaly je teda Pure Whey Proteín od Neonutrition.

Najlepší vegánsky proteín pre ženy

Tu je to veľmi rôzne, a ťažko sa vyberá jeden proteín, ktorý je najlepší pre teba. Zatiaľ čo jeden proteín môže byť najlepší pre jedného človeka, pre ďalšieho to môže byť iný proteín.

Namiesto toho, aby som ti teda tu odporučil jeden proteín, ktorý by nemohol byť nikdy najlepší pre každú ženu, ti odporúčam tento článok o vegánskych proteínoch. Porovnaných je až 26 rastlinných proteínov, a každý si tam nájde ten najlepší pre seba.

Nie je to zamerané len špecificky na proteíny pre ženy, ale zase, medzi proteínmi pre ženy a pre mužov je žiadny alebo minimálny rozdiel. Pokiaľ chceš vegánsky proteín, som si istý, že tento článok je presne to, čo hľadáš: Najlepší vegánsky proteín – Porovnanie až 26 rastlinných proteínov.

Najlepší nočný proteín pre ženy

nočný proteín od neonutrition

V predošlom článku sme už porovnávali nočné proteíny, a vybrali ten najlepší. Nočné proteíny obsahujú kazeínové bielkoviny, ktoré sa pomaly uvoľňujú. Kazeín je tá istá bielkovina pre ženy, ako je pre mužov, a nijak sa nerozlišuje medzi nočným proteínom pre ženy a pre mužov, je to to isté.

Ako najlepší nočný proteín sme v spomínam článku vyhodnotili Micelárny kazeín od Neonutrition. Viem, že je to ten istý výrobca, ale tento proteín nemá žiadne pridané látky, čisto micelárny kazeín. Má 81%-ný podiel bielkovín a je dostupný aj v ochutenej verzii. Nemá takmer žiaden tuk alebo cukor. To všetko za veľmi prijateľnú cenu.

Medzi micelárnymi kazeínmi je každopádne malý rozdiel, a preto odporúčam si pozrieť aj iné z tých najlepších nočných proteínov v tomto článku.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *