|

Elemfit Burn It + Protein Slim 80 – Úprimná recenzia (137 štúdií)

Značka Elemfit predáva populárny produkt na chudnutie s názvom Burn It. Keďže vo všeobecnosti produkty na chudnutie nezvyknú byť veľmi účinné, pozrieme sa dnes na to, či Burn It od Elemfit je lepší, ako priemerný produkt na chudnutie.

Okrem toho predáva Elemfit ešte proteín s názvom Protein Slim 80. Aj na tento produkt sa v tejto recenzii pozrieme, a zistíme, ako je na tom v porovnaní s inými proteínmi.

Pokiaľ zvažuješ kúpu produktov Elemfit, tak som presvedčený, že táto recenzia ti pomôže pri rozhodovaní o kúpe.

Čo je Elemfit Burn It?

Elemfit Burn It je spaľovač tukov, ktorý má však okrem chudnutia pomôcť pri potláčaní únavy, znížení chute do jedla, stimulácii mozgu, sústredení sa, a podaní lepšieho výkonu počas tréningu. Každopádne, hlavný dôvod, prečo by niekto tento produkt užíval, je práve kvôli chudnutiu. Vyplýva to aj zo samotného názvu Burn It – Spáľ to.

Produkt Burn It je založený na báze prírodných produktov. Jedná sa teda o kombináciu siedmich účinných látok, ktoré majú spolu stimulovať metabolizmus. Ak by sa toto naozaj podarilo, tak stimulácia metabolizmu by spôsobila vyšší energetický výdaj, čo je kľúčové pri chudnutí.

Pozrime sa na to z nadhľadu, aby bola pozícia produktu Burn It od Elemfit úplne jasná. Na chudnutie potrebuješ kalorický deficit, inak sa to nedá spraviť. Kalorický deficit znamená vyšší energetický výdaj ako energetický príjem. V praxi, denne sa musíš viac hýbať, ako zjesť. Tak prečo užívať Burn It?

Elemfit vytvoril produkt Burn It, ktorý obsahuje látky na zrýchlenie metabolizmu. To by znamenalo vyšší energetický výdaj. Taktiež, Burn It by mal potláčať chuť do jedla, a teda, tvoj kalorický príjem bude menší. V teórii by to teda dávalo zmysel, otázka však je, či Burn It skutočne funguje. Na toto sa ideme teraz pozrieť trochu hlbšie.

Keďže Burn It nie je nič iné, ako niekoľko látok na chudnutie, jeho účinnosť môžeme zistiť na základe týchto látok. Pozrieme sa teda na to, čo presne Burn It obsahuje, a ako účinné sú dané látky.

Elemfit Burn It recenzia

Čo obsahuje Elemfit Burn It?

Burn It od Elemfit obsahuje tieto látky:
  • Extrakt zo zeleného čaju
  • Kofeín
  • Karnitín
  • Extrakt z guarany
  • Horký pomaranč
  • Piperín
  • Chróm
Extrakt zo zeleného čaju

Zelený čaj je veľmi populárny, pokiaľ sa jedná o chudnutie, a preto niet šokom, že ho nájdeme aj medzi látkami v Burn It od Elemfit. Možno však tušíš, že chudnutie nemôže byť tak jednoduché, ako vypiť šálku zeleného čaju, alebo užiť extrakt zo zeleného čaju.

Metaanalýza z roku 2009, ktorá zahrnula 11 štúdií skúmajúce vplyv zeleného čaju na chudnutie zistila, že zelený čaj má malý efekt na chudnutie. Ďalšia metaanalýza z roku 2012 sa pozrela na 14 štúdií, ktoré sledovali vplyv zeleného čaju na chudnutie u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Pozorovaný bol malý, štatisticky nevýznamný vplyv na chudnutie.

Kofeín

V súčasnosti asi najlepšie dáta, z ktorých môžeme čerpať, poskytuje metaanalýza z roku 2019, ktorá v sebe zahŕňa 12 štúdií. Jej cieľom bolo skúmanie vplyvu kávy na obezitu, a keďže káva je významný zdroj kofeínu, tak je pre náš účel táto metaanalýza relevantná.

Záver tejto analýzy bol, že vyšší príjem kávy bol silno spojený s nižším BMI a obvodom pásu. Toto pozorovanie však platilo len u mužov, a rozdiel bol malý. Podľa autorov sú tieto pozorovania štatistický nevýznamné, a teda účinok kofeínu na chudnutie bude pri najlepšom minimálny. S vysokou pravdepodobnosťou však kofeín pomáha pri chudnutí, len nie veľmi.

Karnitín

V ľudskom tele zohráva karnitín dôležitú úlohu pri tvorbe energie. Karnitín pomáha transportovať mastné kyseliny (tuky) do buniek, kde sú v mitochondriách zoxidované, čím vznikne ATP, čo je univerzálny zdroj energie. Tuky sú tak premenené na energiu, a karnitín je pre toto dôležitý.

Zvyčajne to však v ľudskom tele nefunguje tak, že keď mu dáš niečoho veľa, tak telo to aj maximálne využije. Načo by telo oxidovalo všetok tuk, keď ty tu energiu nepotrebuješ, lebo nemáš dostatok pohybu. Len vďaka tomu, že telu dáš extra karnitín na transport tuku do buniek, telo nezačne aj spaľovať všetok svoj tuk.

V metaanalýze z roku 2020 sa zhrnulo 37 štúdií, ktoré skúmali vplyv karnitínu na chudnutie. Podľa nej karnitín má mierny vplyv na redukciu hmotnosti, zníženie BMI a tukovej hmoty. Podľa tejto analýzy však nemal karnitín vplyv na zmenu obvodu pásu a percento telesného tuku.

Extrakt z guarany

Hlavný dôvod, prečo nájdeme extrakt z guarany v Burn It od Elemfit, je obsah kofeínu. Guarana obsahuje približne štyrikrát viac kofeínu, ako kávové bôby. Kofeín, ako už teraz vieš, môže byť do istej miery nápomocný pri chudnutí.

Je možné, že guarana potláča gény, ktoré dopomáhajú k produkcii tukových buniek. Zatiaľ to však bolo pozorované len u myší, a tým pádom nemôžeme považovať extrakt z guarany ako účinný na chudnutie. Len samotný kofeín v nej môže čiastočne prispieť k chudnutiu.

Horký pomaranč

Horký pomaranč obsahuje synefrín, ktorý sa často používa na chudnutie. Ani dnes však nie je úplne jasné, či je synefrín bezpečný. V novej metaanalýze z roku 2022, ktorá zahŕňa 18 štúdií, autori znova pripomínajú, že bezpečnosť synefrínu nie je jasná.

Táto metaanalýza nenašla žiadne spojenie horkého pomaranču s chudnutím. Je to aj napriek tomu, že iná metaanalýza z roku 2012 s 23 štúdiami tvrdila, že užívanie horkého pomaranču môže viesť k chudnutiu.

Aj keď teda presný účinok horkého pomaranča v súčasnosti nepoznáme, je pravdepodobné, že ak by aj napomáhal chudnutiu, nebude to veľmi, lebo vzhľadom na množstvo štúdií by bol tento účinok už jasne preukázateľný.

Piperín

Piperín je látka, ktorá je obsiahnutá v čiernom korení. Do dnešnej doby máme spravené len dve štúdie o vplyve piperínu na chudnutie, jedna z roku 2011, druhá z roku 2017. Tieto štúdie boli robené na potkanoch, a teda nedajú sa z nich robiť žiadne veľké závery. Obe štúdie však pozorovali, že piperín môže pomôcť pri chudnutí, teda minimálne pri potkanoch.

Chróm

Na chróm máme dve väčšie metaanalýzy, z ktorých vieme pomerne presne povedať, ako efektívny je chróm na chudnutie.

Jedna metaanalýza z roku 2013 s 9 štúdiami pozorovala, že ľudia s nadváhou alebo obezitou schudli cca 1 kg za 3-4 mesiace. K podobnému výsledku došla druhá metaanalýza z toho istého roku s 11 štúdiami, ktorá pozorovala stratu cca 0,5 kg za rovnaké časové obdobie.

Chróm môže pomôcť pri chudnutí, jeho vplyv je však minimálny.

Elemfit Burn It

Pomôže ti Elemfit Burn It schudnúť?

Teraz, keď sme sa podrobne pozreli na celý obsah produktu Burn It od Elemfit, môžeme ľahko určiť efektivitu. Ako sme mohli pozorovať, tak väčšina látok v Burn It má malý efekt na chudnutie, jedná sa však o naozaj malý efekt, často štatisticky nevýznamný.

Takže, ak nezmeníš svoju diétu, a nezačneš sa viac hýbať, tak samotný Burn It ti nepomôže. Na druhú stranu, ak zmeníš svoje stravovacie návyky na lepšie, a budeš mať viac pohybu, tak šance na schudnutie sa zvyšujú. Burn It v takom prípade môže trochu pomôcť, ale je to minimum. Látky, ktoré obsahuje, nezačnú zázračne telesný tuk roztápať.

Pokiaľ budeš užívať Burn It, no pritom zapracuješ aj na strave a pohybe, tak peniaze minuté na Burn It sú takmer zbytočne minuté. V takom prípade schudneš aj bez Burn It. Pokiaľ budeš užívať Burn It, a to je všetko, čo pre chudnutie spravíš, tak sú to doslova vyhodené peniaze. Takýmto spôsobom neschudneš. Burn It bude mať minimálny efekt, a vždy môže pomôcť len ako doplnok chudnutia, nikdy nie základ.

Čo je Elemfit Protein Slim 80?

Protein Slim 80 je proteín od Elemfit. Keďže jeho cena je dvojnásobne väčšia, ako u iných konkurenčných proteínov, bolo by zaujímavé vedieť, prečo tomu tak je.

Tento proteín od Elemfit je srvátkový proteín. Srvátkové proteíny sú pravdepodobne najlepší druh proteínu, lebo majú najlepšiu absorpciu, obsahujú všetky aminokyseliny, najlepšie chutia, a ich cena je celkom prijateľná.

Srvátkové proteíny sa delia podľa spôsobu výroby na tri: koncentrát, izolát a hydrolyzát. Protein Slim 80 je kombináciou koncentrátu a izolátu. Koncentrát je najlacnejší, a zároveň najmenej kvalitný srvátkový proteín. Izolát je kvalitnejší ako koncentrát, ale stále je tu ešte hydrolyzát, ktorý je najkvalitnejší. Proteín od Elemfit teda používa kombináciu tých dvoch lacnejších, menej kvalitných proteínov.

Ako už z názvu vyplýva, tento proteín je z 80% bielkovina. To nie je zlý podiel bielkovín, ale za tú cenu by bolo prirodzené očakávať oveľa vyšší obsah bielkovín, než je 80%.

Výrobca reklamuje tento proteín aj tým, že obsahuje BCAA, glutamín, taurín, tráviace enzýmy, a niekoľko vitamínov B. To, že do tohto proteínu sú pridané vitamíny B, tráviace enzýmy a taurín je plus. To, že tento proteín obsahuje BCAA a glutamín nie je nič špeciálne. BCAA a glutamín sú obsiahnuté vždy v srvátkovej bielkovine, lebo z nich sú tvorené bielkoviny. Je to ako predávať auto, a povedať, že má dokonca aj motor, a kolesá. Každopádne, tie tráviace enzýmy nie sú samozrejmosťou pri každom proteíne, a preto tie sú plus.

Elemfit Protein Slim 80

Pomôže ti Elemfit Protein Slim 80 schudnúť?

Proteíny ako doplnky výživy sú zdrojom bielkovín. Význam bielkovín pri chudnutí je veľký.

1. Chránia svalovú hmotu

Pri chudnutí je nutné ísť do kalorického deficitu, aby telo malo potrebu spáliť tukovú hmotu na energiu. V opačnom prípade by stačilo, keby spálilo jedlo, ktoré si prijal, a všetko navyše, čo by už nevedelo využiť, by sa uložilo do tukov. Tu sa však naskytá menší problém s kalorickým deficitom.

V kalorickom deficite je núdza o energiu, a telo je ochotné rozložiť vlastnú hmotu. To znamená telesný tuk, ale aj svalovú hmotu. Význam svalovej hmoty je väčší, než len pekné telo. Svalovú hmotu treba živiť, a to si vyžaduje energiu. Inými slovami, čím viac svalovej hmoty, tým rýchlejší metabolizmus.

Vysoký príjem bielkovín v období chudnutia výrazne ovplyvní to, koľko svalovej hmoty stratíš. Svaly sú budované z bielkovín, a teda čím viac bielkovín prijmeš, tým lepšie.

Toto však má aj vedľajší pozitívny účinok, lebo ak ochrániš svalovú hmotu, telo nebude mať na výber, ostáva len páliť telesný tuk, pokiaľ chce získať energiu. Napríklad, ak by telo spálilo kilo telesného tuku a kilo svalovej hmoty na energiu, tak teraz musí spáliť dve kilá telesného tuku. Samozrejme, takto jednoducho to v skutočnosti nefunguje, ale pointu asi chápeš.

2. Menšia chuť do jedla

Bielkoviny prijaté z akéhokoľvek zdroja, napríklad aj z Protein Slim 80, majú dobrý zasycujúci efekt. To je veľké plus, lebo hlad je možno najväčším nepriateľom pri chudnutí. Je teda dôležité jesť také jedla, ktoré ťa dobre zasýtia, za cenu čo najmenej prijatých kalórií. Jedla s vysokým obsahom bielkovín sú presne to, čo potrebuješ.

3. Vysoký termický efekt

Zjesť jedlo je jednoduché, ale následne ešte musí byť strávené a vstrebané – všetko stojí telo energiu. Platí, že čím ťažšie sa jedlo trávi, tým viac energie telo spotrebuje, a teda toto jedlo má vyšší termický efekt. Z troch základných makroživín (tuky, sacharidy, bielkoviny) majú práve bielkoviny najväčší termický efekt. Protein Slim 80 od Elemfit, ktorý je takmer čistá bielkovina, má teda vysoký termický efekt.

Takže, pomôže ti?

Áno, Protein Slim 80 ti pomôže pri chudnutí, a to obzvlášť vtedy, keď tvoja súčasná diéta je chudobná na bielkoviny. Toto isté však platí o každom proteíne, nie výlučne len o tom od Elemfit.

Taktiež, proteín sám o sebe nespraví toho veľa. Pokiaľ nezmeníš stravu a nepridáš pohyb, tak užívanie akéhokoľvek proteínu ťa nedovedie k vysnívanej postave. Treba spraviť viac, ale pokiaľ si ochotný zmeniť svoju stravu, a viac sa hýbať, tak proteín je super pomocník, aj Protein Slim 80.

Finálny verdikt na Elemfit

Keďže táto recenzia nehodnotí všetky produkty Elemfit, tak nejdeme hodnotiť Elemfit celkovo, ale konkrétne dva produkty od Elemfit, na ktoré sme sa v tejto recenzii pozreli – Burn It a Protein Slim 80. 

Burn It nie je nič špeciálne, je to len ďalší zo spaľovačov tukov, ktorých je na trhu milión. Obsahuje kombináciu účinných látok, ktoré však v skutočnosti majú minimálny efekt na chudnutie alebo žiadny. Jeho vplyv na tvoje chudnutie bude minimálny, a určite nie hodný množstva peňazí, ktoré stojí.

Protein Slim 80 je proteín, a proteín je dobrý doplnok výživy. Nie je zlý, ale z neznámeho dôvodu je jeho cena dvojnásobne väčšia, ako u konkurenčných proteínov. Z hľadiska výroby sa jedná o kombináciu koncentrátu a izolátu, pričom koncentrát je najlacnejší druh proteínu. Existuje veľa iných proteínov, ktoré sú podobné Protein Slim 80, a stoja o polovicu menej.

Z týchto dôvodov sa nedá odporučiť ani jeden z týchto produktov od Elemfit. Burn It je takmer neúčinný, a Protein Slim 80 je dosť predražený.

alternatíva k Elemfit

Aké existujú alternatívy?

Elemfit Burn It alebo Protein Slim 80 možno nie sú to, čo hľadáš. Sú nejaké lepšie alternatívy, ktoré by ti skôr pomohli pri tvojich cieľoch?

Pokiaľ ide o Elemfit, tak tvoj cieľ je pravdepodobne schudnúť. V takom prípade je najlepšie sústrediť sa v prvom rade na to najdôležitejšie – strava a pohyb. Môžem ti odporučiť veľa rôznych doplnkov výživy na chudnutie, ale žiaden ti nepomôže, pokiaľ tvoja strava obsahuje príliš veľa kalórií, a pohybom spáliš menej.

Povedzme, že si prispôsobil svoj životný štýl chudnutiu. Existujú doplnky výživy, ktoré ti môžu pomôcť pri tvojom chudnutí, ale nie sú nevyhnutné. Správna diéta a dostatok pohybu stačí na schudnutie. Z konkrétnych doplnkov výživy na chudnutie, najviac vhodný bude pre teba proteín alebo predtréningový stimulant, prípadne čistý kofeín.

Význam proteínu, významného zdroju bielkovín, už poznáš. Jedna z možností je samozrejme Protein Slim 80, ale ten je zbytočne drahý, a predáva sa len v malom 0,5 kg balení, ktoré ti vydrží veľmi krátko.

Najznámejší predajca proteínu na Slovensku, ktorý ponúka rozumný pomer cena/kvalita je GymBeam. Ich proteín True Whey je taký zlatý štandard, ktorý ponúka najlepší pomer ceny a kvality spomedzi GymBeam proteínov.

Značka NeoNutrition ponúka momentálne asi najlepší proteín, čo sa ceny a kvality týka, je to však menej známa značka. Jedná sa o proteín Pure Whey.

Pokiaľ chceš podrobné porovnanie proteínov, alebo sa len o nich dozvedieť viac, pomôcť ti môže článok: Srvátkový Whey Proteín – Všetko, čo potrebuješ vedieť + Top 5 alebo Najlepší vegánsky proteín – Porovnanie až 26 rastlinných proteínov.

Predtréningové stimulanty sú nápomocné pri chudnutí. Vo väčšine prípadov obsahujú kofeín, ktorý má spomedzi účinných prírodných látok najvýraznejší vplyv na chudnutie. Nie je to výrazný vplyv, ako si sa už v tomto článku dočítal, ale je v porovnaní s inými látkami na tom najlepšie.

Čo je ale dôležitejšie, predtréningovky ti prirodzene pomôžu podať lepší výkon pri fyzickej aktivite. To znamená aj viac spálených kalórií, čo je kľúč k chudnutiu. V diéte, kedy je potrebné obmedziť príjem jedla do istej miery, budeš mať menej energie. Predtréningovky ti môžu pomôcť. Viac sa o nich môžeš dočítať v článku: Predtréningovky (Pre-Workout) – Čo to je, Bezpečný, Účinky, Ako vybrať + Top 5

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *