Dvojtýždňová diéta

Dvojtýždňová diéta (14 dňová) – Zásadný problém s touto diétou

Schudnúť za dva týždne, to by bolo super, však? Aj preto sa do popredia dostala tzv. dvojtýždňová diéta, známa aj pod názvom zaujímavá dvojtýždňová diéta. Zaujímavá pre tento článok teda určite je, keďže tu sa pokúsime načrtnúť realistický obraz o dvojtýždňovej diéte, pričom odhalíme niektoré problémy s touto diétou, kvôli ktorým možno znova prehodnotíš, či je táto diéta tá pravá pre teba.

Aby si neodišiel bezradný, a nestratil všetku motiváciu schudnúť, po zhodnotení tejto diéty sa pozrieme na to, ako sa to dá spraviť lepšie,… oveľa lepšie. No najprv začnime originálnou dvojtýždňovou diétou, a čo to je vlastne zač.

Pozn.: dvojtýždňová diéta je to isté ako 14 dňová diéta, v tomto článku rozumej tieto dva pojmy ako jeden

Základy dvojtýždňovej diéty

Aby sme mohli objektívne zhodnotiť dvojtýždňovú diétu, tak bude treba ako prvé objasniť, aké sú jej pravidlá. Táto diéta má štyri základné pravidlá.

Základné pravidlá
  • Absolútne vynechať cukor, soľ, alkohol, limonády, minimum oleja
  • Denne vypiť minimálne 2 – 3 litre vody
  • Denne vypiť jednu šálku žihľavového čaju
  • Každý druhý deň vypiť jednu šálku očistného čaju

Dvojtýždňová diéta má vytvorený aj jedálniček, ktorý je treba striktne dodržiavať. Jedálniček je na jeden týždeň, pričom v dvojtýždňovej diéte sa celý dvakrát zopakuje. Po prejdení tejto diéty by si mal schudnúť 8-9 kg, pričom ak potrebuješ schudnúť viac, tak po diéte si daj jeden týždeň normálneho jedenia, a potom sa znova vráť k dvojtýždňovej diéte. Po dodržaní tejto diéty dôjde k látkovej výmene, ktorá spôsobí, že ďalšie 3 roky nepriberieš.

Jedálniček

1. deň :
R : čierna káva
O: 2 rajčiny, 2 vajcia natvrdo, 1 celozrnný rožok
V : 1 kurací rezeň, alebo morčací rezeň, alebo steak, šalát + veľa jablkového octu
Nápoje : 2-3 litre minerálky, žihľavový čaj, očistný čaj

2. deň :
R: čierna káva s trochou mlieka, 1 celozrnný rožok
O : 1 kurací rezeň, šalát + veľa jablkového octu
V: 1 veľký ananás, 1 1% jogurt
Nápoje : 2-3 litre minerálky, žihľavový čaj

3. deň :
R: veľa káva s trochou mlieka, i celozrnný rožok
O : 2 vajcia natvrdo, 1 konzerva tuniaka bez oleja, 1 celozrnný rožok, šalát + veľa jablčného octu
V: 10 dkg šunky, 2 rajčiny
Nápoje : 2-3 litre minerálky, žihľavový čaj, očistný čaj

4. deň :
R: čierna káva, 1 celozrnný rožok
O: 1 kurací rezeň, šalát + veľa jablkového octu
V : zemiaky s kôprom alebo s petržlenovou vňaťou, uhorkový šalát
Nápoje : 2-3 litre minerálky, žihľavový čaj

5. deň :
R: 1 čierna káva s trochou mlieka, l celozrnný rožok
O: 2 rajčiny, 1 celozrnný rožok, 1 konzerva tuniaka bez- oleja, šalát + veľa jablkového octu lebo dusená ryba a uhorkový šalát
V: 20dkg šunky, ovocie /nie banány/
Nápoje : 2-3 litre minerálky, žihľavový čaj, očistný čaj

6. deň :
R : čaj s citrónom
O: 2 vajcia natvrdo, 2 rajčiny, 1 celozrnný rožok
V: jesť jedno a čo z predchádzajúcej ponuky
Nápoje : 2-3 litre minerálky, žihľavový čaj

7. deň :
R: 1 káva s trochou mlieka, 1 celozrnný rožok
O: 1/2 grilovaného kurčaťa, šalát + veľa jablkového octu
V: 2 špargle, 2 rajčiny, ovocie /nie banány/ 1 celozrnný rožok
Nápoje : 2-3 litre minerálky, žihľavový čaj, očistný čaj

Je zakázané zamieňať obedy a večere. Popritom, aj najmenší prehrešok je katastrofou, všetko musí byť striktne dodržiavané počas celej diéty.

Toto by bolo k základom dvojtýždňovej diéty, ale teraz je na čase, aby sme diétu zhodnotili.

14 dňová diéta

Pozitívna stránka dvojtýždňovej diéty

Kľudne môžeme povedať hneď na začiatok, že pozitív tejto diéty bude rozhodne menej ako negatív. Na to si už možno aj sám prišiel, ak sa aspoň trochu zaujímaš o to, ako chudnutie funguje. A aj keď určite by sme mohli diétu hneď skritizovať a zahodiť von oknom, sú v nej aj dobré myšlienky, na ktoré sa teraz pozrieme.

Ak by sme sa pozreli len na štyri základné pravidlá 14 dňovej diéty, a na všetky ostatné veci týkajúce sa diéty zabudli, tak sú to solídne pravidlá, najmä prvé dve. Prvé pravidlo (vynechať cukor, soľ, limonády, alkohol, minimum oleja) je správne.

1. Pravidlo

Cukor je chutný, a to prirodzene vedie k tomu, že zjeme veľa takej potraviny, ktorá cukor obsahuje. Jednoducho, lebo je chutná. Pri chudnutí je toto nežiadúce, lebo namiesto toho, aby telo pálilo tuk, tak bude páliť toto jedlo, ktoré si zjedol. Okrem toho, jednoduchý cukor sa zahráva s inzulínom v náš neprospech pri chudnutí, ale tým sa tu detailne nebudeme zaoberať.

Soľ nie je zdravá (v množstve, akom ju bežný človek konzumuje), a taktiež zadržiava vodu. Toto nemá priamo vplyv na chudnutie tuku, a teda schudnúť dokážeš aj vtedy, keď soľ budeš jesť. Keď ju však prestaneš jesť, tak telo sa odvodní, a teda stratíš na váhe, ale je to len voda.

Alkohol je najlepšie vyradiť pri chudnutí. Existuje kopec dôvodov na to, a podrobne sa o tom viac dočítaš v článku: Alkohol a chudnutie. Aby sme však uviedli aspoň jeden dôvod aj tu, tak alkohol obsahuje kalórie, ktoré však nemajú žiadnu pridanú hodnotu, tzv. prázdne kalórie. Ide o to, že alkohol ti dá energiu, kvôli ktorej nebude telo spaľovať tuk, ale práve energiu z alkoholu, a pritom ťa vôbec nezasýti.

2. Pravidlo

Druhé základné pravidlo dvojtýždňovej diéty je denne vypiť 2-3 litre vody. Toto je tiež solídna rada, lebo častokrát je hlad len prezlečený smäd. Dostatočný príjem vody počas dňa minimalizuje šancu prejedania sa, a zvyšuje šancu, že celkovo zješ za deň menej jedla, respektíve kalórií.

3. a 4. pravidlo

Tretie a štvrté základné pravidlo dvojtýždňovej diéty je také neutrálne. Pitie čaju určite nie je zlé pre chudnutie, lebo je to ďalší zdroj tekutín, ktorých význam pri chudnutí sme si pred chvíľou objasnili. Každopádne, či budeš piť každý deň žihľavový čaj, a každý druhý očistný čaj, alebo nie, na tom veľmi nezáleží. Môže to mať iné priaznivé účinky na tvoje zdravie, ale s chudnutím ti to nepomôže. Ale ani neuškodí.

Pozitívne stránky jedálnička

Okrem týchto základných pravidiel toho veľa pozitívneho už nie je v dvojtýždňovej diéte. Ešte pár posledných pozitív, napríklad jedálniček je zložený najmä zo zdravých potravín, predovšetkým tých, ktoré obsahujú veľa bielkovín. Vysoký príjem bielkovín v diéte na chudnutie je kľúčový. Nielen že pomáha predísť rozpadu svalovej hmoty, ale taktiež znižuje chuť do jedla, a zvyšuje termický efekt.

Ranná čierna káva je tiež dobrý nápad, lebo obsahuje kofeín, ktorý je účinný spaľovač tukov. Nie je to zázrak, ale trochu ti pri chudnutí môže pomôcť. Viac o káve, a jej vplyve na chudnutie, sa dočítaš tu.

Problémy s 14 dňovou diétou

Tak, ako sme už spomínali, tých problémov s 14 dňovou diétou je trochu viac. Aj keď teraz sa môže zdať, že sme vymenovali dosť veľa pozitív tejto diéty, a teda tá diéta nemôže byť až taká zlá, predsa len môže.

Už znova nepriberieš?

Ako prvé sa pozrime na ten nezmysel, že po dodržaní tejto diéty dôjde k látkovej výmene, a najbližšie 3 roky nepriberieš. Myslím, že úplne stačí, keď si tu vetu ešte raz prečítaš, a pochopíš, že to nemôže dávať žiaden zmysel.

Látková výmena je nesprávne pomenovaný metabolizmus. Čiže keď vetu prepíšeme: Po dodržaní tejto diéty dôjde k metabolizmu, a najbližšie 3 roky nepriberieš. Wow.

K metabolizmu dochádza stále, inak by tvoje životne dôležité orgány nemali energiu, pre ich funkciu. Pokiaľ má táto diéta niečo spoločné s metabolizmom, tak je to jeho spomalenie, lebo obsahuje veľmi málo kalórií, čo vedie k spomaleniu metabolizmu. Pomalší metabolizmus sa rovná ľahšiemu priberaniu.

Ešte raz teda prepíšme túto vetu, aby bola správna: Po dodržaní tejto diéty dôjde k spomaleniu metabolizmu, a najbližších pár dní alebo týždňov sa ti bude oveľa ľahšie priberať. Pôvodne tvrdenie bolo ďaleko od pravdy.

Aj najmenší prehrešok je katastrofa

Podľa tejto diéty, ak sa len trochu pošmykneš v jej dodržiavaní, výsledky sa nedostavia. Samozrejme, takto to pri chudnutí vôbec nefunguje, a to, že sa dopustíš prehrešku zmení len minimum na celkovom výsledku. Pre príklad, ak by si každý deň dvojtýždňovej diéty pridal k svojmu jedálničku Big Mac, tak po dvoch týždňoch by schudol síce menej, ale ten rozdiel by bol v stovkách gramov, určite nie niekoľkých kilogramov.

Je jasné, že prehreškom sa chceš vyhýbať čo najviac, ale ak sa ho predsa len dopustíš, určite sa nevzdávaj, lebo to má ďaleko od katastrofy.

Nemôžeš zameniť obed a večeru?

Podľa dvojtýždňovej diéty si toto nemôžeš dovoliť. Za týmto samozrejme tiež nie je žiaden racionálny dôvod, a keby chceš tak, kľudne môžeš zameniť obed a večeru, kľudne aj raňajky, alebo ich všetky spojiť v jednom jedle, prípadne rozdeliť do viac jedál. Na časovaní jedál nezáleží (z hľadiska redukcie hmotnosti), záleží na tom čo ješ, a koľko.

Jedálniček je príliš drastický

Cieľ je schudnúť, a preto je logické, že bude treba ubrať z množstva stravy v jedálničku. Jedálniček dvojtýždňovej diéty to však berie do extrému, a príliš obmedzí množstvo jedla. To nie je dobré z viacerých dôvodov. Ten samozrejmý je, že budeš hladný, a ľahko diétu porušíš. Menej nápadný dôvod, no za to veľmi dôležitý, tak malé množstvo jedla spôsobí spomalenie metabolizmu, a to vedie k podstatne vyššej šanci na jojo efekt.

Neprejdeme cez každý jeden deň 14 dňovej diéty, lebo je to takmer to isté každý deň, ale pozrime sa napríklad na pondelok. Keď všetky potraviny nahodíme do kalorických tabuliek, dostaneme rovných 500 kalórií. To je tak málo, že je to až nebezpečné, ale našťastie diéta trvá len 14 dní.

Každopádne deficit 500 kalórii denne je tak najviac, čo sa dá ešte spraviť, aby si nemal silný jojo efekt, diéta bola udržateľná, a chudol si telesný tuk, nie svalovú hmotu. Keďže bežný človek denne spáli 2000 – 3000 kalórií, tak do deficitu 500 kalórií sa dostane, ak bude denne jesť 1500 – 2500 kalórií (veľmi to závisí od človeka k človeku). Denne jesť 500 kalórii je nezmysel.

Málo bielkovín

Toto je jasné, nemôžeš prijať veľa bielkovín, keď denne zješ toho tak málo, ako je 500 kalórií. V pondelok prijmeš asi 50 gramov bielkovín. Pri chudnutí je najlepšie mať v jedálničku veľa bielkovín, a zvýšiť to až na 2 g bielkoviny na kg telesnej váhy. Množstvo bielkovín v dvojtýždňovej diéte (50g) by bolo vhodné pre človeka s hmotnosťou 25 kg.

Dvojtýždňová diéta - áno alebo nie?

Dvojtýždňová diéta ti sľubuje 8-9 kíl dole, čo je neskutočne veľa na dva týždne. Nie je to však nemožné. Keď sa pozrieme na dvojtýždňovú diétu s nadhľadom, tak je jasné, o čo sa snaží – odvodniť ťa. Týmto spôsobom je možné schudnúť veľa kíl za krátky čas, keďže sa však jedná len o vodu, je to krátkodobé. Telo sa rýchlo odvodní, ale aj rýchlo zavodní.

Netvrdím, že z tých 8-9 kíl, ktoré môžeš schudnúť, nebude nejakú časť tvoriť telesný tuk. Bude to však málo. Jednak dva týždne sú príliš krátka doba na to, aby si schudol serióznejšie množstvo tuku, a drastický spôsob chudnutia, na ktorý sa ťa snaží naviesť táto diéta je neefektívny.

Drastické chudnutie prirodzene spôsobí stratu hmotnosti, no zatiaľ čo pri dobrej diéte by si chudol najmä telesný tuk, tu budeš strácať zo svalovej hmoty, telesného tuku, a veľká časť bude tvorená vodou.

Aj keď sa tvrdí, že po tejto diéte nemôžeš 3 roky pribrať, opak je pravdou, a veľmi pravdepodobne po tejto diéte dôjde k silnému jojo efektu – naberieš schudnuté kilá rýchlo naspäť.

Aby to nebolo celé tak negatívne, je správne, že diéta neobsahuje vyslovene nezdravé potraviny, a zameriava sa na výživné potraviny s vyšším obsahom bielkovín. Tu je však problém ten, že toho jedla je tak málo v jedálničku, že aj tak sa ti nepodarí dostať dostatok živín potrebných pre telo.

Viem, že to znie veľmi lákavo. Máš presný jedálniček na dva týždne, a ak ho dodržíš, tak schudneš takmer 10 kíl, a 3 roky nepriberieš. Nenechaj sa ale nachytať, lebo to nie je pravda. Napriek tomu, že v dvojtýždňovej diéte nájdeme pozitívne stránky, táto diéta je naozaj zlá. Vyhni sa jej.

Ako to spraviť lepšie?

Chudnutie nie je zložité, a dá sa spraviť oveľa lepšie, ako to robí dvojtýždňová diéta. Jednu vec, ktorú ale treba na začiatok povedať, chudnutie netrvá týždeň, ani dva. Ani jedálniček dvojtýždňovej diéty nebol lákavý, ide skôr o to, že ti dala riešenie, ako schudnúť len za dva týždne. Pokiaľ schudneš za tak krátku dobu, môžeš si byť istý, že väčšina z toho je voda.

Je nutné prispôsobiť sa tomu, ako tvoje telo funguje. A fakt je, že pre neho nemá zmysel stratiť všetky zásoby energie (telesného tuku) v priebehu dvoch týždňov. V takom prípade by boli jeho šance na prežitie v minulosti veľmi nízke. Ak chceš schudnúť tuk, tak musíš ísť do toho s chápaním, že telo sa nechce zbaviť telesného tuku rýchlo. Preto sa to ani rýchlo nedá. Nechoď proti tomu, ale využi toho.

Malý kalorický deficit, ktorý by si dodržiaval niekoľko mesiacov je cesta, ktorú musíš prejsť, ak chceš schudnúť. Keďže sa jedná o malý kalorický deficit, tak to ani nebude tak ťažké dodržať, a zároveň budeš chudnúť telesný tuk, nie svaly.

Preto vzdaj sa hľadania diéty na rýchle schudnutie. Daj si za cieľ každý deň dosiahnuť deficit 500 kalórií, a buď konzistentný. Iná cesta k skutočnému chudnutiu nie je, takže pokiaľ chceš, aby sa ti to skutočne podarilo, tak, či tak si týmto budeš musieť prejsť, skôr, či neskôr.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *