bicykel
|

Beh alebo bicykel? Čo je lepšie na chudnutie a pre zdravie

Pri chudnutí si väčšina ľudí uvedomuje, že sa bude musieť hýbať. Každý chce však schudnúť čo najrýchlejšie, a preto ak už sa má niekto hýbať, tak nech pri tom spáli čo najviac kalórii. Najpopulárnejšie formy pohybu sú beh a bicykel. Často preto nastavajú otázky, čo je lepšie? Beh alebo bicykel? Čím spálim viac? Na odpoveď sa podobne pozrieme v dnešnom článku.

Chudnutie v skratke

Aby si pochopil ktorý spôsob pohybu je najlepší, potrebuješ mať správne chápanie o tom ako funguje chudnutie. Základným pravidlom je, že budeš musieť spáliť viac kalórii ako prijmeš. Teda v praxi je treba sa viac hýbať ako jesť.

Neznie to komplikovane, ale na to aby si nielen chudol váhu ale chudol práve tuk musíš spraviť viac. Musíš jesť dostatok bielkovín aby si predišiel strate svalovej hmoty, a zároveň treba mať aj silové tréningy, kvôli ktorým sa svaly nebudú môcť zmenšiť. Toto je základ chudnutia tuku, ale ako som spomínal už musíš jesť menej ako sa hýbať.

Takže na výber máš buď znížiť množstvo stravy alebo zvýšiš výdaj, resp. pohyb, alebo urobíš oboje naraz. Behom alebo bicyklom práve zvyšuješ tento výdaj, lebo telo sa hýbe a páli pritom kalórie. Preto obidve beh aj bicykel sú určite skvelými pomocníkmi pri redukcii tuku.

Bicykel alebo beh?

Zodpovedať otázku či je jedno lepšie ako druhé sa nedá len tak jednoducho. Bicykel a beh majú iné výhody a nevýhody. Odpoveď bude závisieť na cieľoch, ktoré sa snažíš dosiahnuť. Obidve však majú spoločné jedno, obe spaľujú kalórie a pomáhajú schudnúť.

1. Chudnutie

Ak je tvojím cieľom schudnúť, lepšia aktivita bude tá, ktorá spáli viac kalórii za jednotku času. Beh spaľuje viac ako bicykel. Teda dá sa povedať, že beh je lepší ako bicykel pri chudnutí.

Na druhú stranu pokiaľ budeš podstatne dlhšie bicyklovať ako behať, bicykel môže byť lepší. Je rozdiel behať a bicyklovať hodinu. Tým mám na mysli beh je značne náročnejší a zapája sa pri ňom viac svalov.

Pokiaľ nevydržíš behať pol hodinu, ale dokážeš bicyklovať oveľa dlhšie, tak samozrejme pre teba bude lepší bicykel.

Ak máš ale hodinu a chceš spáliť čo najviac kalórii za tento čas, tak tvojou voľbou bude beh.

2. Budovanie svalovej hmoty

V prípade, že tvojím cieľom je budovať svalovú hmotu, tak najlepšou voľbou bude pre teba ísť do posilňovne. Ak ale máme vybrať z bicykla a behu, tak bicykel bude lepší. Pri šlapaní do pedálov to je vlastne tréning, musíš nohami tlačiť pedál, ktorý vyvíja odpor.

Avšak keď bicykluješ posilňuješ iba spodnú polovicu tela, a teda bicykel sa nedá považovať za nástroj na budovanie svalov. Aj beh aj bicykel slúžia na pálenie kalórii, čiže sú vhodné viac pri chudnutí.

Taktiež ak sa rozhodneš ísť robiť tieto aktivity, a chceš nabrať svalovú hmotu, budeš musieť zvýšiť svoj denný príjem kalórii.

3. Zdravie

Pokiaľ nie je tvojím cieľom budovať svalovú hmotu, ani chudnúť, ale jednoducho žiť zdravo a podporiť kardiovaskulárne zdravie, obidve formy pohybu sú na tom rovnako.

Tvoje srdce nevie, či šlapeš na bicykli alebo bežíš. Fungovať bude rovnako, ako rýchlo bude pumpovať krv záleží iba na intenzite pohybu, nie na druhu. Preto či už preferuješ jedno alebo druhé, voľba je na tebe.

Isté štúdie však poukazujú na to, že príliš veľa aktivity má už skôr negatívne účinky na kardiovaskulárne zdravie, ako tie pozitívne. Preto to s pohybom nechoď do extrémov, a dopraj telu adekvátny oddych po aktivite.

beh

Cenová náročnosť

Cenovo je samozrejme lacnejší beh ako bicykel, a pokiaľ nemáš bicykel netráp sa. Nemusíš si kupovať bicykel len kvôli tomu, že chceš schudnúť. Obidve aktivity sú super, a ak sa ti nedarí schudnúť určite to nebude tým, že si namiesto behu bicykloval/a alebo naopak.

Aj keď cyklistika je drahšia, kvôli potrebe kúpy bicyklu, prilby, príslušenstva na bicykel, prípadne špeciálneho oblečenie či obuvi, aj pri behu je potreba si kúpiť kvalitnú obuv. Predídeš tak možným zraneniam a budeš šetriť svoje chodidlá.

Šetrnosť kĺbov

Podstatnou vecou, ktorú je ešte treba spomenúť je šetrnosť týchto aktivít na kĺby. Beh je viac náročný na kĺby ako bicykel, preto pre niekoho môže byť práve bicykel lepšia voľba. Samozrejme aj pri bicykli sú namáhané kĺby, ale menej ako pri behu.

Naopak počas bicyklovania môže dôjsť k bolesti spodného chrbtu skôr ako pri behu. Pokiaľ máš problém s chrbtom, beh bude možno lepšia možnosť pre teba.

Záver

Ak to celé zhrnieme, tak aj bicykel aj beh sú skvelé aktivity a určite sa im netreba vyhýbať. Počas behu sa spáli viac kalórii za jednotku času, ale bicyklovať sa dá dlhšie, teda nedá sa povedať či je jedno lepšie ako druhé.

Pokiaľ peniaze nie sú prekážkou, tak najviac záleží na osobnej preferencii. Obidve sú zdraviu prospešné, ale ani s pohybom to netreba preháňať. Aj bicykel aj beh ti pomôžu pri dosahovaní svojej vysnívanej postavy.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *