chudý a svalnatý muž

Schudnem, ak nebudem jesť? Je to efektívne a zdravé?

Každý vie, že ak chce schudnúť bude musieť začať jesť menej. Veľa ľudí si však vytvoria na základe tohto myšlienku, že ak nebudem jesť vôbec, tak schudnem najviac za najkratší čas. Otázka teda znie: Schudnem, ak nebudem jesť?

Tento článok sa zameria na to či schudneš keď nebudeš jesť, či to je zdravé, a či tu je aj lepšie riešenie ako schudnúť.

Chudnutie tuku a chudnutie

Je rozdiel chudnúť a chudnúť tuk. Chudnutie je jednoduchšie dosiahnuť, stačí sa držať pravidla tvoj príjem je menší ako výdaj. Teda zješ menej ako sa budeš hýbať. Pokiaľ túto podmienku splníš, telo bude mať nedostatok kalórii. Avšak telo musí stále pracovať, stále musí dýchať, pumpovať krv, tráviť potravu,… Na to všetko potrebuje tieto kalórie, ktoré si mu ale ty nedodal. Samozrejme telo neprestane dýchať alebo pumpovať krv kvôli tomu, že ty si mu nedodal kalórie. Telo si tie kalórie, respektíve energiu zoberie z iného zdroju, ktorý by na to mohlo využiť. Na výber má najmä zo svalov a telesného tuku, ich následne rozloží na energiu a využije ju. Takže tvoje telo spálilo svaly a tuk ako energiu, a ty si schudol.

Ak však chceme schudnúť tuk, bude treba spraviť viac než len sa držať pravidla príjem musí byť menší ako výdaj. Bude treba ísť zase do deficitu kalórii, ale nie veľmi drastického.

Jemný deficit dovolí, aby v tele stále prebiehali životne dôležité funkcie a telo mohlo ako bežne fungovať, ale zároveň si bude musieť trochu energie zobrať aj z telesnej hmoty. Pokiaľ budeš pravidelne cvičiť a jesť dostatok bielkovín, telo si zvolí ako zdroj energie tuk, keďže svaly bude potrebovať. Následne tuk spáli a využije ako energiu, a teda ty si schudol telesný tuk.

Je to zdravé?

Ak sa rozhodneš nič nejesť, samozrejme schudneš. Deti v Afrike, ktoré hladujú a nič nejedia sú tak chudé tiež. Vojnoví zajatci, ktorý nedostávali jedlo boli taktiež vychudnutý.

Problém je v tom, že nemajú absolútne žiadnu svalovú hmotu, keďže ju schudli, zároveň ich telo nedokáže už ani zabezpečiť životne dôležité funkcie, keďže nemajú tuk ani svaly a ani jedlo.

Už teraz by ti malo byť jasné že nič nejesť nebude zdravý prístup ani náhodou. Tvoje telo bude musieť zložitými procesmi rozkladať svoju vlastnú hmotu.

Taktiež, ak nebudeš jesť prijmeš nula vitamínov a minerálov, ktoré sú životne dôležité a telo si ich nevie samo vyrobiť. Napríklad železo a vitamín B12 sú zodpovedné za správne roznášanie krvi v tele, ak ich neprijmeš, tak kyslík sa nedostane tam, kam sa dostať má. Toto bol príklad len na jeden vitamín a minerál, telo ich ale potrebuje oveľa viac.

Tvoje telo bude za chvíľu vyčerpané a bude musieť zastaviť niekoľko funkcii. Dôsledkami nejedenia môže byť napríklad strata menštruácie, vlasov, pocit zimy, úzkosť, depresie,..

Až po pár dňoch, prípadne týždňoch telo začne spaľovať značné množstvo telesného tuku, nie hneď.

Zo zdravotného hľadiska je nič nejesť absolútne zlý nápad, a určite by si ho nemal skúšať.

chudá žena s jablkom

Koľko schudneš, ak nebudeš jesť?

Zodpovedať túto otázku sa dá len čisto teoreticky, záleží na váhe, veku, pohlaví, životnom štýle,…

Ak však budeme uvažovať, že tvoj denný výdaj je 2000 kcal, tak za deň si schopný schudnúť takmer jednu tretinu kilogramu. Za mesiac by sa teda dalo schudnúť necelých 10 kíl, ale treba zobrať do úvahy aj to, že telo sa po čase naučí efektívnejšie využívať kalórie, a teda vo finále to môže byť 6-8 kg hmoty, nie tuku.

Treba rátať aj so značnou stratou vody, keďže soľ, ktorá ju zadržiava, nebude v tvojom jedálničku.

Toto je ale len veľmi teoretický výpočet, a presný výsledok sa bude líšiť od tohto u každého jednotlivca inak.

Schudneš, ak nebudeš jesť?

Spomínal som už, že schudneš, ale aj to má svoje ale. V istom bode budeš musieť začať jesť, inak umrieš. Keď začneš jesť po tom, čo si nejedol vôbec nič, nastane známy jojo efekt.

To znamená, že telo bude mať tak spomalený metabolizmus a bude extrémne efektívne s využívaním energie. Ak teda začneš jesť ako predtým, telo všetku túto prijatú energiu uloží do tukových zásob, aby bolo pripravené na ďalšie hladovky.

Finálny výsledok je teda neschudneš tuk, schudneš veľa svalovej hmoty, zničíš si svoje zdravie a spomalíš metabolizmus. To asi nie sú tvoje ciele predtým, ako začneš chudnúť.

Mám pre teba ale skvelú správu, chudnutie nie je nemožné! Dokonca sa dá dlhodobo schudnúť s tým že počas diéty nebudeš hladovať, nepokazíš si svoje zdravie, a stratíš minimálne množstvo svalovej hmoty.

Predstavím ti pár tipov a rád, ktoré ak budeš dodržiavať, tak áno, schudneš zdravo a dlhodobo.

váženie sa

Ako schudnúť správne

1. Príjem a výdaj

Príjem musí byť menší ako výdaj, teda musíš zjesť menej ako vydať. Ale pozor nesmieš ísť do extrémov. Rozdiel, teda deficit kalórii by mal byť v rozsahu do 500 kcal.

Veľmi malý deficit ako je 50kcal ani nie je možné splniť, to je tak odchýlka, keď rátaš kalórie. Ak bude ale na tej opačnej strane 400-500 kcal, tak schudneš rýchlejšie ako keby to bol deficit len 200-300 kcal, ale schudneš aj o niečo viac svalovej hmoty ako pri jemnejšom prístupe.

2. Vyvážená strava

Nie je strava ako strava. Počas diéty musíš dbať na vyváženú stravu.

Určite by si mal zvýšiť svoj príjem bielkovín počas dňa, keďže telo sa bude snažiť časť z nich premeniť na energiu, nakoľko hladuje. Dostatok bielkovín je kľúč k udržaniu si čo najviac svalovej hmoty. Zároveň ťa najviac zasýtia, z trojice tuk, bielkovina, sacharid. Ďalším bonusom je aj najvyšší termogenický efekt, to znamená, že telo bude musieť vynaložiť viac energie, na to aby rozložilo bielkovinu ako sacharid, a teda pomôže ti schudnúť.

Samozrejme aj tuky a sacharidy majú svoje miesto v správne vyváženej diéte, a môžeš zradiť oboje. Tuky sú potrebné pre rozpúšťanie vitamínov a správnu hormonálnu funkciu, zatiaľ čo sacharid je hlavný zdroj energie pre telo. Netreba ich teda vyradiť, ale bude ich príjem treba jemne obmedziť.

No a ešte netreba zabudnúť na dostatok vitamínov a minerálov, ktoré sú pre telo životne dôležité.

3. Vláknina

Ešte jedna pripomienka k strave, ale zaradím ju ako samostatný bod – vláknina. Vláknina je pre telo nestráviteľná, a to znamená, že ju môžeš konzumovať, ale telo ju nestrávi a teda ju nevyužije ako energiu, a teda z nej nepriberieš. Okrem toho pomáha prečistiť tráviaci trakt. Veľmi vysoký obsah vlákniny nájdeš v zelenine.

4. Anaeróbny tréning

Silový tréning je taktiež veľmi dôležitý. Počas silového tréningu dávaš svalom podnet rásť a zároveň ich nútiš aby sa nezmenšovali a neboli využité ako zdroj energie pre telo počas hladovania. To je veľmi podstatné kvôli tomu, aby telo využívalo na doplnenie chýbajúcich kalórii telesný tuk, a nie svalovú hmotu.

5. Aeróbna aktivita

Aeróbna aktivita, teda beh, bicykel, plávanie,… je tiež dôležitá. Aj keď dá sa schudnúť aj bez nej, pomôže zvýšiť tvoj denný výdaj, teda pomôže ti jednoznačne aj s chudnutím. Okrem toho je to aj zdraviu prospešné.

6. Pitný režim

Pitný režim taktiež netreba zanedbávať. Voda je hlavnou zložkou tela, ale to už určite vieš. Voda však pomáha docieliť pocitu plnosti, teda zabraňuje pocitu hladu. To je určite dôležité, lebo počas diéty sa často stáva, že sa diéta porušuje.

Skvelý trik, ktorý ti môže pomôcť, je keď máš chuť maškrtiť, teda jesť niečo iné ako tvoja diéta povoľuje, daj si niekoľko pohárov vody, odíď z kuchyne, a nemysli na jedlo. Naozaj to dokáže pomôcť, nehovoriac o ostatných pozitívnych účinkoch vody.

7. Regenerácia

Spánok a regenerácia sú často zanedbávané, ale zato veľmi dôležité. Po každom tréningu musí dostať telo adekvátny oddych. Okrem všetkých skvelých účinkov spánku na zdravie, počas spánku nebudeš jesť, a nemusí ťa trápiť hlad. Počas ôsmich hodinách spánku, čo je odporúčané množstvo, spáliš ďalšie kalórie, ale nedoplníš ich späť.

Záver

Správnou odpoveďou na otázku či schudneš keď nebudeš nič jesť je áno. Určite schudneš, keďže telo nemá žiadnu potravu, ale akonáhle skončíš s diétou, čo budeš musieť, priberieš všetok tuk späť, no svaly nie. Taktiež to nie je vôbec zdravé a práve naopak až veľmi nebezpečné, a určite by si to nemal/a ani náhodu skúšať.

Pokiaľ však budeš dodržiavať sedem bodov, ktoré boli spomenuté, schudneš tuk zdravo a dlhodobo.

Chcel by si vedieť viac o zdravom chudnutí? Prečítaj si tento samostatný článok na tému – Ako schudnúť zdravo?

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *