Čo piť na chudnutie? + 3 chyby, na ktoré daj pozor

Keď je reč o chudnutí, tak sa stále rieši strava, pohyb a prípadne nejaké tabletky na chudnutie. Otázka: Čo piť na chudnutie?, je často zanedbávaná. Práve preto bude tento článok na chudnutie a jeho súvis s pitným režimom. Možné je, že príjem tekutín je to, čo ťa delí od úspešného schudnutia, lebo ich význam na chudnutie je nemalý.

Význam tekutín pri chudnutí

Môže príjem tekutín nejako ovplyvniť tvoje chudnutie? Odpoveď je určite áno. Najprv ti vysvetlím v rýchlosti, ako funguje chudnutie, a potom ti ukážem, prečo by správny príjem tekutín mohol pomôcť schudnúť.

Základy chudnutia

Chudnutie je jednoduché. Treba byť v kalorickom deficite a to je vlastne jediná podmienka, ktorá musí byť splnená na to, aby si schudol. Žiadne tabletky na chudnutie ti nepomôžu, pokiaľ nie si v kalorickom deficite.

Kalorický deficit dosiahneš tak, že obmedzíš svoju stravu, a začneš sa viac hýbať. Akonáhle bude tvoj energetický výdaj väčší ako energetický príjem, tak si v kalorickom deficite a chudneš. To, či si, alebo nie si v kalorickom deficite zistíš jednoducho. Polož si otázku: Chudnem? Ak je odpoveď áno, tak vieš s istotou povedať, že si v kalorickom deficite.

Ak si nevedel, že takto chudnutie funguje, tak vhodné je ešte dodať, že platia aj ďalšie pravidlá pri chudnutí, ktoré musia byť dodržané, pokiaľ chceš chudnúť tuk, a nie len chudnúť, a pokiaľ chceš schudnúť dlhodobo a zdravo. Medzi tie pravidlá by napríklad patril kalorický deficit v rozhraní 300-500 kcal, lebo napríklad 1000 kcal deficit by bol príliš veľký. Dostatok bielkovín, anaeróbneho pohybu, vyšší príjem vlákniny, a podobné. Ak sa chceš dozvedieť o tejto téme chudnutia viac, tak si prečítaj článok: Ako zaručene schudnúť?

Vplyv vody na chudnutie

Teraz, keď všetci chápeme týmto základom chudnutia, ako bude príjem tekutín vplývať na tvoje chudnutie?

Aký vplyv to bude mať na chudnutie záleží od toho, o akom nápoji sa presne rozprávame. Pozrime sa najprv na negatívny vplyv určitých nápojov pri chudnutí.

Negatívny vplyv

Všetky kalórie, ktoré prijmeš z nápojov, sa zvyknú označovať pojmom prázdne kalórie. To znamená, že keď sa napiješ, tak dostaneš do seba nejaké množstvo energie vyjadrené v kalóriách, avšak pritom si nič nezjedol, nijako si nebol zasýtený. Presne toto sa deje u alkoholických a sladených nápojoch.

Napríklad, ak si dáš kofolu, tak všetci vieme, že kofola obsahuje veľa cukru, a že na chudnutie vhodná nie je. Dôvod je ten, že kofola ti dodá energiu, čo je pri chudnutí nežiadúce (to je príliš silné slovo, ale lepšie mi nenapadlo), a pritom ťa ani nezasýti. Zaženieš hlad tým, že sa napiješ kofoly? Zasýti ti 200 kcal pevného jedla menej ako 200 kcal kofoly? Preto sa tomu hovorí prázdne kalórie.

Toto je však len jeden negatívny vplyv, obsah prázdnych kalórii. Je tu aj ďalšia vec. Myslím, že sa zhodneme na tom, že kofola obsahuje veľa cukru. Fakt je, že okrem cukru neobsahuje takmer nič iné, a má vysoký glykemický index. Čo to pre teba znamená?

Znamená to, že telo zareaguje prudkým vylúčením inzulínu, lebo vysoký glykemický index. Inzulínové výkyvy ťa robia hladnejším. Pri diéte na chudnutie je hlad veľmi nežiadúci.

Pozitívny vplyv

Pozreli sme sa na negatívnu stránku nápojov, ale nie všetky tekutiny sú zlé. Dokonca správna voľba tekutín ti pomôže schudnúť. Otázka ale je: Ako ti pomôžu?

Asi najvýznamnejší benefit príjmu tekutín na chudnutie je potláčanie chuti do jedla. Hovorí sa, že hlad je často len prezlečený smäd, a niečo pravdy na tom je. Voda, tak isto ako jedlo, prechádzajú cez žalúdok. Keď je tvoj žalúdok plný, tak žalúdok vyšle mozgu signál, a aby nastal pocit sýtosti. Na to, aby si zaplnil žalúdok však nemusíš použiť len jedlo, ale aj vodu. Takto dokážeš ušetriť každý deň nespočetné množstvo kalórii, lebo keď si sýty, tak zješ toho určite menej, ako keď si hladný.

Ďalšia výhoda je, že správny príjem tekutín vie okrem potláčania chuti do jedla spáliť kalórie. To, čo si musíš tvrdo odmakať cvičením, dopotiť sa, aby si spálil nejaké kalórie, dokážeš spraviť aj s pitím. Samozrejme, spáliš podstatne menej, ako keď si ideš von zabehať, ale každá spálená kalória sa ráta, nie? Telo si udržuje svoju telesnú teplotu, a preto keď sa napiješ niečoho studenšieho, ako je telesná teplota, tak dôjde k výmene tepla medzi vodou a telom, pričom telu by klesla teplota, keby nevytvorilo extra teplo. Na vytvorenie tepla navyše však treba spáliť kalórie, a takto ti pomôže schudnúť.

čo piť na chudnutie

Čo piť na chudnutie?

Čistá voda

Úplný základ, a tipujem, že to nie je žiadnym prekvapením, že si ju našiel na tomto zozname. Veľká výhoda čistej vody pri chudnutí je jej energetická hodnota, ktorá je rovná nule. Z čistej vody nezískavaš žiadnu energiu, a čo lepšie by si si mohol pri chudnutí želať.

Pitie čistej vody ti zníži chuť do jedla, lebo voda zaberá miesto v žalúdku. Taktiež sa musí voda ohriať, lebo väčšinou sa pije studená voda, nie teplá (fuj). Toto všetko spraví pitie čistej vody, ktorá má nula kalórii. Nemusíš piť nič iné na tomto zozname, vystačíš si aj s čistou vodou pri chudnutí.

Káva

Svoj príjem tekutín nebudeš pravdepodobne riešiť pitím kávy, keďže káva dehydruje. Káva sa však pije, a preto ju máme na tomto zozname. Kofeín, ktorý nájdeš aj v káve, je ten najúčinnejší spaľovač tukov vôbec. Všetky tie tabletky na chudnutie, a spaľovače tukov sú buď klamstvo, alebo ti minimálne pomôžu. Nepoznáme lepší prirodzený spaľovač tukov, ako je kofeín.

Ak s kávičkár, tak toto sú pre teba dobré správy, treba si však dať pozor. Vieme, že kofeín je návykový. Keď si telo navykne na kofeín, tak stráca svoj účinok spaľovania kalórii. V takom prípade máš dve možnosti. Buď začneš užívať viac kofeínu, teda piť viac kávy, alebo kofeín nebudeš užívať aspoň týždeň, telo si odvykne, a môžeš znova začať s bežnými dávkami. Dúfam, že je jasné, že tá druhá cesta je správna.

A prosím, žiaden pridaný cukor alebo mlieko alebo smotana, len čistá káva.

Viac o vplyve kávy na chudnutie a jej účinkoch

Čierny čaj

Čaje sú pri chudnutí vhodné vo všeobecnosti, čierny čaj je však vhodný o niečo viac. Je to preto, lebo obsahuje kofeín, teda kvalitný spaľovač tukov. Žiadne ďalšie tajomstvo za vplyvom čierneho čaju na chudnutie nehľadaj, jedná sa len o kofeín.

7 dôvodov prečo piť čierny čaj a jeho vplyv na chudnutie

Zelený čaj

Takmer to isté, čo čierny čaj, len trochu iné. Pre nás je podstatné to, že zelený čaj obsahuje kofeín, ktorý podporuje chudnutie. Má však trochu nižší obsah kofeínu ako čierny čaj, preto môže byť lepšou voľbou, pokiaľ si doteraz kofeín neužíval. Na druhú stranu je však zelený čaj oproti čiernemu čaju o kúsok lepší pre zdravie, a to kvôli vyššiemu obsahu antioxidantov.

Voda s citrónom, uhorkou, limetkou,…

V podstate sa jedná o to isté, čo bolo aj pri čistej vode. Tentokrát tam však pridáš citrón alebo limetku, alebo niečo iné na tento štýl. Vzniknutý nápoj bude už obsahovať nejaké kalórie, lebo citrón, limetka, alebo aj uhorka ich majú, avšak ten obsah kalórii je tak malý, že ho môžeš zanedbať. Získaš všetky benefity, ktoré by si získal pri pití čistej vody, avšak ako bonus dostaneš do seba ja nejaké vitamíny, antioxidanty, a podobné. Na chudnutie určite vhodné.

Ak ťa zaujíma, aké potraviny by si mal pri chudnutí konzumovať, tak si prečítaj článok: 36 vhodných potravín na chudnutie – Ktoré to sú?

Koľko vypiť denne pre chudnutie?

Na túto otázku, koľko vody denne vypiť, je zaužívaná odpoveď dva litre vody denne. Pravda je však taká, že toto množstvo nie je nijako vedecky podložené, je to len vymyslené množstvo.

Asi ťa nezaskočí, keď ti poviem, že odpoveď je individuálna, a záleží na mnohých faktoroch. Jedným z najdôležitejších faktorov je množstvo fyzickej práce, ktorú za deň vykonáš. Niekto, kto robí počas leta na stavbe, bude potrebovať prijať viac vody, ako niekto kto je v kancelárii. Príjem tekutín záleží od počasia, od ročného obdobia, od tvojho zdravotného stavu, tvojej diéty,… Nemá zmysel snažiť sa nájsť nejaké číslo, ktoré by fungovalo pre všetkých.

Dôležité je však spomenúť, že my chudneme, a preto vyšší príjem tekutín než zvyčajne by nemusel byť tak úplne na škodu. Čím viac toho vypiješ, tak tým viac zasýtený budeš počas dňa, a to sa nám hodí.

Dobrým indikátorom toho, či piješ dostatok tekutín, je farba tvojho moču. Čím tmavší ho máš, tým menej si toho vypil, a mal by sa posnažiť to napraviť čo najskôr. Ideálne chceš mať takmer bezfarebný moč.

Dá sa to s tekutinami prehnať?

Existujú prípady, kedy na to ľudia umreli, napríklad na súťažiach v pití vody. Takže aj s vodou sa to dá prehnať, a aj keď je v súčasnosti oveľa častejšie dehydratácia, je dobré mať na pamäti, že to nechceš zobrať ani do toho druhého extrému.

čo piť na chudnutie

Ako často piť pre optimálne chudnutie?

To, ako pravidelne budeš piť vodu, nemá nejaký vplyv na tvoje chudnutie. Tekutiny je však najlepšie piť pravidelne, lebo aspoň niečo ti prejde cez žalúdok, a to by mohlo viesť k menej častému hladu v priebehu dňa.

Kedy je najlepší čas na pitie?

Najlepší čas neexistuje, ale sú isté časy, kedy môže byť pre teba ešte o niečo výhodnejšie napiť sa vody.

Ráno je jedným z týchto časov, keďže tvoje telo niekoľko hodín neprijalo žiadnu vodu. Lepšie je piť ráno vodu na lačno, lebo vďaka tomu môžeš skonzumovať menej kalórii počas raňajok. Toto bude platiť pri každom jedle. Najprv sa chceš napiť vody, aby si zabral nejaké miesto v žalúdku, a až potom jesť, lebo pre jedlo ostane menej miesta, a to je pri chudnutí dobré, skôr budeš plný.

Keďže chceš schudnúť, tak určite budeš aj cvičiť. Práve vtedy je príjem vody veľmi dôležitý, nakoľko aj veľa vody vylúčiš. Nedostatočný príjem vody pred, počas a po tréningu by mohol viesť napríklad ku svalovým kŕčom.

Najčastejšie chyby súvisiace s tekutinami a chudnutím

Ako sme už hovorili, tak príjem tekutín ti môže aj pomôcť aj uškodiť pri chudnutí. Ak chceš získať len tie priaznivé účinky, tak by si sa mal vyvarovať týmto chybám.

Alkoholické nápoje

Svoj pitný režim by si nemal dodržiavať za pomoci alkoholických nápojov, a obzvlášť nie pri chudnutí. Vo väčšine alkoholických nápojov je pridaný cukor, ktorý ide proti tvojej snahe schudnúť. Samozrejme obsah alkoholu tiež nie je výhra, lebo aj alkohol obsahuje kalórie. Gram alkoholu má dokonca viac kalórii ako gram cukru, a zase sa jedná o prázdne kalórie.

Pokiaľ si alkohol nevieš odpustiť snaž sa ho aspoň obmedziť na čo najmenšie množstvo, a pi tie alkoholické nápoje, ktoré sú viac vhodné do diéty. Ak ťa zaujíma, ktoré to sú, a kopec ďalších informácii o alkohole, a jeho vplyve na chudnutie, tak by si si mal prečítať tento článok.

Sladké nápoje

Keď si dáš nezdravé jedlo, keď si dáš mastné jedlo, sladké jedlo, tak to nie je super, ale aspoň ťa to čiastočne zasýti. To isté však nie je možné povedať o sladených nápojoch, ktoré obsahujú kopec pridaného cukru, a úplne zbytočne pridávaš kalórie do svojho jedálničku, ktorý nebude fungovať, ak prijmeš príliš veľa kalórii.

Pokiaľ si úplný začiatočník, čo sa týka chudnutia, tak toto by mohol byť jeden z tvojich prvých cieľov. Namiesto toho, aby si obrátil svoj životný štýl hore nohami za deň, choď na to postupne. Ak si budeš musieť zvykať na všetky zmeny naraz, tak to budeš mať ťažšie. Ako jednu z prvých vecí, ktoré by si mal zmeniť v svojom životnom štýle, je začať piť len tie nápoje, ktoré sme označili ako vhodné. Vyraď všetky sirupy, kofoly, fanty, džúse, akékoľvek sladené nápoje. Uvidíš, že po pár dňoch, možno týždňoch, si na to zvykneš.

Nedostatočný príjem tekutín

Aj toto je chyba, lebo ak nepiješ dostatok tekutín, tak v konečnom dôsledku skonzumuješ za deň viac kalórii. Voda naozaj zaberá miesto v žalúdku, a ak by si mal plniť žalúdok len jedlom, tak by si musel zjesť príliš veľa kalórii. Nezabúdaj aj na to, že tekutina schladí telo, ktoré sa musí následne ohriať, a na to spáliť kalórie. Dokonca voda je nevyhnutná pre to, aby si schudol. Na to, aby sa mohla rozpadnúť tuková hmota, tak je potrebná aj voda.

Záver

Aj keď pri chudnutí často prehliadané, tak predsa len je pitný režim dôležitou súčasťou úspešného chudnutia. Snaž sa piť veľa, a len tých vhodných nápojov. Pridaj k tomu cvičenie a správnu stravu, a chudnutie príde, a schudneš z dlhodobého hľadiska, to je veľmi dôležité.

Ak sa chceš na tému pitného režimu dozvedieť viac, pozri článok: Pitný režim – Dôležitosť, Čo a koľko piť? Vplyv na chudnutie

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *