kávové zrná
|

Káva na chudnutie? Je to najlepší prírodný spaľovač tukov!

Chudnutie nemusí byť pre každého jednoduché, ale existujú spôsoby ako to napraviť. Otázka je, či práve pitie kávy dokáže pomôcť pri chudnutí, a prípadne ako veľmi ti dokáže pomôcť.

V tomto článku sa podrobne pozrieme na vplyv kávy na chudnutie, aké môžu byť vedľajšie účinky, koľko kávy piť pri chudnutí, aká káva je najlepšia na chudnutie a aké alternatívy sú vhodnou náhradou kávy.

Krátka odpoveď

Káva môže pomôcť pri chudnutí, a je to jeden z najlepších prírodných spaľovačov tukov, ak nie najlepší. Preto určite dáva zmysel piť kávu pri chudnutí. Okrem toho má niekoľko iných priaznivých účinkov na zdravie. Ako veľmi ti káva pomôže závisí od množstva a typu kávy.

Ako vplýva káva na chudnutie?

Takmer každý jeden produkt, ktorý sa volá spaľovač tukov, alebo tabletky na chudnutie obsahuje kofeín, čo je hlavný stimulant v káve.

Káva pomáha pri chudnutí, a práve kofeín je dôvod, prečo pomáha. Bezkofeínové kávy teda nebudú mať rovnaký efekt na chudnutie ako káva s kofeínom.

Káva obsahuje aj iné stimulanty, najmä teobromínteofylín, ktoré taktiež majú priaznivý vplyv na chudnutie. Tieto stimulanty sa však v káve nachádzajú v podstatne menšom množstve než kofeín, a preto aj ich efekt na chudnutie bude podstatne menší.

Stimulanty ako kofeín zvyšujú fyzickú výkonnosť, a podobne zlepšujú sústredenosť. Spôsob, akým zvyšujú fyzickú výkonnosť spočíva v tom, že kofeín zvyšuje produkciu adrenalínu.


Adrenalín spôsobuje okrem iného rozpad tukových buniek, čo má za následok uvoľnenie tuku do krvi.

Vďaka tomuto je telo pripravené použiť ako zdroj energie práve tento uvoľnený tuk.

Toto však samé o sebe nestačí, lebo rozpad tukových buniek neznamená, že sú spálené a využité ako energia. Aby k tomu došlo, tak telo musí mať dôvod využívať energiu, a to je zvyčajne fyzická aktivita.

Káva, ktorá obsahuje kofeín, ti teda pomôže využívať ako zdroj energie tuk, ale aby si ho aj spálil, tak je potreba túto energiu využiť, to znamená hýbať sa. Tu to však nekončí, káva ti pri chudnutí dokáže pomôcť ešte viac.

Káva vie spáliť tuk!

Okrem rozbíjania tukových buniek ti vie káva pomôcť ich aj spáliť. Toto je dosiahnuté vďaka schopnosti kofeínu zrýchliť metabolizmus.

Ako to funguje?
Metabolizmus zahŕňa všetky nevyhnutné procesy v tele, ktorých priebeh si vyžaduje energiu. Kofeín je stimulant, a preto telo zrýchli niektoré tieto procesy. Napríklad po vypití kávy sa zrýchli tep srdca, čo si vyžaduje viac energie. Vďaka tomu, že sa viac energie spáli, sa spáli viac tukových buniek, z ktorých sa táto energia získava.

Ako veľmi ti káva a kofeín pomôžu spáliť telesný tuk záleží od množstva prijatého kofeínu. Vo všeobecnosti vie káva zrýchliť metabolizmus o 3% až 11%, a to vôbec nie je málo.

Ak to prerátame na energiu a kalórie, tak 100 mg kofeínu, čo je približne jedna stredne silná káva, vie spáliť 75 až 150 kalórii. To sa rovná energetickej hodnote jedného jablka alebo 100 g uvarenej ryže.

A to najlepšie je, že káva obsahuje minimum kalórii. V skutku, jedna šálka kávy obsahuje menej než 5 kalórii! Pitím kávy teda tie spálené kalórie nie sú hneď získane naspäť.

Káva na chudnutie vplýva ešte viac kvôli tomu, že kofeín zvyšuje fyzickú výkonnosť. To znamená, že pri fyzických aktivitách budeš výkonnejší a budeš mať väčšiu výdrž, a to vedie k ďalším spáleným kalóriám, a teda pomáha chudnutí.

A keďže káva pomáha rozbíjať tukové bunky, tak energia, ktorú spáliš pri týchto fyzických aktivitách bude pochádzať najmä z telesného tuku.

Nedá sa teda poprieť, že káva pomáha schudnúť, a jej pomoc nie je minimálna.

káva a chudnutie

Aké sú ďalšie priaznivé účinky kávy?

Priaznivý vplyv na zdravie mozgu

Prehľad štúdii, do ktorých bolo zapojených takmer 30 000 ľudí ukázal, že tí, ktorí pravidelne pijú kávu majú podstatne nižšiu šancu k vyvinutí Alzheimerovej choroby.

Okrem toho ďalší výskum zistil, že pravidelné pitie kávy podstatne znižuje riziko Parkinsonovej choroby.

Menšie riziko depresie

Každá šálka kávy znižuje riziko depresie o 8% podľa siedmich štúdii.

Ľudia, ktorí pijú kávu, majú nižšiu šancu na úmrtie samovraždou.

Priaznivý vplyv na zdravie srdca

Aj keď kofeín núti srdce pumpovať krv rýchlejšie, je pravdepodobné, že káva pomáha zdraviu srdca, a nie škodí.

Jedna štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac než 21 000 ľudí ukázala, že pitie kávy znižuje riziko zlyhania srdca.

Ďalšie štúdie poukazujú na zníženie rizík u chorôb srdcamŕtvici.

Existujú dôvody prečo nepiť kávu?

Káva nemá negatívne účinky na zdravie, to však platí len vtedy, keď nevypiješ príliš veľa kávy. Kofeín, ktorý nájdeš aj v káve je stimulant, a preto je samozrejmé, že vysoké dávky nie sú bezpečné.

Medzi negatívne účinky kávy patrí:
  • úzkosť
  • problémy s trávením
  • nespavosť
  • vysoký krvný tlak
  • strata svalov
  • mnoho ďalších

Príliš veľa kávy môže viesť aj k úmrtiu, avšak bolo by potrebných vypiť približne 50 až 100 šálok kávy za sebou. Smrtiaca dávka pre ľudí, ktorí majú problém so srdcom, je menšia.

Všetkým týmto negatívnym účinkom kávy sa dá vyhnúť, stačí ju piť v rozumných množstvách, a nepreháňať to s ňou len kvôli tomu, že chceš schudnúť.

Káva s maslom, cukrom, mliekom či smotanou na chudnutie?

Káva je účinný nápoj pri chudnutí. Maslo, cukor, mlieko a smotana sú potraviny, ktoré sú vysoko kalorické, a preto spôsobujú priberanie.

Ak si teda dáš kávu, tak spáliš kalórie, no ak obsahuje aj maslo, cukor, mlieko alebo smotanu, tak tie spálené kalórie hneď prijmeš späť, a tým pádom účinnosť kávy na chudnutie je stratená.

Toto neznamená, že sa nedá piť káva napríklad s maslom a zároveň schudnúť. Pri niektorých diétach, ako napríklad keto diéta, je takáto kombinácia úplne prijateľná, lebo maslo obsahuje veľa tuku a neobsahuje cukor, čo je cieľ keto diéty.

Pozri článok: Je maslo zdravé alebo škodlivé?

Cukor, mlieko alebo smotana sú viac problematické, lebo tie sa nehodia do žiadnej diéty na chudnutie.

Koľko kávy piť pri chudnutí?

Káva má pozitívny vplyv na chudnutie, no to neznamená, že viac je lepšie. V žiadnom prípade by si nemal prekročiť maximálnu odporúčanú dávku kávy na deň.

Množstvo kávy, ktoré si denne môžeš dovoliť vypiť závisí od toho, ako silná daná káva je. Nemal by si prekročiť hranicu 400 mg kofeínu denne. To môže pri niektorých kávach znamenať jednu šálku denne, pri slabších kávach aj päť šálok.

Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti je, že káva (presnejšie kofeín v nej) je návyková. Keď budeš kávu pravidelne piť, tak jej účinok bude klesať, a teda aj množstvo kalórii, ktoré vďaka káve spáliš bude menšie.

Jedno riešenie by bolo piť stále viac a viac kávy, to však nie je zdravé riešenie, a nie je ani dlhodobo udržateľné.

Lepšie riešenie je užívať kávu v cykloch, aby si udržal jej maximálnu efektívnosť. Ak bude piť kávu každé ráno, tak jej účinok na spaľovanie tukov nebude tak veľký, ako by mohol byť, ak by si mal pravidelné pauzy od kávy, a celkovo kofeínu.

Jednoducho užívaj kávu niekoľko týždňov, a vždy na konci tohto obdobia si daj týždeň alebo dva pauzu od kofeínu. Takto udržíš efektívnosť kávy, a jej účinok na chudnutie.

káva s citrónom na chudnutie

Káva s citrónom pre lepšie chudnutie?

Podrobný článok o káve s citrónom, a jej vplyve na chudnutie nájdeš tu.

Zvláštna kombinácia, však? Veľa ľudí však verí, že pridanie citrónu do kávy podporí chudnutie. Je na tom niečo pravdy?

Káva s citrónom podporí chudnutie tak isto, ako káva bez citrónu.

Citrón je skvelým citrusom, ktorý obsahuje veľa vitamínu C, ale čo sa chudnutia týka, tak v tejto oblasti ti veľmi nepomôže.

Ktoré ovocie a zelenina má najviac vitamínu C?

Nemusíš si teda pokaziť šálku dobrej čiernej kávy citrónom, a radšej si ho odlož pre čaj.

Aký druh kávy je najlepší na chudnutie?

Vplyv kávy na chudnutie spočíva v kofeíne. Najlepšia káva na chudnutie teda bude tá, ktorá ho obsahuje najviac.

Čím silnejšia káva, tým väčší vplyv na chudnutie.

To však neznamená, že rovnaký účinok nemôžeš dosiahnuť aj so slabšou kávou, len bude treba vypiť väčšie množstvo tejto slabej kávy.

Dalo by sa teda povedať, že nezáleží na tom, aký druh kávy piješ, pokiaľ daná káva obsahuje kofeín, a v konečnom dôsledku dostaneš do tela kofeín v tom istom množstve tak, či tak.

Je zelená káva lepšia na chudnutie?

Zelená káva v poslednom čase značne naberá na popularite, a to najmä vďaka chýrom, že je výborná na chudnutie.

Rozdiel medzi zelenou a čiernou kávou
Rozdiel medzi zelenou kávou a bežnou čiernou kávou je v spôsobe prípravy, keďže obe sú vyrábané z kávových zŕn. Kávové zrná sa pri výrobe zelenej kávy nepražia, pričom pri čiernej káve sa pražia. Vďaka tomuto rozdielu máme tieto dva rôzne druhy káv – čierna a zelená.

Pre nás najdôležitejšia otázka je, či zelená káva pomôže pri chudnutí viac ako čierna káva.

Dôvod, prečo je zelená káva pri chudnutí tak veľmi chválená je ten, že obsahuje kyselinu chlorogénovú. Táto kyselina spomaľuje vstrebávanie sacharidov.

Na chudnutie to môže vplývať pozitívne, pretože sa tak zmierni množstvo cukru v krvi, čo priamo vplýva na množstvo vylúčeného inzulínu. Čím menšie sú výkyvy inzulínu, tým menšia je chuť do jedla, a to je samozrejme veľmi nápomocné pri diétach a chudnutí.

Na druhú stranu, zelená káva obsahuje oveľa menej kofeínu. Šálka čiernej kávy má 100 mg kofeínu, zatiaľ čo rovnaká šálka zelenej kávy má len 20 mg kofeínu. To je päťkrát menej. Práve kofeín bol zodpovedný za väčšinu priaznivých účinkov kávy na chudnutie.

Dokonca čierna káva obsahuje tiež kyselinu chlorogénovú, má jej však približne štyrikrát menej.

Kyselina chlorogénová je síce nápomocná, ale práve kofeín je látkou, ktorá spaľuje kalórie. Preto aj zelená káva je dobrá na chudnutie, ale nie lepšia než čierna káva.

káva a chudnutie

Aké sú vhodné alternatívy namiesto kávy?

Káva je nepochybne skvelým nápojom, no ak máš proti nej výhrady, tak existujú alternatívy, ktoré majú rovnako priaznivý účinok na chudnutie.

Vhodnou náhradou kávy je zelený alebo čierny čaj. Oba tieto čaje sú si veľmi podobné, majú len jemne iný výrobný proces, vďaka ktorému má čierny čaj o trochu viac kofeínu, než zelený čaj.

Viac o vplyve čierneho čaju na chudnutie a jeho účinkoch na zdravie

Tieto čaje však budú mať veľmi podobný účinok na chudnutie, nakoľko obsahujú kofeín, a to je látka, ktorá pomáha chudnutiu.

Alternatívy ku káve, ktoré neobsahujú kofeín, nebudú účinne na chudnutie.

Záver

Existuje mnoho dôvodov, prečo piť kávu, a jedným z nich je nepochybne chudnutie. Káva spaľuje kalórie zrýchlením metabolizmu, a vie ti tak čiastočne pomôcť pri snahe schudnúť.

Treba mať však na pamäti, že samotná káva nebude stačiť na to, aby si schudol. Zdravá strava so zníženým množstvom kalórii a pohyb sú základom chudnutia, a káva je doplnok, ktorý ti čiastočne pomôže.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *