pestrec mariánsky
|

Pestrec mariánsky – 9 účinkov (aj nežiadúce) + ako ho užívať?

Pestrec mariánsky je bylinka, ktorá sa v medicíne používa už viac ako 2000 rokov. Aké sú jej priaznivé a nežiadúce účinky sa dozvieš v tomto článku. V súčasnej dobe však nie je spraveného veľa kvalitného výskumu a štúdii na pestrec mariánsky, a preto väčšinu účinkov nie je možno jednoznačne potrvrdiť.

Čo je pestrec mariánsky?

Je to bylinka, ktorá rastie na slnečným miestach po celom svete. Pôvod má v Európe, a neskôr bola rozšírená do Ameriky, Afriky a Ázie.

Rastie do výšky jeden a pol metra, a v prírode ju možné ľahko spoznať podľa fialového kvetu.

V minulosti bol už dlho známy pre svoje liečivé účinky, a dnes ho môžeme užívať jednoducho vo forme tabletiek, čaju, olejov, atď..

Najčastejšie sa používa pri detoxe, keďže sa verí, že pomáha detoxikovať pečeň.

Priaznivé účinky pestreca mariánskeho

1. Zdravá pokožka

Je pravdepodobné, že pestrec mariánsky podporuje zdravie pokožky. Štúdia z roku 2015 zistila, že pomáha zlepšiť zápalové ochorenia pokožky, napríklad ekzém.

Novšia štúdia z roku 2019 tvrdí, že účinné látky v pestreci môžu chrániť pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia a pomôcť spomaliť starnutie pokožky.

Pre tento efekt je potrebné použiť olej z pestreca mariánskeho a použiť ho na pokožku. Kúpiť ho môžeš tu.

2. Zníženie cholesterolu

Ľudská štúdia z roku 2006 poukazuje na to, že pestrec mariánsky môže znížiť hladiny cholesterolu. V tejto konkrétnej štúdii mala skupina, ktorá pestrec užívala nižší celkový cholesterol.

Toto bolo potvrdené aj v štúdii robenej o desať rokov neskôr, ktorá bola spravená na potkanoch. Tie potkany, ktoré užívali silybin (látka v pestreci mariánskom) mali nižší celkový cholesterol na konci štúdie.

3. Chráni kosti

Osteoporóza je progresívne ochorenie, kedy sa hustota kostí znižuje, čo má za následok slabšie kosti. Nedávno sa poukázalo na to, že pestrec mariánsky by mohol mať priaznivý efekt na prevenciu a liečbu osteoporózy.

Pestrec mariánsky obsahuje silymarin, ktorý je silným antioxidantom, a pomáha budovaniu kostí. Taktiež predchádza slabnutiu kostí.

Keďže v súčasnosti nie sú žiadne štúdie na ľuďoch, ktoré by mohli účinok potvrdiť, tak tento účinok pestreca mariánskeho ostáva otázny.

4. Môže pomôcť liečbe rakoviny

Verí sa, že pestrec mariánsky pomáha pri liečbe rakoviny. Toto tvrdenie podporuje niekoľko štúdii, ktoré ukázali, že robí chemoterapiu viac účinnou, a pomáha ničiť rakovinové bunky.

Taktiež sú štúdie, ktoré preukázali zmenšenie vedľajších účinkov liečby rakoviny pri užívaní pestreca mariánskeho.

Problém je, že tieto štúdie sú robené na zvieratách, a čo sa ľudských štúdii týka, tak tie zatiaľ nedokázali tento efekt proti rakovine potvrdiť.

Človek nedokáže efektívne vstrebať väčšie množstvo pestreca mariánskeho, a pravdepodobne aj preto ľudské štúdie nenašli tento priaznivý účinok proti rakovine.

5. Chráni pečeň

Asi najviac známy účinok pestreca mariánskeho je jeho priaznivý vplyv na pečeň. Aj keď je tento účinok známy medzi verejnosťou, nedá sa definitívne tvrdiť, že pestrec mariánsky skutočne pomáha pečeni. Výskum v tejto oblasti nie je jednotný.

Existujú nejaké dôkazy, že pestrec mariánsky môže pomôcť pri liečbe hepatitídy alebo jej prevencii. Takisto sú menšie dôkazy na priaznivý vplyv liečby cirhózy pečene.

Verí sa, že pestrec dokáže znížiť množstvo poškodenia pečene spôsobeného voľnými radikálmi.

Nie každá štúdia našla priaznivý vplyv pestreca mariánskeho na pečeň, a preto je potrebného viac výskumu v tejto oblasti, aby sa dal tento priaznivý účinok potvrdiť.

pestrec mariánsky

6. Môže spomaliť starnutie mozgu

Menší prehľad niekoľkých štúdii poukazuje na priaznivý vplyv pestreca mariánskeho na prevenciu proti chorobám ako Alzheimerová choroba alebo Parkinsonová choroba.

Protizápalový účinok, ktorý pestrec poskytuje, by mohol spomaliť stárnutie mozgu.

Silymarin je v súčasnosti označovaný za možný zázrak v liečení chorôb mozgu, a v budúcnosti by mohol mať oveľa väčšie využitie. Viac štúdii je však potrebných na overenie tohto tvrdenia, a v tejto chvíli nevieme definitívne potvrdiť priaznivý vplyv pestreca mariánskeho na mozog.

7. Môže znížiť hladinu cukru v krvi

Väčšina štúdii sa zameriava na ľudí s cukrovkou, a existujú také, ktoré tvrdia, že pestrec mariánsky pomáha zlepšiť rezistenciu voči inzulínu, a to priamo súvisí s cukrom v krvi.

Na túto oblasť je v súčasnosti veľmi málo výskumu, a preto sa ťažko dá posúdiť, či pestrec skutočne pomáha znížiť hladinu cukru v krvi.

Nežiadúce účinky pestreca mariánskeho

Alergická reakcia

Pestrec mariánsky môže vyvolať alergickú reakciu. Vyššie riziko majú ľudia s alergiami na kiwi, artičoky, sedmokrásky alebo púpavu.

Ďalšie nežiadúce účinky

Najčastejšie vedľajšie účinky pestreca mariánskeho sú hnačka, bolesť hlavy, nadúvanie alebo nevoľnosť. Menej časté vedľajšie účinky sú bolesť kĺbov alebo bolesť svalov.

Tieto nežiadúce účinky sú však veľmi vzácne, a iba jedno percento ľudí, ktorí užívajú vysokú dávku pestreca mariánskeho nimi trpí. Pestrec mariánsky je teda považovaný za bezpečný.

Pestrec mariánsky a chudnutie

Do dnešného dňa neboli urobené žiadne štúdie, ktoré by sa pozreli na účinok pestreca mariánskeho na chudnutie.

Je možné, že pestrec mariánsky zlepšuje inzulínovú rezistenciu, čo je nápomocné pri chudnutí. Pokiaľ nie je hladina inzulínu stabilná, tak je človek hladný. To je samozrejme nežiadúce počas diéty na chudnutie, kedy treba limitovať kalorický príjem pre dosiahnutie kalorického deficitu – jedinej cesty ako schudnúť.

Taktiež máme jednu štúdiu, ktorá sa pozrela na účinok pestreca mariánskeho na chudnutie. Táto štúdia bola robená na 6 myšiach.

Tieto myši boli kŕmene 3 mesiace potravou s vysokým obsahom tuku pre vytvorenie obezity. Potom boli rozdelené do dvoch skupín, pričom obe skupiny pokračovali s touto diétou bohatou na tuky ďalších 6 týždňov. Jedna skupina však navyše užívala 40 mg silymarinu / 100 g hmotnosti.

Na konci štúdie sa ukázalo, že užívanie silymarinu by mohlo pomôcť liečiť metabolický syndróm (porucha metabolizmu).

Aj keď sa teda nedá povedať, že užívanie pestreca mariánskeho ti pomôže schudnúť, má iné možné priaznivé účinky na zdravie, ktoré by mohli byť dôvodom na jeho užívanie.

pestrec mariánsky

Ako užívať pestrec mariánsky?

Existuje viac foriem pestreca mariánskeho. Môžeš ho užívať ako čaj, olej alebo doplnok výživy.

Žiaľ, nie sú žiadne oficiálne odporúčania ohľadom pestreca mariánskeho.

Podľa tejto štúdie sa môže pestrec mariánsky vo forme doplnku výživy konzumovať až po dávky ako 700 mg silymarinu trikrát denne po dobu 24 týždňov.

Kúpiť pestrec mariánsky môžeš napríklad od GymBeam, konkrétne produkt Milk Thistle. Odporúčane dávkovanie u tohto doplnku výživy je 1 až 2 tablety, kde jedna tableta obsahuje 250 mg pestreca mariánskeho z čoho 200 mg je silymarín. Je to doplnok výživy.

Záver

Pestrec mariánsky má žiaľ málo vedeckého výskumu, a preto naše znalosti o tejto bylinke sú limitované. Je však pravdepodobné, že má radu priaznivých účinkov, a v budúcnosti by mohol byť stále viac využívaný v medicíne.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *