woman measuring herself
| |

Spaľovač tukov – Čo to je?, Funguje?, Ako vybrať?, Užívanie, Top 5

Ak si sa snažil alebo sa snažíš schudnúť, tak je veľmi pravdepodobné, že sa ti už podarilo dopočuť sa o doplnku výživy s názvom spaľovač tukov, alebo fat burner. Pokiaľ máš za pár mesiacov, nebodaj týždňov dovolenku, svadbu, alebo inú záležitosť, znie to veľmi lákavo, nie? Kto by nechcel zhodiť zo pár kilogramov s tým, že mu stačí zakúpiť si produkt a poctivo ho užívať. Asi tušíš, že to až také jednoduché nebude. Pozor teraz netvrdím, že spaľovače tuku nefungujú. Len sa snažím naznačiť, že spaľovač tuku nie je zase až taká zázračná tabletka, za akú sa vydáva.

Čo to je?

Zo začiatku, aby sa dalo pochopiť význam spaľovaču tuku v diéte, je potrebné vedieť, čo to vlastne je. Teda je to doplnok výživy, ktorý má za úlohu pomôcť zredukovať tukové zásoby nášho tela. Fat burner nie je zvyčajne zložený z jednej zázračnej látky, ale je to istá zmes látok. Do tejto zmesi sa pridávajú látky, ktoré majú vplyv na spaľovanie tukov. Následne sa dajú tieto látky do istého pomeru, ktorý by mal byť optimálny pre spaľovanie tukov. Potom to už len stačí pekne zabaliť a predávať. Toto znamená, že keď užiješ spaľovač tuku, tak nedostaneš do tela zázračnú látku, ktorá spaľuje tuky, ale viacero účinných látok, ktoré by mali vplývať na redukciu tuku.

Ako vybrať kvalitný spaľovač tukov?

Každý produkt na chudnutie je zložený inak. Výrobca sa snaží samozrejme na produkte zarobiť, a teda nie vždy sú v ňom látky reálne efektívne na chudnutie, ale iba pre nich cenovo výhodné látky. Nakoľko si veľa ľudí myslí, že spaľovač tukov je zaručená cesta ku redukcii tuku, pre výrobcu je veľmi ľahké oklamať kupujúceho. Stačí mu produkt správne reklamovať, a kupujúci v nádeji dosiahnutia vytúženej postavy kúpi. Pritom však nevie či má daný spaľovač tukov aj skutočne účinne ingrediencie. Preto si treba pri jeho kúpe vždy poriadne prečítať zloženie na etikete zo zadnej strany.

Kofeín

Ten najúčinnejší spaľovač tukov, ktorý má najbližšie ku zázračnej tabletke na chudnutie, a mal by byť súčasťou každého správneho spaľovaču tuku, je kofeín. Ten istý kofeín, ktorý nájdeme aj v káve, energetických nápojoch, pre-workout, a množstve ďalších produktov. Užívanie kofeínu dokáže zvýšiť metabolizmus aj o viac ako 10%. Pomáha telu lepšie využiť tuk ako zdroj energie, a teda spaľuje tuky. Preto ranná káva je v diéte výborná vec, no samozrejme, musí byť bez cukru. Ak užiješ kofeín pred tréningom, tak pomáha zlepšiť výkon a náročnosť tréningu, a samotný tréning je tiež dobrý na spaľovanie tukov. Taktiež si daj pozor na správne užívanie kofeínu, nakoľko vo vysokých dávkach je nebezpečný.

Extrakt zo zeleného čaju

Výťažok zo zeleného čaju je ďalšou účinnou ingredienciou správneho spaľovaču tuku. Sám o sebe má aj pozitívne účinky na zdravie. Tak ako aj kofeín, tiež dokáže zrýchliť metabolizmus, no nie až tak výrazne. Okrem toho však vie pomôcť rozbíjať tukové bunky, ktoré uvoľnia tuk do krvi, skadiaľ je využitý ako zdroj energie. Existuje ale aj niekoľko dôkazov, že účinok zeleného čaju je o niečo výraznejší, ak sa užije pred cvičením.

Karnitín

 Medzi účinne ingrediencie patrí aj aminokyselina L-carnitine, alebo katnitín. Pomáha transportovať tuk do buniek, ktoré ho spália, a využijú ako energiu. Taktiež má aj radu výhod pre zdravie, najmä na mozog a srdce. V správnom fat burner by si mal určite nachádzať, aj keď jeho účinok na chudnutie zatiaľ ešte nie je dostatočne preverený. To znamená, že môže aj nemusí pomôcť pri chudnutí. Stále to je ale jedna z najzákladnejších látok spaľovača tuku. Ak by si sa chcel dozvedieť o karnitíne viac, tak si prečítaj tento článok.

Yohimbín

Yohimbín sa nachádza v kôre stromu pausinystalia yohimbe, ktorý vyrastá v západnej Afrike. Popularitu si získal najmä kvôli svojmu účinku na spaľovanie tuku. Funguje tak, že blokuje isté receptory na ktoré sa viaže adrenalín. Ten ostane vďaka tomu dlhšie v tele, aby produkoval energie a pálil tuky. Vplyv yohimbínu je avšak nízky na chudnutie, no dokáže pomôcť spáliť isté množstvo tuku navyše.

CLA

Ešte jedna látka, ktorá by mohla byť v tvojom spaľovači tuku je CLA. Je to prirodzene vyskytujúca sa mastná kyselina. To znamená, že CLA je vlastne tuk, ktorý ti môže pomôcť spáliť tuk. Znie to divne, a v skutočnosti je efekt na chudnutie minimálny. Dokáže pomôcť schudnúť 0,2kg navyše za mesiac, čo je celkom málo, ale aj to vie potešiť. Jeho užívanie sa zatiaľ avšak nepovažuje za úplne bezpečné vo forme doplnku výživy, zatiaľ čo zo stravy sa považuje za bezpečné. Nakoľko je potrebných viac štúdii, jeho obsah vo fat burner nechám na teba, aj keď zatiaľ by možno bolo lepšie sa mu vyhnúť.

man running at the beach

Je bezpečný?

To, či je spaľovač tukov burner bezpečný, majú na zodpovednosti jednotlivé látky v ňom obsiahnuté. Nebezpečný je, keď sú presiahnuté odporúčané dávky. Zvýšenie veľkosti dávok, je priamo úmerne so zvýšením dávok kofeínu, ktorý vo vysokých množstvách môže zapríčiniť smrť. Aj yohimbín je stimulant, tak isto ako aj kofeín, a teda bude mať pri vysokých dávkach podobné následky kofeínu. Je teda veľmi dôležité nezvyšovať dávky, za účelom rýchlejšieho schudnutia. Nebezpečné môžu byť aj niektoré pridané látky, ktoré výrobca pridal aby ušetril na produkte. Ak je užívaní v odporúčaných dávkach, a jedná sa o kvalitný výrobok, je považovaný za bezpečný. Výnimkou sú ľudia ktorý majú problém so stimulantmi.

Spaľovač pre mužov a ženy

Na trhu sa dá nájsť veľké množstvo spaľovačov tukov, ktoré sa delia na tie pre mužov a na tie pre ženy. Aký je rozdiel medzi nimi, aké odlišné ingrediencie obsahujú a prečo sa delia? Dôvod je veľmi jednoduchý – peniaze. V skutočnosti je veľmi malá šanca, že nájdete iné ingrediencie v mužskom spaľovači, oproti tomu ženskému a naopak.

Rozdiel, ktorý je medzi nimi je vo veľkosti dávok. Muži nakoľko vážia viac, môžu užiť viac stimulantov, ako ľahšie ženské telo. Jednoduchým riešením je teda zníženie u žien, prípadne zvýšenie u mužov veľkosti dávok. Niekedy je ešte možné v mužskom spaľovači tuku nájsť látky, ktoré prirodzene zvyšujú produkciu testosterónu. Tým prirodzene mám na mysli, že môžu zvýšiť testosterón iba po prirodzený limit, nie viac.

Vhodný pre deti?

Pre deti spaľovač tukov nie je vhodný, keďže obsahuje kofeín, yohimbín, a iné stimulanty. Existujú ale spaľovače, ktoré nemajú stimulanty. Ak máme byť ale úprimný, samotný fat burner so stimulantmi bude mať veľmi malý účinok, nie to ešte ak z neho vyradíme aj stimulanty. Preto spaľovač tukov nie je pre deti.

Ak chcú schudnúť, tak sa musia viac hýbať, a lepšie sa stravovať. Pokiaľ by dlhšie a pravidelne cvičili, len potom sa môže začať uvažovať nad kúpou srvátkového proteínu, ako doplnku výživy. Toto isté by však malo platiť pre všetkých, nie len pre deti.

kids playing football

Naozaj pomáha schudnúť?

Tak, toto je veľmi podstatná otázka, na ktorú odpoveď je možno. Chudnúť budú iba tí ľudia, ktorí sa budú viac hýbať ako jesť, a teda budú mať väčší výdaj ako príjem. Spaľovač tukov, dokáže veľmi jemne zvýšiť tento výdaj. To ale stále neznamená, že výdaj bude väčší ako príjem. Pokiaľ nebude väčší, tak neschudneš. Pokiaľ bude väčší, tak gratulujem – chudneš. Preto kvalitná strava a pravidelný tréning a pohyb, sú kľúčové pri chudnutí. Spaľovač tam robí veľmi málo práce, ale aj tá trocha ti môže pomôcť.

Kedy a koľko užívať?

Ak chceš zo spaľovača tuku vyťažiť maximum, tak najlepším časom na užitie bude ráno. Tým mám na mysli ešte na lačno, pred raňajkami. Dôvod je ten, že počas spánku má telo najpomalší metabolizmus počas celých 24 hodín, a to preto lebo jednak nevykonáva žiadnu aktivitu a takisto tep sa spomalí. Teda len minimum kalórii je využitých na to, aby telo počas spánku ostalo nažive.

Toto my však ani meniť nechceme a nebudeme, lebo ak by sme pred spaním užili spaľovač tukov, tak by sme asi nezaspali, vďaka obsahu kofeínu, a ak aj áno, nebolo by to ani náhodou zdravé. Preto užiješ spaľovač tukov ráno, aby si ešte mierne spomalený metabolizmus po prebudení naštartoval.

Počas raňajok by sa potom bolo ale ideálne vyhnúť káve, prípadne iným stimulantom, keďže sú už obsiahnuté v spaľovači. Hlavne nezabudni vypiť veľké množstvo vody spolu s fat burnerom, nakoľko kofeín dehydratuje.

Veľkosť dávky spaľovača tuku bude závisieť už od daného produktu, a určite sa nesnaž túto dávku prekračovať. Vysoký obsah stimulantov ti oveľa viac uškodí ako pomôže. Tiež ale ber na vedomie, že tvoje telo bude postupne slabšie reagovať na stimulanty, ako sú kofeín, teda účinok spaľovaču bude postupne slabší.

Neznamená to, že budeš zvyšovať dávky, aby si dosiahol rovnakého účinku, ale to že nebudeš brať spaľovač tukov dlhodobo. Do diéty preto pôjdeš napríklad na pár mesiacov, kedy ho budeš brať, a potom na mesiac až dva si dáš pauzu, a budeš udržiavať svoju aktuálnu váhu. Vtedy budeš bez spaľovaču, ale aj kávy, a iných zdrojov kofeínu, aby si telo od neho odvyklo. Ak ale nechceš skončiť s diétou, a chceš chudnúť dlhšie než len pár mesiacov, vysaď ho tak, či tak. Telo si na spaľovač zvykne, a nebude mať žiadny význam mu ho stále dávať.

Top 5 produktov

Predpokladám, že sa ti už aspoň raz stalo, že si videl na internete produkt, ktorý zaručoval schudnutie. Internet je plný produktov ako sú tabletky na chudnutie, nakoľko každý chce vyzerať pekne, a najlepšie ak preto nemusia nič spraviť. Žiaľ, tak to nefunguje, a veľmi veľa ľudí sa nachytalo, a ešte sa aj nachytá na nekvalitných predražených produktoch na chudnutie. Sám už teraz vieš, čo má správny spaľovač tuku obsahovať, ale aj to, že spaľovač spraví minimum na tvojej ceste za vytúženou postavou. Pokiaľ ale chceš aj toto minimum, aby si využil vo svoj prospech, pripravili sme pre teba zoznam kvalitných spaľovačov tukov, ktoré ti vedia pomôcť, za predpokladu pravidelného tréningu, a kvalitnej stravy.

thermopure boost spaľovač tukov MyProtein

5. Spalovač tukov Thermopure Boost

Jedná sa o spaľovač tuku značky MyProtein. Obsahuje 175,5mg kofeínu na jednu dávku, čo môže byť pre niekoho, kto je zvyknutý na viac káv denne byť slabé. Pokiaľ ale za deň vypiješ maximálne jednu priemernú kávu, tak ti táto dávka na začiatok postačí. Okrem iného obsahuje aj extrakt zo zeleného čaju, v podstatne vysokom množstve, až 450mg. Ďalšie účinné látky, ktoré sa dajú nájsť v tomto produkte sú extrakt z bielej fazule, riasy, chróm, vitamíny B6 a B12 a sibírsky ženšen. Cenovo je len trochu drahší, ako jeho konkurencia.

super fat burner BioTechUSA

4. Super Fat Burner

Jediný spaľovač tukov, ktorý sa dostal do tohto rebríčku, a je bez stimulantov. Vhodný je preto aj pre ľudí, ktorý sú citliví napríklad na kofeín. Obsahuje tri druhy karnitínu, no dokopy v stále nízkom množstve 99 mg. V produkte je aj CLA, a presnejšie 300 mg CLA na dennú dávku. Zelený čaj je tu v množstve 50 mg, čo je celkom slabá dávka, oproti napríklad predošlému produktu. Ďalšie účinné látky v produkte sú zinok, chróm, biotín, chitosan, lecitín a tri aminokyseliny metionín, lyzín a tyrozín. Celkovo by sa dal zaradiť medzi slabšie spaľovače tukov, no pre tých čo sa vyhýbajú kofeínu a iným stimulantom bude tento produkt vhodný. Cenovo na tom tiež nie je zle.

Nero spaľovač tukov GymBeam

3. Spaľovač tukov Nero

Aj GymBeam má produkt, ktorý sa umiestnil na tomto zozname. Tento spaľovač tukov už nie je bez stimulantov, a má 220 mg kofeínu na dávku. Takisto sa tu nachádza aj extrakt zo zeleného čaju v množstve 120 mg, čo je možno trochu nižší obsah, no dopĺňajú ho však extrakty z bieleho čaju , čierneho čaju a zelenej kávy. To už je celkom dosť extraktov, nie? Aj karnitín je v tomto spaľovači, a to v množstve 400 mg na jednu dennú dávku, čo už je lepšie ako v produkte predtým. Ďalšie účinné látky v produkte sú chitosan, extrakt z koreňa Maca a tráviaci enzým bromelaín. Cena je lákavá, a aj  napriek tomu sa určite dá považovať spaľovač Nero za jeden z kvalitných fat burnerov.

ActivLab Machine Man Fat Burner

2. Spaľovač tukov Machine Man Burner ActivLab

Fat burner od značky ActivLab sa umiestnil na druhej priečke rebríčku kvality. Kofeín je tu v množstve 156 mg, čo môže byť pre niekoho slabé. Vo vysokom množstve je tu karnitín, a to 500 mg na dávku. Tiež tu je extrakt zo zeleného čaju v množstve 223 mg. Nachádza sa tu aj synefrín, ktorého bezpečnosť je kontroverzná téma, aj keď zatiaľ nie je zakázaný. Tento výrobok obsahuje veľmi veľké množstvo ďalších účinných látok, z ktorých tie najznámejšie sú vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a B12, chróm, taurín, inulín, extrakt z guarany, korenia, aminokyseliny a veľa ďalších látok. Cena je tu veľmi lákavá, a preto by tento produkt stál za pokus.

Black Burn BioTechUSA

1. Black Burn BioTech

Najlepšie sa umiestnil tentokrát produkt od BioTechUSA, ktorý sa určite dá považovať za kvalitný spaľovač tuku. Obsahuje 200 mg kofeínu, čo by väčšine mohlo stačiť. Karnitín je tu v slušnej dávke, a to vo veľkosti 371mg. Taktiež obsahuje aj extrakt zo zeleného čaju, na jednu dávku ho tam je 150 mg. Nájdeme tu aj 90mg CLA. Ďalšími účinnými látkami sú citrát cholín, zinok, chróm, železo, vitamíny B3, B5, B6 a B12, extrakty z kakaových jadier, zelených kávových zŕn, semien guarany, koreňu indickej žihľavy… Je tam toho veľké množstvo, a myslím, že sa dá úplne pokojne povedať, že z Black Burn dostaneš to najviac, čo sa dá zo spaľovaču tuku dostať.

Záver

Najviac dôležité pri chudnutí sú strava a tréning. Jednoducho musíš viac vydať ako prijať. Doplnky výživy, ako je napríklad spaľovač tukov, ti vedia pomôcť o trochu zvýšiť výdaj, a tým ti pomôcť pri redukcii tuku. Ich účinok je však podstatne malý, a nespália také extrémne množstvo kalórii, ako tvrdia výrobcovia.

Ak už istú dobu cvičíš, kvalitne sa stravuješ a hlavne rozumieš tomu, ako spaľovač tukov funguje, tak za pokus to môže stáť. Pri výbere produktu si daj pozor na látky v ňom obsiahnuté, nakupuj od známych výrobcov alebo si jednoducho vyber jeden z vyššie spomenutých produktov, ktorých kvalitu sme porovnávali s desiatkami iných spaľovačov.

Za každú cenu nepresahuj odporúčané dávky, nepomôžu ti rýchlejšie schudnúť, a môžu ti len uškodiť. Najlepšie bude, ak ho budeš užívať ráno. Verím, že ak splníš všetko vyššie spomenuté, tak schudneš, len to chce trpezlivosť.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *