čierny čaj
| |

7 dôvodov prečo piť čierny čaj a jeho vplyv na chudnutie

Čierny čaj je populárny nápoj, kvôli svojim známym účinkom na zdravie. Taktiež sa často požíva ako pomôcka na chudnutie, ktorá má zrýchliť metabolizmus. Má ale čierny čaj naozaj všetky tieto účinky, a je naozaj taký skvelý? Ak ťa zaujíma odpoveď, tak si prišiel na to pravé miesto, v tomto článku sa podrobne pozrieme na čierny čaj.

Čierny čaj

Čierny čaj sa vyrába z rastliny čajovník čínsky. Často sa k tejto rastline pridávajú ďalšie, aby mal čaj lepšiu chuť. Obsahuje kofeín, a obsahuje ho viac než akýkoľvek iný čaj, ale káva ho má stále viac. Zdravotné účinky čierneho čaju nie sú výmysel, a naozaj má priaznivé účinky na telo. Pravda je aj to, že vie pomôcť schudnúť. Poďme sa pozrieť na jednotlivé priaznivé účinky čierneho čaju.

1. Je bohatý na antioxidanty

Čierny čaj je veľmi bohatý na antioxidanty, a tie sú zodpovedné za mnoho priaznivých účinkov na telo. Pitie čierneho čaju pomáha sa zbaviť voľných radikálov, a zmenšiť poškodenie buniek. Toto súvisí so znížením rizikom chronických chorôb. Štúdie, ktoré sa venovali účinok čierneho čaju došli k záveru, že čierny čaj môže znížiť riziko obezity alebo cukrovky. Antioxidanty sa dajú dostať do tela z viacerých potravín, aj vo forme doplnkov výživy. Prirodzené zdroje antioxidantov však budú vždy lepšie, a čierny čaj ich vie poskytnúť.

2. Zníženie zlého LDL cholesterolu

Pitie čierneho čaju pomáha aj zníži zlý LDL cholesterol. Funguje to nasledovne: telo má dva lipoproteíny, LDL a HDL. LDL transportuje cholesterol do buniek, zatiaľ čo HDL transportuje cholesterol z buniek do pečene, kde je vylúčený. Toto znamená, že LDL je ten zlý a HDL je ten dobrý. Konzumácia čierneho čaju môže podľa niekoľkých štúdii znížiť zlý LDL cholesterol. Zistili, že tí, ktorí pili čierny čaj mali značne menej LDL cholesterolu, a to bez žiadnych vedľajších účinkov.

3. Zdravé srdce

Takisto ako aj tmavá čokoláda, tak aj čierny čaj obsahuje flavonoidy, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie srdca. Flavonoidy sú jedným za antioxidantov, a pomáhajú znížiť riziko chorôb srdca. Pitie čierneho čaju môže znížiť riziko choroby srdca o viac ako 10%. To, že čierny čaj pomáha znížiť cholesterol priamo súvisí aj so zdravím srdca. Práve cholesterol je príčinou zlyhania srdca, a čierny čaj môže tomuto predísť.

4. Znižuje krvný tlak

Vysoký krvný tlak je viac nebezpečný, ako by sa mohlo zdať. Môže spôsobiť zvýšené riziko zlyhania srdca či obličiek. Kvôli súčasnému životnému štýlu viac ako 1 miliarda ľudí trpí vysokým krvný tlakom. Ak nechceš medzi nich patriť, tak stačí zmeniť životný štýl, a práve čierny čaj vie dopomôcť. Na zníženie krvného tlaku je potrebné piť čierny čaj pravidelne a dlhodobo. Už po niekoľkých mesiacov vie dôjsť k výraznému zlepšeniu.

5. Podporuje zdravie brucha

Brušné baktérie sú veľmi dôležité pre celkové zdravie. Pomáhajú zlepšiť imunitný systém a znižujú riziko chorôb. V bruchu sa nachádzajú aj prospešné, ale aj škodlivé baktérie. Čierny čaj je skvelý v tom, že pomáha podporiť nárast prospešných brušných baktérii. Okrem toho však znemožňuje nárast škodlivých brušných baktérii, a teda čierny čaj by si mal piť aj ty.

6. Znižuje hladinu cukru v krvi

Zníženie krvného tlaku a zlého cholesterolu nie sú všetko, čo dokáže čierny čaj znížiť. Čierny čaj pomáha znížiť aj hladinu cukru v krvi. Zvýšený cukor v krvi môže zvýšiť riziko zdravotných problémov, ako sú cukrovka, obezita, depresia alebo zlyhanie obličiek. Čierny čaj dokáže zlepšiť využite inzulínu v tele. Inzulín zabezpečuje prenos cukru, ktorú si skonzumoval, do svalov ako energiu, a v prípade, že si prijal príliš veľa cukru, tak ho uloží do tukov.

7. Prevencia proti rakovine

Rakovina je vážny problém ešte aj v súčasnosti pre ľudstvo, a aj keď nevieme predísť jej niektorým typom, tak čierny čaj vie znížiť riziko rakoviny. Je možné, že dokážu regulovať rast rakovinových buniek. Aj keď je ešte potrebných viac štúdii, a čierny čaj sa nedá považovať za liek proti rakovine, tak už niektoré štúdie dokázali, že čierny čaj vie pomôcť.

8. Fyzický a psychický výkon

Kofeín je ten najznámejší prírodný stimulant, a tak ako dokáže podporiť fyzický výkon, tak dokáže podporiť aj sústredenie sa. Okrem toho, čierny čaj neobsahuje len kofeín, ale aj aminokyselinu teanín, ktorá taktiež pomáha zlepšiť pozornosť. Teanín môže byť dôvodom, prečo radšej zvoliť čierny čaj ako kávu. Pri učení sa, alebo pri práci je teda čierny čaj skvelá pomôcka.

čierny čaj

Čierny čaj a chudnutie

Je pravda, že čierny čaj má mnoho zdravotných účinkov, ale ako je to s chudnutím? Pomôže čierny čaj dostať ťa do formy?

Áno, dokáže pomôcť schudnúť, už len obsah kofeínu by pomohol schudnúť. Ale aj keď čierny čaj určite má svoje miesto počas chudnutia, nie je potrebný na úspešne schudnutie. Ak nebudeš v kalorickom deficite, tak určite ti nepomôže čierny čaj, ani nič iné. Telo musí mať nedostatok kalórii na to, aby začalo spaľovať telesný tuk a svaly ako energiu, inak to neurobí. Čierny čaj dokáže jemne zvýšiť metabolizmus, a teda za deň sa ti podarí spáliť o niečo viac kalórii, ale pokiaľ ich následne zješ, tak neschudneš.

Pre úspešne schudnutie, sa za prvé musíš dostať do kalorického deficitu, musíš jesť dostatok bielkovín a pravidelne cvičiť, aby si tak predišiel strate svalovej hmoty. Ak to spravíš, tak telo nebude mať dostatok kalórii a bude určite chudnúť. Môžeš zaradiť aj čierny čaj, môže ti pomôcť, ale neschudne za teba.

Čierny čaj alebo zelený čaj?

Veľmi populárnou alternatívou čierneho čaju je zelený čaj, a možno ťa zaujíma, ktorý z nich je lepší. Obidva čaje sú si veľmi podobné, a v podstate poskytujú takmer rovnaké benefity. Zelený čaj má trochu lepší profil antioxidantov, a preto by sa dalo povedať, že je lepší, ale nie je to tak úplne. Čierny čaj má z čajov najvyšší obsah kofeínu, a kofeín prináša so sebou tiež niekoľko výhod. V závere ale oba čaje sú takmer to isté, a je len na osobnej preferencii, ktorý z nich zvolíš. Oba sú zdraviu prospešné.

Záver

Záver je, že čierny čaj je super. Poskytuje množstvo priaznivých účinkov pre telo, môže slúžiť ako prevencia proti niekoľkým chorobám, a taktiež pomáha schudnúť. Treba si však dať pozor na množstvo čierneho čaju, ktorý za deň vypiješ, keďže obsahuje kofeín. Ak máš radšej zelený čaj ako čierny, tak kľudne môžeš ostať pri ňom, obidva poskytujú v podstate podobné benefity, je tam len malý rozdiel. Každopádne mal by si začať piť, či už čierny alebo zelený čaj, pomôže to tvojmu telu. Nezabudni však, že čierny čaj nie je všetko, a nestačí piť len čaje na to, aby si bol zdravý. Pre zdravie treba spraviť viac, než len piť čierny čaj.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *