beh na mieste
|

Beh na mieste – Lepší ako beh? Schudnete?

Beh je skvelou aktivitou, aj na chudnutie, ale aj na dosiahnutie priaznivých účinkov pohybu. Kardiovaskulárne aktivity vo všeobecnosti prinášajú svoje výhody, a preto každý by mal počas dňa vyhradiť si istý čas na pohyb.

Nakoľko beh je skvelou aktivitou, vznikli aj jeho alternatívy, napríklad beh na bežiacom páse alebo beh na mieste. Tento článok sa podrobne pozrie, či beh na mieste prináša rovnaké priaznivé účinky ako beh, a či vďaka nemu môžeš schudnúť.

Ak sa chceš dozvedieť viac o kardie, skús si prečítať tento podrobný článok: Kardio.

Čo je to beh na mieste?

Tak ako aj klasický beh, alebo bicykel, alebo ako akákoľvek iná aktivita, aj beh na mieste je aeróbne cvičenie, ktoré prináša svoje výhody. Beh na mieste kardiovaskulárna aktivita, ktorá zapája takmer celé telo, a zlepšuje tak jadro tela, inak nazývané core. Počas behu na mieste sa okrem spodnej časti tela, značne zapája aj vrchná časť. Beh na mieste môže mať niekoľko variácii, ktoré každé inak zapájajú tvoje telo, a ich obmieňaním dosiahneš optimálnych výsledkov.

Aj počas behu na mieste spáliš značné množstvo kalórii, predsa len tvoje telo sa musí hýbať, a je to náročná aeróbna aktivita. Takisto počas behu na mieste zvýšiš tep srdca, čo bude znamenať, že dosiahneš aj kardiovaskulárnych výhod pohybu. Preto však treba byť opatrný, a netreba ísť do extrémov, keďže srdce bude musieť so zvýšením výkonom viac pracovať.

Chudnutie a beh na mieste

Samozrejme že z behu na mieste sa dá schudnúť. Je to pohyb, a tak ako každá iná aktivita, aj on spaľuje kalórie. Tým, že počas neho spáliš tieto kalórie, zvýšiš svoj denný výdaj kalórii, a je vyššia šanca, že budeš v kalorickom deficite.

Kalorický deficit je jediná možná cesta ako schudnúť, žiadna iná neexistuje. Deficit kalórii znamená, že spáliš viac kalórii ako prijmeš, teda budeš sa viac hýbať ako jesť. Keďže ty budeš robiť pravidelne beh na mieste, tak tvoje telo počas toho spáli kalórie, ktoré ak mu nedodáš vo forme jedla, tak ich bude si musieť zobrať z uloženého telesného tuku alebo svalovej hmoty.

Beh na mieste je teda určite cesta za tým, ako schudnúť, ale na to, aby si schudol správne budeš musieť spraviť viac, než len robiť beh na mieste a byť v kalorickom deficite.

Ak nechceš, aby si stratil svalovú hmotu počas chudnutia, a donútil telo využívať ako zdroj energie telesný tuk, tak budeš musieť jesť dostatok bielkovín a pravidelne cvičiť aj anaeróbne. Keď toto urobíš, tak určite úspešne schudneš.

Beh na mieste alebo beh?

Dobre, beh na mieste nie je zlý, ale je lepší ako samotný beh? Beh na mieste zapája telo trochu inak, ako klasický beh. Počas behu na mieste výrazne zapájaš lýtka, ale aj brucho, a vrchnú časť tela. Počas klasického behu zapájaš viac zadok ako počas behu na mieste. Obidva behy sú si podobné, ale dajú sa nájsť rozdiely medzi nimi, v odlišnom zapojení svalov.

Beh na mieste bude pravdepodobne veľmi náročné vykonávať v dlhšom časovom intervale, zatiaľ čo klasický beh sa dá vykonávať podstatne dlho. Počas behu nemusíš dbať na správnu formu tak veľmi, ako pri behu na mieste. Jednoducho pre telo je prirodzenejší beh dopredu, ako beh na mieste. Schudneš z oboch, obe ti vedia priniesť podobné benefity, ale predsa len lepší je beh dopredu, ako ten na mieste. Vydržíš tak behať dlhšie, čo znamená viac spálených kalórii. Pokiaľ však nemáš priestor na klasický beh, tak beh na mieste môže byť skvelou alternatívou.

beh na mieste

Ako na beh na mieste?

Beh na mieste môžeš vykonávať ako som už spomínal rôzne. Je to skvelá vec, keď nemáš priestor alebo čas, môžeš ho počas obednej prestávky pár minút cvičiť, alebo hocikedy počas dňa, keď potrebuješ rýchlo spáliť dáke kalórie. Zvyčajne sa beží na mieste pre začiatočníkov 10 minút, pre pokročilých kľudne aj 20-30 minút.

Celý pohyb spočíva v preskakovaní z jednej nohy na druhú, pričom kolená budeš zdvíhať do výšky pásu. Zároveň počas toho zapájaš ruky, vždy opačnú vzhľadom k nohe. Teda ak začneš ľavou nohou, a vykopneš ju hore, tak hore ide zároveň aj pravá ruka. Dopadáš iba na špičky nôh, a hneď sa odrazíš zase hore. Toto bude mierna zaťaž aj pre členky, takže treba byť opatrný, a ak budeš cítiť bolesť v členkoch, kolenách, prípadne inde, tak si dopraj odpočinok. Zranenie by bolo to najhoršie čo sa ti môže stať, nemohol by si cvičiť niekoľko dní alebo týždňov, čo by značne znemožnilo tvoj postup.

Nemusíš cvičiť 10 minút v kuse, ale môžeš si svoj tréning rozdeliť na niekoľko častí, a urobiť tak beh na mieste menej nudným. Môžeš napríklad 2-3 minúty behať na mieste, následne budeš 1-2 minúty mať cviky s vlastnou váhou, ako sú drepy alebo výpady, a následne 1 minúta odpočinku. Takto to môžeš opakovať niekoľkokrát, a bude to záživnejšie. Toto bol len príklad, kľudne si uprav beh na mieste podľa svojich potrieb, ale dbaj aj na dostatok oddychu, nechceš sa zraniť.

Je bežiaci pás lepší?

Ak rozmýšľaš, či je bežiaci pás lepší ako beh na mieste, tak je tam podobný vzťah ako medzi behom dopredu a behom na mieste. Bežiaci pás je určite skvelá vec, nakoľko budeš zapájať úplne tie isté svaly ako počas klasického behu. Medzi behom a behom na bežiacom páse nie je rozdiel, výhoda bežiaceho pásu je ale to, že si môžeš sledovať a ľahšie zaznamenávať svoj výkon. Preto bežiaci pás je vynikajúci, pokiaľ nechceš behávať vonku, aj keď aj to má svoje čaro. Či už sa rozhodneš pre taký, taký, alebo taký beh, všetko je stále beh, a ten je super.

Záver

Pokiaľ ťa obmedzuje čas, priestor, alebo aj počasie, tak beh na mieste je skvelou možnosťou, ktorá ti prinesie aj zdravotné benefity, ale aj ti pomôže schudnúť, prípadne si udržať postavu. Aj keď klasický beh dopredu je trochu rozdielny od toho na mieste, a aj o niečo lepší, tak beh na mieste bude stále spaľovať množstvo kalórii. Treba byť ale počas neho opatrný a správne sa rozcvičiť, keďže vytvára značný stres na členky aj kolená. Nezabudni, že pohyb nie je všetko, a treba aj dodržiavať správnu stravu, a mať dostatok odpočinku. Ak si sa ale bál, že beh na mieste ti nepomôže schudnúť, tak teraz už vieš že ti pomôže, a je to omnoho lepšie, ako nerobiť nič.

Pokiaľ ťa zaujíma, či je lepší beh alebo bicykel, tak si prečítaj článok: Beh alebo bicykel? Čo je lepšie na chudnutie a pre zdravie?

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *