tipy na schudnutie

19 overených tipov na chudnutie, ktoré skutočne fungujú

Chudnutie trápi mnohých, a na ceste za vysnívanou postavou by sa určite hodili dáke tipy, ako úspešne schudnúť. Či už o chudnutí čo to vieš, alebo naopak vôbec nič, tieto tipy ti vedia pomôcť.

Jedná sa však len o tipy, a nie o príručku na to, ako schudnúť, a teda na to, aby to celé fungovalo, rýchlo prejdem ako funguje chudnutie v skratke, aby som to potom nemusel stále vysvetľovať pri každom tipe.

Chudnutie čo najjednoduchšie

Chudnutie je v teórii veľmi jednoduché, a preto ho môžeme zhrnúť na pár riadkov tohto článku.

Kalorický deficit je tá jediná cesta, a možnosť, ako schudnúť. Inak sa to nedá. Kalorický deficit znamená, že budeš viac kalórii počas dňa spaľovať, než ich budeš jesť. V takom prípade bude musieť telo siahnuť po inom zdroji energie než po jedle, a teda to bude práve svalová hmota a telesný tuk.

Aby si sa vyhol chudnutiu svalovej hmoty, tak pravidelne anaeróbne cvič, a taktiež jedz dostatočne veľké množstvo bielkovín. Tréningom dáš telu signál, že si nemôže dovoliť stratiť svaly, lebo ich potrebuje na cvičenie, a bielkoviny sa poslúžia na to, aby to telo mohlo aj zrealizovať, je to taký stavebný materiál pre svaly.

Hotovo. Také jednoduché je chudnutie v teórii, a ak sa tohto budeš držať, tak musíš schudnúť. Samozrejme to je len rýchle zhrnutie, a dalo by sa o tom napísať veľa, ale toto nám úplne postačí pre tento článok.

Tak ako to je jednoduché v teórii, tak naopak to môže byť zložité v praxi, avšak na to tu je práve tento článok. Poďme si prejsť tipy ako schudnúť jeden po druhom, aby sa ti konečne podarilo úspešne schudnúť.

1. Rátanie kalórii

Tento tip som musel dať hneď na začiatok, lebo je to ten možno ten vôbec najlepší tip. Rátaj si kalórie. Je úplne jedno, či to bude v zošite, alebo v aplikácii, aj keď ja by som odporučil dáku tu aplikáciu.

Viem si predstaviť, že takýto tip si zrovna počuť nechcel, predsa len komu by sa chcelo všetko si vážiť, a následne aj niekam zapisovať. Aj keď to zo začiatku bude veľmi otravné, tak po čase si na to zvykneš, a bude to súčasť tvojho života.

Prečo je tak dôležité si rátať kalórie? Pred chvíľou som písal, že potrebuješ byť v kalorickom deficite, teda viac spáliť, ako prijať kalórii. Pokiaľ si však nerátaš kalórie, tak nemôžeš vedieť, kedy v kalorickom deficite si, alebo nie si. Nemôžeš vedieť koľko si toho môžeš počas dňa dovoliť zjesť, a koľko nie. A tu je ten problém – pokiaľ nebudeš v deficite kalórii, tak nemôžeš schudnúť.

Pokiaľ si začiatočník, tak si naozaj rátaj tie kalórie, neskôr to už nebude tak nutné, lebo budeš mať približný prehľad o tom, čo má koľko kalórii, a čo si môžeš dovoliť zjesť, a čo zase nemôžeš. Teraz to však na začiatok potrebuješ.

tipy na schudnutie

2. Meraj si svoje pokroky

Tento tip sa bude celý týkať váženia sa. Je dobré sa vážiť, keďže ti to dá prehľad o tom, ako postupuješ v chudnutí.

Veľa ľudí sa však zľakne toho, že vážia viac, než vážili včera. Takto sa na to pozerať nemôžeš. Je prirodzené, že jeden bude váha vyššia, iný zase nižšia. Vždy sa jedná hlavne o vodu, ktorú v tele zadržiavaš. Ak si deň predtým zjedol viac sacharidov, alebo soli, tak budeš mať v tele viac vody, a teda váha bude ukazovať, že si pribral. Je to len voda.

Dôležité je, aby si z dlhodobého hľadiska chudol, a znižoval váhu. Ak vážiš menej než minulý mesiac, tak do je dôležité.

Ešte dôležitejšie však je, aby si sa nielen vážil, ale aj pozoroval v zrkadle. Tam najlepšie uvidíš, ako chudneš, alebo nechudneš. Rob si fotky, a následne ich porovnávaj.

3. Robievaj anaeróbnu aj aeróbnu aktivitu

Ďalší tip, ktorý ti môže pomôcť pi chudnutí, je ten, aby si kombinoval aeróbnu aktivitu s anaeróbnou. To znamená, že budeš aj cvičiť s vlastnou váhou, alebo v posilňovni, a taktiež budeš robiť kardio.

Cvičenie anaeróbne, teda to s vlastnou váhou, alebo v posilňovni ti pomôže predísť strate svalovej hmoty, čo je veľmi dôležité. Čím viac svalov máš, tým viac kalórii spáliš, lebo tvoj metabolizmus bude väčší, a to je pri chudnutí dosť dôležité.

Na druhú stranu kardio nie je veľmi efektívne na ochranu svalovej hmoty, ale zato je účinne na spaľovanie kalórii. Napríklad taká hodina behu spáli omnoho viac kalórii, než hodina cvičenia v posilňovni s činkami.

Najlepšie bude, ak budeš robiť oba druhy aktivít, aby boli tvoje výsledky pri chudnutí čo najlepšie.

4. Rob také kardio, ktoré ťa baví najviac

Nesnaž sa hľadať, a zisťovať si, ktoré kardio by si mal robiť, a ktoré nie. Na otázku: Ktoré kardio je najlepšie na chudnutie?, neexistuje univerzálna odpoveď.

Rob takú formu kardia, ktorá ťa baví najviac, a dokážeš ju robiť čo najdlhšie. Nie každý rád beháva, ale zato môžeš rád plávať, a to bude pre teba to správne kardio. Možno máš radšej kolektívne športy, a teda môžeš hrávať futbal.

Všetko kardio spaľuje kalórie, a teda všetky druhy kardia sú vhodné. Samozrejme, ak budeš namiesto behu robiť kardio vo forme chôdzi, tak určite spáliš menej kalórii za rovnaký čas, než si spáli pri behu. Ale to je už skôr téma o intenzite kardia, a tu sa bavíme o forme kardia. Rob tú, ktorá ťa baví, lebo len tak získaš tie najlepšie výsledky.

Viac o kardiu sa dozvieš v tomto podrobnom článku.

Taktiež si môžeš prečítať článok na tému: Beh alebo bicykel.

5. Jedávaj veľa vlákniny

Ďalší tip je o strave, a to ten, aby si jedol veľa vlákniny. Pokiaľ jedávaš zdravú stravu, čo predpokladám, že áno, keďže chceš schudnúť, tak by si mal mať dostatok vlákniny, lebo vláknina sa nachádza hlavne v semiačkách, zelenine, ovocí alebo obilných výrobkoch.

Dôvod na jedenie vlákniny je jednouchý – nasýti ťa. Keď si nasýtený počas chudnutia, tak to je úplne super, lebo to znamená, že nechceš viac jesť, a teda nebudeš zbytočne do tela dostávať kalórie navyše, no a to má priamy súvis so samotným chudnutím.

Parádnym tipom je toto: ku každému jedlu si pridaj zeleninu. Ak je to sladké zdravé jedlo, tak možno tam zelenina nebude úplne pasovať, ale ku slaným jedlám, napríklad mäsu s ryžou, a podobne. Čím viac zeleniny tam dáš, tak tým viac ťa to jedlo zasýti, a pritom nepridá takmer žiadne kalórie naviac do toho jedla.

Skús tento tip pri tvojom najbližšom jedle odskúšať, a uvidíš sám. Zeleniny si môžeš pridať do jedla koľko len chceš, je to čisto na tebe, nakoľko má tak málo kalórii, že to je až zanedbateľné.

Ktorá zelenina má veľa vlákniny? Odpoveď nájdeš tu.

tipy na schudnutie

6. Jedávaj veľa bielkovín

Okrem vlákniny tu je ešte jedna živina, ktorú veľa ľudí počas chudnutia podceňuje, no to robí veľkú chybu. Nie je to nič iné, než bielkovina.

Bielkovina sa všeobecne považuje za živinu, s ktorou sa naberajú svaly, a s chudnutím nemá nič spoločné. No napríklad počas chudnutia môže túto svalovú hmotu ochrániť. Ak ju neochráni, tak stratíš svaly, a to znamená spomalenie metabolizmu, teda chudnutie bude o to ťažšie, a šanca jojo efektu o to vyššia. Svaly si potrebuješ zachovať, aj ak si myslíš, že to nie je treba.

Okrem toho bielkoviny majú podobne ako vláknina, veľmi dobý zasycovací účinok. Dôležitosť toho sme už spomínali, ale bielkovina má tiež veľmi vysoký termický efekt jedla. To znamená, že keď bude telo tráviť bielkoviny, tak spotrebuje na ich samotné strávenie a vstrebanie energiu, respektíve kalórie.

Ak zješ napríklad 200 kalórii bielkovín, to je 50 gramov bielkovín, tak len na to, aby ich telo strávilo, spotrebuje 20 alebo aj 40 kalórii. To je pre chudnutie veľmi dobrá vec.

Bielkoviny majú značne väčší termický efekt jedla, než sacharidy alebo tuky, a teda znova, bielkoviny sú dobré na chudnutie, snaž sa ich jesť čo najviac.

7. Maj tú správnu diétu

Keď sme pri tipoch týkajúcich sa stravy, tak ďalší tip bude takýto: vyber si diétu, ktorá ti vyhovuje, pokiaľ tá diéta nie je zlá.

Tým chcem povedať, že v súčasnosti existuje obrovské množstvo rôznych diét, a preto veľmi často nastáva zmätok okolo toho, akú si vybrať, aká je tá najlepšia diéta. Určité diéty môžu byť najlepšie na isté zdravotné problémy, ale neexistuje diéta na chudnutie, ktorá by bola lepšia, ako tie ostatné diéty.

Pre teba to znamená asi toľko, že nájdi si dáku diétu, určite už aj sám poznáš niekoľko, a vyskúšaš ju. Pokiaľ sa ti bude ľúbiť, a budeš sa cítiť super na tej diéte, tak nie je čo ďalej riešiť. Nesnaž sa hľadať najlepšiu diétu na chudnutie, keď už máš diétu, ktorá ti vyhovuje.

Treba však dodať, že nie úplne každá diéta je naozaj dobrá. Niektoré diéty kážu jesť veľmi málo kalórii, čo nie je dobré, ani zo zdravotného hľadiska, ale ani na chudnutie. Od takýchto diét sa drž čo najďalej, pre príklad, mám na mysli diéty, ako sú: jedno jablko denne, alebo tri jablká denne, melónová diéta, jedenie len mrkvy.

Toto vôbec nie sú diéty dobré na chudnutie, lebo ak budeš jesť málo kalórii, jednak stratíš veľa svalovej hmoty, a tiež sa tvoj metabolizmus veľmi spomalí, a akonáhle skončíš s tou diétou, tak za chvíľu naberieš všetok tuk naspäť.

Ak si nie si istý, či tvoja diéta má takúto závažnú chybu, tak jednoducho zrátaj kalórie, ktoré by si mal podľa tej diéty zjesť za jeden deň. Ak bude toto číslo sa pohybovať v stovkách, tak to je veľmi málo kalórii, a nie je to dobrá diéta. Dokonca aj 1200 – 1400 kalórii je veľmi málo. To bude spodný limit možno pre ženy, ktoré sa vôbec nehýbu, tým myslím vôbec nehýbu, a sú veľmi ľahké, teda málo vážia.

Pokiaľ sa jedná o diéty, ako sú: paleo, fasting, keto, stredomorská diéta, atď., tak to sú príklady dobrých diét, ak si ich vieš správne nastaviť. Uvedom si, že nech sa jedná o akúkoľvek diétu, tak pokiaľ nie si v kalorickom deficite, nie je tu šanca na to, aby si schudol.

Nemaj ani málo kalórii, ani veľa kalórii, najlepšia je zlatá stredná cesta.

tipy na schudnutie

8. Sprchuj sa v studenej vode

Vsuniem sem teraz taký tip, ktorý sa netýka stavy, ale je určite dobrý pre spestrenie týchto tipov, aby neboli také monotónne. Ako názov hovorí, tak sa jedná o sprchovanie sa v studenej vode. Možno chápeš princíp, ako to funguje, ale ak nie, tak ti ho samozrejme vysvetlím.

Telo si vždy bude chcieť udržať svoju telesnú teplotu, pokiaľ sa jedná o zdravého človeka. Tým, že sa sprchuješ v studenej vode, tak telo ochladíš, a ono bude musieť začať niečo robiť pre to, aby sa zohrialo. To niečo bude spaľovanie kalórii, za účelom vytvorenia tepla. Spaľovanie kalórii asi už vieš, že priamo súvisí s chudnutím.

Najlepšie na tom je, že okrem tohto benefitu, to dobre vplýva na zdravie a budovanie si tolerancie voči zime, nakoľko telo sa naučí efektívnejšie vytvárať si teplo, a takisto tvoja imunita sa výrazne zlepší. Pritom všetko, čo stačí spraviť, je sa ako bežne ísť osprchovať, len otočiť kohútik do druhej strany, na studenú vodu.

Zo začiatku to bude nepríjemne, ale hneď ako sa dosprchuješ sa budeš cítiť super, a budeš tak rád, že si mal studenú sprchu. Nezabúdaj, spaľuje to kalórie.

A toto neplatí len pre sprchy, ale všeobecne. Dobrý príklad je spánok, kedy by si nemal v zime vykúriť si izbu, ale radšej sa prikryť niečím, kľudne aj hrubším. Samotná prikrývka ťa nezohreje ani trochu, to ty sa zohreješ tým, že tvoje telo vytvorí teplo, počas čoho spáli kalórie, a prikrývka len to teplo bude udržiavať. Koniec koncov, aspoň ušetríš za vykurovanie.

9. Nezakazuj si jedlo priamo, ale radšej na neho ani nemysli

Späť ku strave zase. Ďalšia vec, ktorá ti môže pomôcť pri chudnutí, je to, že si nebudeš zakazovať jedlá, na ktoré máš chuť. Ale počkaj. Tým nechcem povedať, aby si jedol všetko na čo máš chuť.

Keď bude dáka potravina, na ktorú máš veľkú chuť, no nemôžeš si ju dať kvôli diéte, daj si iba malý kúsok z tej potraviny. Jeden hryz ti vie pomôcť psychologicky, že si tú potravinu nezakazuješ. Lebo ak si ju zakazuješ, tak väčšinou to skončí tak, že nakoniec to aj tak zješ, lebo je to zakázané, a ty máš po tom veľkú túžbu, nakoľko vieš, že si to nemôžeš dovoliť.

Keď bude na stole nakrájaný koláč, tak si môžeš dať polovicu z jedného kúsku, čo môže vyzerať ako málo, no na chuť je to super. Vo veľmi malých množstvách ti dokáže ťažko dáka potravina zničiť diétu, a ak ti pomôže ďobnúť do toho, na čo máš veľkú chuť, a viac nechcieť, tak maličký kúsok môžeš.

Na druhú stranu, ak si typ človeka, ktorý má pevnú vôľu, a vieš povedať jednoznačne nie, super, ešte lepšie. Niekto to nie však povedať nedokáže, a preto je lepšie, ak iba okoštuje vo veľmi malom množstve tú potravinu, než by mal skončiť s tým, že zje veľké množstvo, lebo si to zakázal.

A taktiež nemôžeš ďobať do všetkého, maj to skôr tak raz za dva, tri dni.

10. Cheat meal

Ak ti nevyhovuje predošlá rada, čo nie je môj prípad, ale možno tvoj hej, tak ju môžeš zameniť za túto. Raz za týždeň maj cheat meal.

Píšem cheat meal, nie cheat day. Ak celý týždeň poctivo makaš, si v kalorickom deficite, stravu dodržuješ takú, akú dodržiavať máš, a pravidelne robíš tréningy a kardio, je tu priestor na odmenu.

Bude to môcť byť iba jeden krát za týždeň, lebo sa jedná o celé jedno jedlo, nie iba o malý zlomok z neho. Avšak ako cheat meal si môžeš dať hocičo, na čo máš len chuť.

Jedno takéto jedlo týždenne ti určite môže pomôcť mentálne, ale aj tým, že trochu nakopne metabolizmus.

Najlepšie, ak si určíš jedno jedlo v týždni, napríklad v piatok večeru, a každý týždeň budeš v piatok večer mať cheat meal. Celý zvyšok týždňa sa potom môžeš tešiť, a do istej miery ťa môže aj motivovať tento cheat meal, a z dlhodobého hľadiska sa ti bude dariť chudnúť.

Malá poznámka k samotnému cheat mealu: je to síce jedlo, počas ktorého si dovoľ čokoľvek len chceš, ale nemal by si sa nasilu napchávať a prejedať. Keď budeš cítiť, že si plný, tak to je čas, kedy by si mal prestať jesť, a nie jesť, až pokiaľ neodpadneš.

11. Mysli vopred, buď pripravený

Tip znova ohľadom stravy. Navar si dopredu. Je veľmi ľahké podvádzať na diéte, keď ti by si si aj dal zdravé jedlo podľa plánu, ale nechce sa ti variť, a to je dôvod, prečo nemôžeš schudnúť.

Mal by si si jedlo pripravovať dopredu, teda venuješ chvíľu svojho dňa, aby si si navaril jedlá na celý deň dopredu. Je jedno aký systém si v tom nájdeš, ako vždy, ide o to čo tebe vyhovuje. Niekomu je lepšie si navariť na celý deň dopredu, inému zase na dva dni.

Hlavne maj ale vždy niečo navarené, aby keď sa pozrieš do chladničky, tak si nesiahol po zlej potravine, naopak siahneš po tom, čo si si dopredu nachystal, a pripravil. Je to aj časovo efektívnejšie, lebo len raz budeš potrebovať umývať všetok neporiadok v kuchyni po sebe, než keby si si varil každých pár hodín.

Varenie si dopredu, a takéto plánovanie si jedla je super, a určite si s tým o krok bližšie ku schudnutiu. Ak ťa prepadne hlad, pozrieš sa do kuchyne, a nájdeš tam svoju navarenú stravu, nielen tú nezdravú, a tvoja voľba bude jasná.

12. Doplnky výživy?

Doplnky výživy ti vedia pomôcť, ale nie za teba spraviť tú ťažkú prácu. Veľa ľudí sa až príliš spolieha na doplnky výživy, a myslia si, že vďaka tomu, že ich užívajú, tak schudnú. Žiaľ, zázračne tabletky na chudnutie ešte neexistujú, a ak chceš naozaj schudnúť, tak budeš musieť správne jesť a cvičiť.

Ak budeš všetko dodržiavať tak ako máš, budeš určite chudnúť, a dokonca vtedy ti budú vedieť pomôcť aj doplnky výživy, ktoré vedia pridať tých pár percent naviac, ku strave a tréningu.

Nekupuj si však žiadne tabletky na chudnutie, ale poriadne a kvalitné doplnky výživy. To môže znamenať proteín, alebo BCAA, prípadne aj dáky kvalitnejší spaľovač tukov, avšak ani to nebude nevyhnutnosť, a zaobídeš sa aj bez toho. Ak uvažuješ nad kúpou, tak ti odporúčam si prečítať moje podrobnejšie články na dané doplnky výživy.

Jednoducho len neočakávaj, že doplnky výživy vyriešia tvoje problémy s chudnutím. Riešenie je tréning a strava.

13. Štipľavé jedlo je vhodné

Máš rád štipľavé jedlá? Ak áno, tak je to len ďalšie plus pre teba, a tvoj cieľ schudnúť. Pálivé jedlá zrýchľujú metabolizmus. A ako vieš, tak rýchlejší metabolizmus spáli viac kalórii, teda si bližšie ku kalorickému deficitu a samotnému chudnutiu.

Ak ti teda vyhovuje pálivé, pridaj si niečo štipľavé do každého jedla. Len vďaka tomu, že tam dáš extra chilli, a následne ho aj zješ, tak spáliš viac kalórii. Nie je to super?

14. Pomôž si kofeínom

Dobre, nie každý má rád štipľavé jedlá, ale preto tu je ďalšia možnosť. Tou možnosťou je káva, alebo konkrétnejšie kofeín v nej.

Kofeín je na chudnutiu určite super, a je to jeden z najúčinnejších spaľovačov tukov, ak nie najúčinnejší. K tomu všetkému sa jedná aj o prírodný stimulant, čo je lepšie, než keby to bol umelý stimulant.

Kofeín a káva ti tiež zrýchľujú metabolizmus, okrem toho ich však môžeš využiť aj inak. Ak si dáš pred tréningom kávu, tak sa budeš nielen vedieť lepšie koncentrovať na ten tréning, ale taktiež budeš môcť podať o trošku lepší výkon. Lepší výkon počas tréningu znamená viac spálených kalórii, a to je hneď spojené s chudnutím.

Kofeín počas chudnutia je teda určite dobrý nápad, avšak nesmieš si pritom do kávy pridať cukor, alebo mlieko, alebo čokoľvek iné. To by si si do kávy pridal zbytočne extra kalórie, a to nechceme. Čistá káva, bez pridaných sladidiel je to, čo potrebuješ.

Alebo, pokiaľ ti to viac vyhovuje, tak to môže byť kľudne aj čaj s obsahom kofeínu, a zase bez pridaných sladidiel, napríklad čierny čaj, alebo zelený čaj. Výber nechám na teba.

Nezabúdaj ale na to, že s kofeínom treba byť opatrný, lebo vo veľkom množstve je nebezpečný. Zároveň je návykový.

Ak potrebuješ vedieť viac, tak si prečítaj podrobný článok o káve a chudnutí.

tipy na schudnutie

15. Používaj svoje nohy častejšie

Začni sa menej prepravovať dopravnými prostriedkami, ale zato viac nohami. Tak by mohol znieť ďalší tip na chudnutie. Počas chudnutia potrebuješ spáliť čo najviac kalórii, a práve pohyb je cestou za tým, ako to docieliť.

Keď sa povie pohyb, nemusí sa vždy nutne jednať o beh, alebo cyklistiku, atď. Aj obyčajná chôdza spaľuje kalórie, no a preto ju treba robiť. Pritom to môže byť tak jednoduché, napríklad cestu do práce alebo do školy prejdeš peši. Áno, to nie je asi možné u každého, ale tak aspoň zastavíš auto o niečo ďalej od svojej cieľovej destinácie.

Napríklad keď ideš do obchodu, tak auto zaparkuješ čo najďalej, na druhej strane parkoviska, aby si sa do obchodu prešiel aspoň čiastočne.

Pamätaj si, že každý krok sa ráta, a každý krok spaľuje kalórie, no a takisto každý krok ťa priblíži k tvojmu cieľu schudnúť. Preto nebuď lenivý, a kráčaj často, používaj tie nohy čo najčastejšie.

16. Pri cvičení počúvaj hudbu

Tento tip sa viac týka toho, aby sa ti lepšie cvičilo, lebo ak sa ti bude lepšie cvičiť, tak veľmi pravdepodobne spáliš viac kalórii, a teda skôr schudneš, a toho sa tu snažíme dosiahnuť. Je to jednoduchý tip – počúvaj hudbu pri cvičení.

Najlepšie je, ak máš bezdrôtové slúchadla, aby ti nezavadzal kábel. Stiahni si svoju obľúbenú hudbu, je len na tebe s akou sa ti dobre cvičí, a máš to. Je to veľký rozdiel cvičiť s hudbou, ktorú máš rád, a motivuje ťa, alebo cvičiť bez hudby.

Ak to ešte nemáš odskúšané, tak uvidíš sám, a nebudeš ľutovať. Prípadne ak cvičíš doma, a si sám, tak si ani nemusíš kupovať slúchadlá, stačí si prehrať hudbu v rádiu, alebo TV, alebo PC.

17. Obmedz alebo vyraď alkohol z diéty

Skús sa vyhnúť alkoholu. Možno pre niekoho priam nemožná úloha, no pravda je taká, že alkohol ťa môže len a len brzdiť v chudnutí.

Alkohol obsahuje kalórie, a má ich celkom dosť, plus tieto kalórie nemajú žiaden žiadúci účinok, a budeš po nich stále hladný, lebo alkohol ťa nemôže zasýtiť. Ak nedokážeš s alkoholom prestať, aspoň sa ho snaž obmedziť. Vždy bude lepšie, ak podnikneš aj malé zmeny, než keby si neurobil žiadne.

Ak máš siahnuť po alkohole, tak si aspoň vyberaj z tých menej kalorických druhov alkoholických nápojov.

V prípade, že ťa táto téma zaujíma, tak by si sa mal určite mrknúť na môj článok o alkohole, a jeho vplyve na chudnutie a naberanie svalovej hmoty.

tipy na schudnutie

18. Dodržuj pitný režim

Čistá voda. Keďže chceš schudnúť, tak príjem dostatočného množstva vody je dôležitý. Pi často a veľa vody.

Samozrejme aj s vodou sa to dá prehnať, a vie byť nebezpečná, avšak to by si musel vypiť veľmi veľa vody, no a väčšina ľudí má presne opačný problém. Prečo som ju však zaradil medzi tipy na chudnutie?

Lebo aj voda ťa vie zasýtiť. Počul si už niekedy niekoho povedať, že hlad je len prezlečený smäd? V niektorých prípadoch to tak naozaj je, a to potom často vedie k prejedaniu sa. Nepijeme dostatok vody, a vynahradzujeme si to jedlom, z ktorého potom priberieme.

Snaž sa piť vodu pravidelne počas dňa, aby si na konci dňa dosiahol 3 až 3-5 litra vody pre mužov, a 2 až 3 litre vody pre ženu. Zo začiatku to bude problém, ale ako to býva so všetkým, tak po čase sa to stane úplne bežnou vecou, a vypiť dostatok vody nebude problém.

Hlavne na tom začni pracovať hneď, aj teraz sa choď napiť vody, a potom sa vráť k tomuto článku.

Podrobný článok o pitnom režime, jeho význame, ale aj vplyvu na chudnutie, nájdeš tu.

19. Vždy sa snaž vzdelávať a učiť sa viac o chudnutí

Čím viac toho budeš vedieť, tak tým lepšie pre teba. Aj o cvičení a strave sa dá učiť. Zároveň ti to po istej dobe učenia sa, začne celé zapadať do seba, a celé to bude dávať zmysel. Potom už bude pre teba chudnutie naozaj hračkou.

Mal by si sa však učiť nielen na internete, alebo v knihách, ale taktiež aj sám na sebe, a na svojich úspechoch, či zlyhaniach. Ak sa už snažíš schudnúť dlhšiu dobu, a nedarí sa ti v tom, tak si pozri tento článok, ktorý by ti mal pomôcť nájsť odpoveď, a ty si konečne začal chudnúť.

Hlavne to nevzdávaj. Chudni, alebo sa o to aspoň snaž, a uč sa zároveň o tom. Ideálnym miestom na učenie sa je aj táto stránka, ktorej cieľ je ťa naučiť všetko, čo potrebuješ vedieť, alebo to, čo ťa zaujíma z oblasti fitness. Tak do toho!

Záver

Myslím, alebo aspoň dúfam, že si sa niečo nové naučil, a našiel si odpoveď v tomto článku na to, ako schudnúť.

Dôležité však je, aby si aj tieto tipy uplatnil, lebo ak nie, tak čítanie tohto článku nemalo zmysel. Určite nemusíš, dokonca by si ani nemal všetko naraz zmeniť, a začať robiť podľa správnosti. Choď na to postupne, lebo to je ten najlepší postup.

Buď trpezlivý, a rob všetko tak ako to robiť máš, a schudnutie ťa neminie.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *