chudnutie u detí a teenagerov

Chudnutie u detí a teenagerov – Kompletný návod

Chudnutie nie je vždy záležitosťou len u dospelých, ale v dnešnej dobe už aj u detí. Tak, ako každým dňom máme stále väčšie percento obéznych ľudí, alebo ľudí s nadváhou, tak aj percento obéznych detí stále stúpa. Preto otázka, ako má schudnúť dieťa, alebo teenager, je stále dôležitejšia, no a v tomto článku sa na to podrobne pozrieme.

Prejdeme spolu aj chudnutie tuku u menších detí, a aj u starších detí. Pozrieme sa na to z pohľadu dieťaťa aj rodiča. Už teraz ťa však ubezpečím, že to nebude vôbec tak zložité, ako by sa mohlo zo začiatku zdať, a ak podľa tohto článku následne podnikneš prvé kroky, si na úspešnej ceste nielen k schudnutiu, ale aj k zdraviu. Nebudem to tu viac opisovať, a poďme na to.

Ako funguje chudnutie tuku v skratke

Aby si správne pochopil celý tento článok, tak to budeme musieť najprv prejsť to, ako vlastne chudnutie tuku funguje vo všeobecnosti. Chudnutia je veľmi jednoduché dosiahnuť, lebo stačí podniknúť jediný krok. Ten krok je toto: musíš viac kalórii za deň vydať, než prijať, teda byť v kalorickom deficite. Ak tento krok dodržíš, tak nie je možné, aby si nechudol.

Ak sa pozrieme do histórie, tak napríklad videl si na čiernobielych fotkách z druhej svetovej vojny tučných ľudí? Ak áno, tak to bol pravdepodobne dáky generál, ktorý sedel v kancelárii a mal dostatok jedla. Ale bežný vojak mal minimum jedla, a celý deň musel bojovať. Preto boli aj všetci vojaci vždy chudí, a to nehovoriac o vojnových zajatcoch.

Chápeš čo chcem týmto povedať? Kalorický deficit platí pre každého, a teda platí aj pre teba, alebo pre tvoje dieťa. Ak nie, tak v tom prípade buď nie si v kalorickom deficite, len si myslíš že si, alebo porušuješ fyzikálne zákony (nie, to nedokáže nikto z nás) .

Dobre, dosť k tomuto, jednoducho na to, aby si chudol, musíš byť v kalorickom deficite. To znamená, že budeš za deň menej jesť, než sa hýbať. Často však zamieňajú dva odlišné pojmy, a to sú chudnutie, a chudnutie tuku. Ty by si sa mal samozrejme snažiť o chudnutie tuku, a nie o chudnutie, kedy by si okrem straty tuku, stratil aj svaly, a ohrozoval svoje zdravie.

Chudnutie tuku funguje rovnako ako chudnutie, musíš byť v kalorickom deficite, ale taktiež musíš mať správnu stravu, a pravidelný tréning. Zatiaľ sa bavíme o chudnutí tuku vo všeobecnosti, nie konkrétne pre deti. Správna strava je asi každému jasná čo znamená – nejesť nezdravé potraviny, a jesť tie zdravé, a hlavne jesť dostatok bielkovín. Pravidelný tréning bude dávať telu signál, že nech nechudne zo svalov, lebo tie potrebuje na daný tréningy, a bielkoviny ochránia svalovú hmotu.

Takto dáko funguje chudnutie tuku vo všeobecnosti, a treba to vedieť, aby zvyšok článku dával pre teba zmysel, a správne si ho pochopil.

Prečo má dieťa alebo teenager nadváhu?

Všetko má svoj dôvod, alebo príčinu. Menšie deti nemôžu za to, že majú nadváhu, lebo k tomu ich viedli rodičia, aj keď asi nie úmyselne. Pri starších deťoch sú stále za to z časti zodpovedný rodičia, ale zodpovednosť začína pripadať aj na samotné deti, akonáhle si začnú uvedomovať, že majú nadváhu, alebo obezitu.

No a ten dôvod, prečo sú deti obézne, a ich počet stále rastie, je jednoduchý, a asi máš tušenie, čo to aj je. Keďže aj pri deťoch platí pravidlo, ak si v kalorickom deficite, tak musíš schudnúť, tak dôvod je jasný – sú v kalorickom nadbytku. V praxi veľa jedia, ale zato málo sa hýbu. Aby sme sa nepochopili zle, tak samozrejme dieťa by malo veľa jesť, predsa len ešte rastie, ale malo by jesť kvalitnú stravu. V súčasnosti máloktoré dieťa jedáva kvalitne, väčšinou je to presný opak, a to je jeden dôvod, prečo je dieťa pribraté.

Ďalší dôvod, ako som už spomínal, je málo pohybu. Sedenie doma spáli minimum kalórii, a niet divu, že dieťa priberá. Deti by sa mali hýbať po vonku, hrávať športy, atď. Takto by spálili obrovské množstvo kalórii, a neboli by obézne.

Pri starších deťoch, respektíve teenageroch to začína byť iné. Vtedy si už začne aj samotné dieťa uvedomovať, že nemá zdravú váhu. Najlepší scenár je ten, ak sa s tým aj to dieťa rozhodne niečo urobiť, ak ono samé nie je spokojné so sebou. Pre rodiča už bude ťažšie to zmeniť, než keď bolo dieťa malé.

Preto ak toto čítaš ako teenager, a chceš schudnúť, si na super ceste, lebo nie každý má chuť schudnúť, a zmieri sa s obezitou alebo nadváhou, čo je zlé. Rodič by sa mal snažiť dieťa v chudnutí podporiť, a dieťa by malo mať snahu schudnúť. Ak tam bude spolupráca, chudnutie tuku bude podstatne jednoduchšie. Teraz ťa už asi hlavne zaujíma to, ako to spraviť, no a práve na to sa teraz pozrieme.

chudnutie u detí a teenagerov

1. Strava pre deti a teenagerov na schudnutie

Chudnutie u detí si rozdelíme na niekoľko častí, pričom vždy spomeniem aj rozdiely medzi staršími deťmi – teenagermi, a mladšími deťmi, kde hrajú hlavnú rolu rodičia. Začneme základom, a to nie je nič iné, než strava.

Keď chce dospelá osoba schudnúť, tak pravdepodobne obmedzí príjem potravy, teda kalórii, aby dosiahla kalorického deficitu. Na tom nie je nič zlého, ale pri deťoch to bude trochu inak. Všetci vieme, že deti, na rozdiel od dospelých, ešte rastú a vyvíjajú sa. To je proces, na ktorý je potrebné značné množstvo kalórii. Ak sa dieťaťu kalórie obmedzia, tak sa môže narušiť aj tento vývin dieťaťa, preto nie je veľmi rozumné pristupovať k dieťaťu rovnako, ako k dospelému, čo sa chudnutia týka.

V skratke, extrémne obmedzovanie kalórii nie je riešenie v prípade detí, či už mladších, alebo starších. Je však rozdiel keď dieťa konzumuje dostatok kalórii na to, aby rástlo, a keď konzumuje extrémne množstvo kalórii a prejedá sa. Ako to však rozlíšiť?

Niektoré deti môžu mať veľmi rýchly metabolizmus, byť aktívne počas dňa, a jesť extrémne veľa kalórii, iné sa zase vyslovene prejedajú. Je tu jednoduchá odpoveď ako zistiť, či treba dieťaťu zasiahnuť do stravy, alebo naopak nie. Stačí sa pozrieť na kvalitu jedla. Jedáva dieťa veľa zdravej stravy, tak je to v pohode. Jedáva dieťa veľa nezdravej stravy, tak to v pohode nie je, a treba prejsť na zdravú stravu, ak má byť dieťa zdravé, a nie obézne.

Teraz, ak človek zje extrémne množstvo zdravej stravy, tak stále môže pribrať, ak nie je v kalorickom deficite – teoreticky. V praxi to však je nepravdepodobné, lebo zdravá strava obsahuje veľa bielkovín, a vlákniny, ktoré ti nedovolia zjesť toho veľa, lebo budeš plný. Preto ak bude dieťa jesť zdravo, tak nielen že to bude pre telo zdravšie, ale aj vo výsledku zje menej kalórii – nezdravých kalórii.

Ak by sme zhrnuli teda stravu pre deti, tak namiesto toho aby sa dieťaťu odoberala strava, a bolo obmedzované v jedení, by sa skôr mala strava zamieňať z nezdravej na zdravú. Potom toho dieťa nezje tak veľa, ale ani sa nenaruší jeho vývoj, dokonca sa zlepší, lebo z nezdravej stravy, zdravý človek asi nevyrastie.Veľa rodičov alebo detí má však mylnú predstavu o tom, čo zdravá strava znamená.

Zdravé potraviny

Medzi zdravé potraviny pre deti patrí ovocie, zelenina, obilné výrobky, ako pečivo, alebo ovsené vločky, ryby, mäso, orechy, zdravé oleje, nie slnečnicový a repkový, mlieko, mliečne výrobky, všetko mäso, vajcia, atď.

Nezdravé potraviny

Medzi nezdravé potraviny patrí všetok fast food, sladkosti, slnečnicový olej, repkový olej, cereálie, áno, čítaš správne, cereálie sú tiež nezdravé, všetko čo obsahuje transmastné kyseliny, všetko čo má pridaný cukor, sladké pečivo, koláče, zákusky, torty, zmrzlina, pizza, atď.

Snáď podľa týchto potravín budeš vedieť rozlíšiť každú potravinu, či je zdravá, alebo naopak nie je. Ak nie, tak na internete nájdeš vždy odpoveď. Všetko čo teraz treba spraviť je to, aby dieťa začalo prechádzať z tých nezdravých potravín, na tie zdravé.

Teenager

Čo sa rozdielov týka medzi mladšími deťmi a staršími deťmi, tak v strave to majú rovnaké, až na to, že čím staršie dieťa bude, tým viac toho aj celkovo zje. Taktiež staršie deti – teenageri, by sa mali naučiť variť. Ak chce teenager schudnúť, tak to je zvyčajne z vlastnej iniciatívy, nakoľko keď bol mladší, tak rodičia ho tým smerom neviedli. Minulosť už nezmeníš, ale v prípade že ideš schudnúť, tak si urobil správne rozhodnutie.

Nauč sa variť si jednoduché zdravé jedla, naozaj to nie je ťažké, ako by sa to mohlo zdať. Napríklad sa nauč variť si mäso, ideálne kuracie, morčacie, alebo hovädzie, ale môžeš aj iné, a nauč sa spraviť si ryžu. Potom k tomu pridáš riadnu porciu zeleniny, a máš super jedlo, chutné, plné bielkovín, vlákniny, a komplexných sacharidov. To je to najlepšie, čo si pre chudnutie môžeš priať.

Mýtus

Poslednú vec, ktorú spomeniem, ktorá platí pre dospelých aj deti, je mýtus, že z jedenia večer sa priberá. Priberá sa z toho, že si zjedol toho veľa za celý deň, viac než si spálil, a nie z toho, že si sa poriadne večer najedol. Ak celý deň nebudeš nič jesť, a pred spánkom zješ celú pizzu, tak nemusíš pribrať. Záleží na spálených kalóriách, a zjedených kalóriách. S tou pizzou to bol len príklad, samozrejme to neodporúčam, nie je to zdravé, a už vôbec nie pre deti, chcel som len ukázať, že z jedenia večer sa nepriberá.

chudnutie u detí a teenagerov

2. Pohyb pre deti a teenagerov na schudnutie

Ako sme už spomínali, tak chudnutie je o kalorickom deficite, ktorý dosiahneš tak, že prijmeš menej kalórii, než vydáš. To znamená, že okrem stravy bude dôležitá aj ďalšia zložka chudnutia, a to je pohyb. Čím viac pohybu za deň dieťa spraví, tým viac kalórii vydá, a ak ich vydá viac, než ich zje, tak bude chudnúť.

Toto je aj zvyčajne ten najčastejší dôvod, prečo je dieťa obézne, alebo má nadváhu. V súčasnosti sa deti málo hýbu, a teda vydajú za deň len veľmi malé množstvo energie. Sedenie doma spáli len minimum kalórii. Ak má dieťa schudnúť, tak bude treba pridať pohyb.

Je úplne jedno, aký druh alebo forma pohybu to bude, ide hlavne o to, aby to bolo pohyb, ktorý bude spaľovať kalórie. Napríklad to môže byť prihlásenie dieťaťa na šport, alebo úplne jednoducho, vyhnanie ho von, nech sa ide hrať, a nesedí doma.

Ak sa toto skombinuje so zmenami v strave, tak dieťa je na úspešnej ceste k schudnutiu. Nie je to žiadna zložitá veda, viac kalórii spáliť, ako prijať. To by bolo k mladším deťom, kde za chudnutie zodpovedajú hlavne rodičia.

Teenager

Ak si teenager, a už asi nechceš, aby ťa rodič musel vyhodiť z domu hrať sa vonku, tak môžeš začať ku chudnutiu aj inak pristupovať. Môžeš začať robiť tréningy alebo kardio, priamo zamerané na to, aby si schudol. Tým mám na mysli napríklad beh, cyklistiku, plávanie, alebo akýkoľvek iný šport.

Pokiaľ máš viac ako 14 rokov, tak dobrým nápadom je začať aj cvičiť s vlastnou váhou, a neskôr sa presunúť do posilňovne. Takýmto cvičením začneš budovať svalovú hmotu, a toho by si mal za každú cenu sa snažiť docieliť, bez ohľadu na pohlavie.

Čím viac svalovej hmoty máš, tak tým ľahšie je schudnúť tuk, lebo svalová hmota spaľuje kalórie. Zároveň sa na to treba pozerať aj z viac dlhodobého hľadiska. Ak úspešne schudneš, tak čo potom? Myslíš, že budeš môcť prestať cvičiť, a začať jesť nezdravé veci? Môcť môžeš, ale to zase priberieš späť všetko, čo si práve schudol, čiže si sa zbytočne trápil chudnutím. Keď úspešne schudneš, tak by si mal začať pracovať na vybudovaní trocha svalovej hmoty. Mať málo svalovej hmoty nie je pekné, a ani zdravé.

To platí aj pre dievčatá, ktoré sa nemusia báť toho, že sa z nich stanú kulturisti, ak začnú dvíhať činky, alebo robiť kliky. Hormóny, ktoré majú dievčatá to nedovolia, a pokiaľ neberieš zakázané látky – steroidy, tak naberieš len trochu svalovej hmoty – toľko, koľko by zdravé dievča malo mať.

Tento článok je však venovaný chudnutiu, tak sa k nemu vráťme späť, len som chcel spomenúť, že začať cvičiť s vlastnou váhou, je veľmi dobrý nápad, z každého uhla pohľadu. Skúsme to teda v rýchlosti zhrnúť.

Zhrnutie

Mladšie deti, asi tak do 12 rokov, by mali hlavne prestať sedieť doma celý deň za počítačom, ale ísť von, hrať sa vonku, a hrávať rôzne športy, napríklad futbal. Teenageri môžu k chudnutiu začať pristupovať serióznejšie, keďže chcú schudnúť asi z vlastnej iniciatívy, a preto okrem hýbania sa po vonku, a robenia športov, môžu začať robiť kardio, ktoré je určené vyslovene na spaľovanie kalórii. Cvičenie s vlastnou váhou, a neskôr aj posilňovňa sú tiež dobrým riešením, spolu ku kardiu, alebo športu.

3. Pitný režim pre deti a teenagerov na schudnutie

Možno si teraz hovoríš, aký má pitný režim súvis s chudnutím u detí, na čo to spomínam. Prekvapivo, keďže to spomínam, tak súvis s chudnutím aj u detí, asi mať bude. Sú tu dve veci. Kvalita a kvantita. Začnime kvalitou.

Kvalita

Druh nápoja, ktorý deti pijú, môže rozhodnúť o schudnutí, alebo pribratí. Piť by mali len čistú vodu, čaj bez pridaného cukru, mlieko, alebo vodu s citrónom. Čistá voda má nula kalórii, a teda neexistuje na chudnutie nič lepšieho. Mlieko má kalórie, a v podstate celkom dosť, ale to by dieťaťu nemalo uškodiť, pokiaľ sa bude hýbať, a správne jesť. No a tiež, nečakane, sú to správne tekutiny z hľadiska samotného zdravia dieťaťa.

Kvantita

Teraz o kvantite. Väčšina ľudí nepije dostatok tekutín, a preto predpokladám, že by malo dieťa vo všeobecnosti piť viac tekutín. Ťažko sa dá povedať presne koľko, keďže na rozdiel od dospelých, kde sa príjem tekutín 30 ročného muža, takmer nelíši od 40 ročného muža, a u detí sa príjme tekutín mení každým rokom. Najlepšie je na internete si to vyrátať pomocou kalkulačky tomu určenej.

Alkohol

Ešte jedna téma nastáva pri pitnom režime, konkrétne u teenageroch. Nie je to nič iné, než alkohol. Žiaľ, alkohol musíš obmedziť ak chceš schudnúť, ideálne ho nepiť vôbec, keďže na to jednak nemáš vek, a nie je to vhodné na chudnutie. Táto téma je však trochu zložitejšia, minimálne by bola na dlho, preto ak ťa toto zaujíma, prečítaj si môj článok, ktorý je čisto zameraný na vplyv alkoholu na chudnutie, ale aj budovanie svalovej hmoty.

chudnutie u detí a teenagerov

4. Doplnky výživy pre deti a teenagerov na schudnutie

Určite je vhodné v tomto článku spomenúť aj doplnky výživy, keďže okolo nich sa často vytvára veľa nejasností. Ak chce dieťa schudnúť, a dodržuje všetko, čo je vyššie spomenuté, teda stravu, pohyb, ale aj pitný režim, tak nie je dôvod pridávať doplnky výživy. Pokiaľ jedáva dieťa zdravú stravu, tak by malo dostať do svojho tela všetky potrebné živiny a nutrienty. Aký zmysel by tam malo pridať doplnky výživy?

Vo všeobecnosti dieťa na schudnutie nepotrebuje žiadne doplnky výživy, len kvalitnú stravu a pravidelnú aktivitu, preto nedáva zmysel kupovať doplnky výživy. Iné je to zase vtedy, keď dieťa špeciálne potrebuje viac istej živiny, napríklad kvôli chorobe, ale z hľadiska chudnutia doplnky výživy netreba.

Znamená to, že netreba ani tabletky na chudnutie? Áno, tabletky na chudnutie nepomôžu schudnúť ani dieťaťu, a ani dospelému. Keby to bolo tak jednoduché, tak každý by mal ideálne postavu snov. Tabletky na chudnutie existujú len preto, lebo ľudia nie sú ochotný niečo spraviť so svojou životosprávou, aby schudli, a teda hľadajú jednoduchšie riešenia. Chudnutie nemá skratky, existuje len jedna cesta – kalorický deficit.

Ak máš súrne potrebu dieťaťu kúpiť niečo na schudnutie, tak mu kúp srvátkový proteín. Naozaj ho netreba, lebo jedná sa v podstate o doplnok výživy, ktorý pomáha doplniť príjem bielkovín, a pokiaľ dieťa konzumuje dostatok potravín, ako sú mäso, vajcia, ryby, mlieko, mliečne výrobky, tak bielkovín dostatok bude mať. Stále je to však tá najrozumnejšia voľba pre dieťa z doplnkov výživy.

5. Spánok pre deti a teenagerov na schudnutie

Spánok je posledná vec, ktorú spomeniem predtým, než to dáme celé dokopy. Spánok je pre deti veľmi dôležitý, a to aj pre tie staršie, keďže deti rastú. Ďalej si však treba uvedomiť, že počas spánku nekonzumuješ jedlo, teda nedostávaš do tela kalórie, a teda chudneš. Ak si dlho do noci hore, a ráno zasa vstávaš skoro, tak celkovo zješ toho viac, než keby si šiel skorej spať. To len tak v skratke ku spánku. Deti by ho určite mali dodržiavať.

Záver

Tak, prešli sme všetko, čo potrebuje dieťa dodržiavať ak chce schudnúť. V podstate ide len o to, aby bolo dieťa v deficite kalórii, teda sa viac hýbalo, a zdravšie jedlo. Treba však byť opatrný, lebo dieťa je predsa len dieťa, ešte sa len vyvíja.

Nech sa vždy dieťa naje do sýtosti, ale nie nezdravej stravy, naopak práve tej zdravej stravy. A tak isto nech nesedí celý deň doma, lebo takým prístupom spáli minimum kalórii, čo nie je dobré pre chudnutie, skôr tak priberanie. Pohyb po vonku je pre deti prirodzený, a spália s ním veľké množstvo kalórii, čo je pre chudnutie dôležité.

Toto je naozaj všetko, čo musia dodržiavať na to, aby schudli. No, a musí sa to, samozrejme, robiť všetko na pravidelnej báze, nie že deň zdravej stravy, a potom deň nezdravej stravy. Chudnutie je záležitosť niekoľkých mesiacov, a potom udržanie si novej postavy, je záležitosť na celý život.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *