potravinová pyramída
|

Je chudnutie zdravé? Ako chudnúť zdravo?

Veľa ľudí chce schudnúť, a predpokladám, že ty nie si žiadnou výnimkou, keďže si sa dostal k tomuto článku. Chudnutiu sa často dostáva prívlastok zdravé chudnutie, niekedy však aj nezdravé.

Aký je teda rozdiel medzi zdravým a nezdravým chudnutím, ak tam vôbec dáky je? Prečo sa vydať cestou zdravého schudnutie, ale hlavne ako zdravo schudnúť?

Nie je to nič zložité, a tento článok ti poskytne všeobecný prehľad, ako to je medzi zdravým chudnutím, a nezdravým chudnutím. Poďme sa teda spolu pozrieť na zdravé chudnutie.

Chudnutie vysvetlené v skratke

Pred každým článkom spojeným s chudnutím sa snažím aspoň veľmi zjednodušene a rýchlo vysvetliť pojem chudnutie, aby pokiaľ to nevieš, si mohol zostať v obraze po zvyšok článku. Ak si si istý, že vieš čo je chudnutie a ako funguje, kľudne preskoč tento odstavec.

Chudnutie nie je nič iné, než veľmi jednoduchá matematika. Teória za chudnutím je naozaj primitívna, ťažšie je to však potom aplikovať do praxe, lebo to už chce dáke odhodlanie a motiváciu.

To chudnutie je teda o tom, že porovnáš dve čísla, žiadna komplikovaná matematika. Tie dve čísla sú tvoj denný kalorický výdaj a príjem.

Ak bude výdaj väčší ako príjem, teda máš viac pohybu než jedenia, budeš zaručene chudnúť, jedine že by si vedel porušiť fyzikálne zákony, a vytvárať si energiu z ničoho. Ďalej, stále za predpokladu, že nie si narušiteľ fyzikálnych zákonov, bude platiť: ak je výdaj rovný príjmu, udržuješ si váhu, a ak je príjem kalórii väčší než ich výdaj, budeš priberať.

Jediná možnosť teda je sa viac hýbať než jesť. Vždy to však bude o zlatej strednej ceste, lebo ak budeš spaľovať extrémne veľké množstvo kalórii, a veľmi málo ich prijmeš, budeš okrem telesného tuku chudnú dosť veľa svalovej hmoty.

Ak chceš vedieť, aký veľký by mal byť tvoj deficit kalórii, pre čo najlepšie chudnutie, skús sa pozrieť môj článok: Ako dlho trvá chudnutie?, kde sa venujem tomuto viac.

No, a to je v podstate základ toho aby si schudol. Potrebuješ byť v deficite kalórii, a tým prinúť telo si získavať energiu z iných zdrojov, ako je napríklad telesný tuk alebo svalová hmota. Aby sa jednalo hlavne o telesný tuk, tak jedz dostatok bielkovín, pravidelne trénuj, a nemaj extrémny kalorický deficit.

Dobre, teraz sa pustime už ale do témy tohto článku, a teda aký je rozdiel medzi zdravým chudnutím a nezdravým.

Aký je rozdiel medzi chudnutím zdravo a nezdravo?

Zdravé chudnutie je termín, ktorým sa označuje, že chudneš, ale neriskuješ pritom žiadne zdravotné komplikácie, alebo priamo chudnutím neškodíš svojmu vlastnému telu, teda chudnutie zdravo. V tomto prípade sa snažíš si udržať čo najviac svalovej hmoty, ako to je možné, a tvoj cieľ nie je bezhlavé chudnutie.

Na druhej strane tu je nezdravé chudnutie, ktoré je opakom toho zdravého chudnutia, teda stále chudneš, ale neberieš ohľad na nič iné než na to, že chceš schudnúť. Jediný tvoj cieľ je len a len chudnutie, a zníženie telesnej váhy. Väčšinou takto stratíš značné množstvo svalovej hmoty, a privodíš si zdravotné problémy.

Myslím, že je ti asi jasné, že ťa budem skôr navádzať k tomu zdravému chudnutiu, lebo už sám názov ti hovorí, ktorá možnosť je asi lepšia, ale berme túto tému objektívne.

Chudnutie je, ako sme už spomínali, o tom, či si, alebo nie si v kalorickom deficite. To, či je tvoja strava zdravá alebo nezdravá nerozhoduje o tom, či budeš chudnúť telesnú váhu.

Pre príklad kľudne môžeš zjesť každý deň tri pizze, ak sa ti podarí ich v tom dni aj spáliť, teda budeš dostatočne aktívny, alebo máš veľmi rýchly metabolizmus, a stále budeš chudnúť na telesnej váhe. No určite to zdravé nebude, a budeš svojmu telu veľmi škodiť.

Taktiež zámerne píšem o chudnutí telesnej váhy, a nie telesného tuku, lebo na to aby si chudol tuk musíš spraviť viac než len byť v kalorickom deficite. Chudnutie telesnej váhy znamená aj chudnutie tuku, no taktiež chudnutie svalovej hmoty, čo je dosť veľký problém.

Svalová hmota je dôležitejšia, než si myslíš, lebo čím viac jej máš, tým viac kalórii spáliš len tým, že žiješ, teda pasívne spaľovanie kalórii pre ktoré nemusíš nič urobiť, len mať svalovú hmotu. Hneď z tohto sa dá usúdiť, ktorá možnosť chudnutia je pre teba lepšia.

je chudnutie zdravé

Ako chudnúť zdravo?

Chudnúť zdravo nie je ťažké, a dokonca je podstatne jednoduchšie než nezdravé chudnutie, aj keď sa to tak zo začiatku nejaví.

Keď chudneš zdravo, tak sa snažíš aj hýbať aj dobre stravovať, nie len jedno. Vďaka tomu, že sa dostatočne veľa hýbeš to nebudeš mať až také ťažké so stravou, a naopak dobrá strava ti to uľahčí s pohybom.

Strava

Čo sa dobrej stravy týka, tak sa budeš snažiť vyhýbať všetkému, čo je nezdravé, teda žiaden fast food, sladkosti, čokolády, pizza, vyprážané jedlá,… myslím, že veľmi dobre vieš, čo sem patrí.

Budeš jesť vyvážene, a to tak, aby si poskytol telu všetky živiny, ktoré potrebuje, a len trochu z nich uberieš, aby bolo v kalorickom deficite, a chudlo.

Mikroživiny

Vitamíny a minerály by si sa mal stále snažiť dostať do tela, aj keď počas chudnutia to je ťažšie, lebo menej stravy znamená menej živín. Stačí však jesť dostatok zeleniny, ktorá obsahuje zanedbateľne množstvo kalórii, a dodá ti veľkú väčšinu potrebných vitamínov a minerálov v dostatočných množstvách. Okrem toho ti poskytne aj vlákninu, ktorá ťa zasýti, budeš menej hladný, teda väčšia šanca, že nebudeš podvádzať na svojej diéte.

Bielkoviny

Ďalej tam patrí jedenie dostatku bielkovín, ktoré pomôžu ochrániť svalovú hmotu, o ktorej dôležitosti sme už hovorili, no okrem toho ťa zasýti, a má väčší termický efekt jedla než tuky a sacharidy, teda pri jej trávení sa spáli viac kalórii.

Toto všetko by malo platiť pre každú dobrú a účinnú a zdravú diétu.

Tuky a sacharidy

V závislosti od jednotlivých typov diét sa potom môžu upravovať tuky a sacharidy, napríklad keto diéta vyradí sacharidy, no existujú aj nízkotučné diéty. Čas ukázal, že asi viac účinnými pre ľudí sú tie nízkosacharidové diéty, teda keto diéty, avšak výber je na tebe.

Ak sa bavíme o zdraví, tak sacharidy nemajú špecifický benefit pre tvoj telo, až na to že sú primárnym zdrojom energie. Naopak tuky sú dôležité pre niekoľko funkcii v tele, ako rozpúšťanie vitamínov A, D, E, K, alebo hormonálnu funkciu, teda pri výbere diéty je dobré prizerať aj na toto.

Kalorický deficit

Kalórie, alebo lepšie povedané kalorický deficit taktiež do veľkej miery rozhoduje o kvalite diéty, a jej vhodnosti. Kalorický deficit je síce nevyhnutný na to, aby si chudol, no musíš si dať pozor na to, aby tento deficit nebol príliš veľký.

Veľa ľudí za účelom rýchleho schudnutia spravia to, že takmer prestanú jesť. Samozrejme, že budú chudnúť, a to pomerne dosť rýchlo lebo, telo bude mať veľmi veľký kalorický deficit, keďže sa mu nedostane žiadnej stravy.

Ale určite to nie je správna cesta, a to ani z hľadiska zdravia, a ani chudnutia. Schudnúť síce schudneš, no iba na tak dlho, pokiaľ vydržíš nič nejesť. V istom bode budeš musieť začať jesť znova, no akonáhle sa naješ, telo bude všetko chcieť uložiť ako tuky, lebo má veľmi spomalený metabolizmus. Váhu teda potom rýchlo naberieš späť, možno aj viac, než si pôvodne mal, a v procese stratíš takmer všetku svalovú hmotu.

Toto sa často označuje ako jojo efekt, a ten jojo efekt nie je žiaden výmysel, takto to funguje. Takéto chudnutie je veľmi zlý nápad, a zo zdravotného hľadiska ešte horší, telo bude mať nedostatok všetkých nevyhnutne dôležitých živín, a strata veľkého množstva svalovej hmoty je tiež nezdravá.

Zdravý človek nie je chudý človek, ale primerane svalnatý človek. To platí pre obe pohlavia, aj keď samozrejme ženy nebudú mať tak veľa svalovej hmoty, tiež môžu prirodzeným tréningom vybudovať optimálne a zdravé množstvo svalov pre ich telo.

Nerob žiadne drastické diéty. Zároveň však tiež nechceš, aby bol tvoj deficit kalórii veľmi malý, lebo v tom prípade budeš chudnúť roky. Snaž sa nájsť zlatú strednú cestu, a ak nevieš ako, tak skús tento článok.

No, a to by bolo taká definícia toho, čo je, a ako zdravo chudnúť z hľadiska stravy.

Pohyb

Netreba však zabúdať na pohyb, ktorý tvorí významnú rolu v zdravom chudnutí. Každý deň by si sa mal hýbať, pričom to môže znamenať aj jednoduchú prechádzku. Čím intenzívnejšia aktivita, a čím dlhšie ju vykonávaš, tým viac kalórii spáliš, a mal by si mať počas týždňa aj intenzívnejšie formy kardia, ako beh, bicykel, plávanie, futbal,…

Ostatné

Doplnky výživy mať nemusíš, na to aby si robil zdravé chudnutie, aj keď nie sú zakázane. Niektoré ti môžu pomôcť, ak nie si schopný pomocou stravy dostať dostatok niektorej živiny, ktorú telo potrebuje.

Spánok a pitný režim sú rovnako dôležité, o pitnom režime si môžeš prečítať viac tu.

Toto je zdravé chudnutie.

vhodné potraviny na chudnutie

Ako chudnúť nezdravo?

Nezdravé chudnutie si môžeš prestaviť ako takmer presný opak toho, čo je zdravé chudnutie. Dobre, nie úplne presný opak, niečo majú zhodné – slovo chudnutie. To znamená, že stále budeš aj tu musieť byť v kalorickom deficite, ak chceš schudnúť. Inak však v strave v podstate nie sú žiadne iné limity, pravidlá, odporúčania,…

Nezdravé chudnutie môže byť aj lacnejšie, avšak nie nevyhnutne, ak vieš nakupovať zdravé potraviny za rozumné ceny. Výhodou je, že tu je menej varenia, než pri zdravom chudnutí.

Nech už si nájdeš akékoľvek ďalšie výhody v nezdravom chudnutí, tak vždy to bude zlá voľba. Riskuješ veľmi veľa zdravotných komplikácii, telo nebude mať dostatok dôležitých živín, budeš aj častejšie hladný, lebo zelenina ťa zasýti za podstatne menej kalórii oveľa viac, než pizza, alebo donut.

Ako sme spomínali, tak aj veľkosť deficitu rozhoduje o tom, ako zdravé je chudnutie, a pri nezdravom chudnutí býva často ten deficit príliš veľký, aby si čo najrýchlejšie schudol, to je ale zle. Pri dlhodobom a zdravom chudnutí nie sú žiadne skratky, musíš rátať s tým, že to bude trvať istú dobu dostať sa na vytúženú váhu. Preto teda chudnutie môže byť aj nezdravé, a ak si vážiš svoje zdravie, mal by si sa mu vyhnúť.

Kedy je chudnutie nezdravé?

Chudnutie môže byť nezdravé aj vtedy, ak už momentálne máš nízku váhu na svoju výšku, pohlavie a vek. Ešte raz, zdravý človek nie je vychudnutý, ale primerane svalnatý. Chudnutie pri už nízkej váhe môže tiež spôsobiť problémy so zdravím, a aj ich spôsobí.

Keď máš podváhu, tak tvojím cieľom by malo byť priberanie, aby si sa tiež dopracoval k zdravšej váhe. Ak je to tvoj prípad, tak si môžeš prečítať tento článok, kde kompletne prejdeme ako na to.

Je chudnutie teda zdravé? Mal by si vôbec chudnúť?

Ak si sa dočítal až sem, tak odpoveď na otázku, či je chudnutie zdravé už poznáš. Chudnutie môže, no nemusí byť zdravé. Všetko to záleží od tvojho prístupu ku chudnutiu, či budeš sa riadiť istými zásadami zdravého chudnutia, alebo budeš bezhlavo chudnúť. Odporúčam ti, aby si sa snažil chudnúť len zdravo.

Pokiaľ si momentálne obézny, alebo máš nadváhu, tak to nie je zdravé, a svoje telo si veľmi rýchlo opotrebuješ. V takomto prípad je zníženie váhy zdravé, a potrebné. Ak sa k tomu ešte aj rozhodneš ísť tou cestou správneho chudnutia, tak je to super, lebo to je tá jediná cesta ako dlhodobo úspešne schudnúť.

Nezdravé chudnutie nedáva zmysel, a ak sa ti aj podarí schudnúť, veľmi pravdepodobne budeš mať tie schudnuté kilá onedlho znova na sebe. Lebo čo sa stane, ak sa dostaneš na svoju cieľovú váhu? Myslíš, že budeš môcť jesť hocičo, zdravé, nezdravé, a tvoja váha ostane tam kde je, a nebudeš už nikdy môcť pribrať?

Ak áno, tak sa mýliš, a veru aj po schudnutí si stále treba dávať pozor na to, čo jedávaš. Budeš síce toho môcť jesť trochu viac, než keď si chudol, no nepredstavuj si to ako jedenie hocičoho, a v ľubovoľných množstvách.

Chudnutie je beh na dlhú trať, a to je aj dôvod, prečo má tak málo ľudí v súčasnej dobre zdravú telesnú váhu. Ak sa im ju aj podarí dosiahnuť, tak nie sú schopný si ju udržať dlhodobo. Preto je dôležité si už na začiatku chudnutia vytvárať tie správne zvyky, ktoré sa ti budú vďaka tomu neskôr ľahšie dodržiavať. Ako na zdravé chudnutie už vieš, stačí len začať.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *