prečo nemôžem schudnúť

20 dôvodov, prečo nemôžeš schudnúť (+ ako to napraviť)

Takmer každý, kto má pár kíl navyše, sa aspoň raz v živote posnaží schudnúť, väčšinou kvôli kráse, ale mať zdravú telesnú váhu prináša aj kopec ďalších benefitov pre zdravie. Keď sa ale pozrieme na súčasnú populáciu, tak veľmi veľa ľudí je obéznych, prípadne majú nadváhu. Ako je to ale možné, že tak veľa ľudí má nadváhu, alebo obezitu, keď takmer každý skúsil aspoň raz schudnúť? Možno je to aj tvoj prípad, a nevieš prísť na to, prečo sa tebe nedarí schudnúť.

Alebo si úspešne chudol a zrazu sa chudnutie zastavilo? Ak chceš zistiť, prečo sa chudnutie zastavilo, tak tento článok je takisto vhodný aj pre teba. 

Predtým, ako som napísal tento článok som si pozrel, čo už je na internete napísané na túto tému, a ver mi, toľko sprostostí a klamstiev, niet divu, že sa ti nedarí schudnúť, ak sa držíš takých rád. Našťastie, dnes sa podrobne pozrieme na túto problematiku, a po prečítaní tohto článku budeš vedieť, kde je chyba, a prečo nemôžeš schudnúť.

1. Máš zlé vedomosti o chudnutí

Ak si sa už snažil zistiť na internete, prečo sa ti nedarí schudnúť, tak ti poviem, že niektoré články na túto tému absolútne nedávajú zmysel, sú to klamstvá. Ak sa potom riadiš týmito informáciami, jasné že sa ti nepodarí schudnúť.

Napríklad tvrdenie, že sa ti nedarí schudnúť preto, lebo máš emočné problémy, respektíve nechudneš preto, lebo nie si správne emočne nastavený je blbosť. Alebo že ak máš veľké stehná, tak to znamená, že más problémy v partnerstve, ako toto dokáže vôbec niekto napísať.

Samozrejme, ťažká životná situácia môže ovplyvniť to, prečo sa ti nedarí schudnúť, ale určite to nie je dôvod, alebo príčina toho, prečo sa ti nedarí schudnúť. Emočný tuk je klamstvo, jednoducho to tak nefunguje. Aj ak si v ťažkej životnej situácii, tak môžeš schudnúť tak isto, ako keď v nej nie si.

Nejdem rozoberať ďalšie klamstvá, tých je na internete viac než dosť, poďme sa pozrieť na ďalší dôvod prečo nechudneš.

2. Nie si v kalorickom deficite

Toto je tajomstvo chudnutia, zázračný spôsob, ako zaručene schudnúť. Toto je jediný dôvod prečo nechudneš, a v podstate všetky ďalšie dôvody v tomto článku sa budú točiť okolo tohto dôvodu, a budú sa snažiť ho vylepšiť, ale ver mi, neexistuje iný dôvod, prečo nechudneš. Kalorický deficit je jediný spôsob ako schudnúť.

Ak náhodou nevieš, čo to znamená, tak ide o to, že tvoje telo má jednoducho nedostatok kalórii. Kalorický deficit dosiahneš tak, že spáliš viac kalórii, ako prijmeš, respektíve budeš sa viac hýbať, ako jesť. Práve si spoznal tajomstvo chudnutia. Všetky diéty fungujú na tomto princípe, bez ktorého by proste tá diéta nefungovala.

Tým, že budeš v kalorickom deficite, tak telo nebude mať dostatok kalórii, respektíve energie. Dýchanie, pumpovanie krvi srdcom, trávenie potravy, všetky funkcie v tele spotrebúvajú kalórie, tie sú palivom pre telo. Dobre, dajme tomu že si v kalorickom deficite, čo sa teraz stane? Nedodal si telu kalórie, respektíve palivo, ale telo nemôže prestať pumpovať krv kvôli tomu, že ty si sa nenajedol. Telo nechce umrieť, a bude robiť všetko preto, aby si zostal nažive, a teda musí zabezpečiť, aby všetky životne dôležité funkcie prebiehali aj naďalej. Aby to spravilo, musí mať kalórie, musí mať palivo, bez toho to nepôjde. Ty si mu ale nedodal kalórie z jedla, takže telo musí siahnuť po tom čo má k dispozícii – telesný tuk a svaly. Telo si zoberie túto hmotu a rozloží ju, tak získa kalórie, energiu, palivo, ktoré potrebuje, na všetky funkcie v tele. Nie je to žiadna zložitá veda, a ak budeš dodržiavať kalorický deficit, musíš schudnúť.

Teraz si možno hovoríš, že ty ješ zdravo a málo kalórii, a za deň vydáš veľké množstvo kalórii pohybom, ako je potom možné, že neschudneš? Odpoveď je jednoduchá, musíš jesť menej, alebo cvičiť viac, alebo oboje.

Stále nechudneš? Ešte menej jedla, alebo viac pohybu. Toto je jediná cesta ako schudnúť, a platí to na každého jedného človeka na tejto planéte. Žiadny človek nedokáže porušiť termodynamické zákony, ani ty nie. Možno to neznie tak, ako by si si to predstavoval alebo chcel, ale nejdem ti tu klamať, ak nechudneš, tak nie si v kalorickom deficite, teda ješ veľa, a hýbeš sa málo.

Toto je realita, emočný tuk je blbosť, telu je úplne ukradnuté, v akej životnej situácii si, alebo aké máš hormóny, ak si v kalorickom deficite, tak jedine čo telo zaujíma je to, aby prežilo, a preto budeš chudnúť.

3. Piješ sladené nápoje

Pokiaľ chceš schudnúť, tak jediný nápoj, ktorý by si mal piť, bude voda. Samozrejme, aj káva a čaj sú vhodné, alebo voda s citrónom, avšak určite nie sú vhodné sladené nápoje. Ako určite vieš, tak sladené nápoje obsahujú veľa zbytočného cukru navyše, ktorý dokáže narušiť tvoje snaženie sa schudnúť.

Tým, že tieto nápoje obsahujú cukor, tak obsahujú aj kalórie, vďaka ktorým bude ťažšie dosiahnuť kalorický deficit, ktorý je jedinou cestou, ako schudnúť. Ďalšia vec je, že vypitie sladkého nápoju ťa vôbec nezasýti, a teda je to zbytočné mrhanie kalóriami. Keďže ťa nápoj nezasýti, tak budeš hladný, a teda zješ zase ďalšie kalórie.

Aby toho nebolo málo, tak cukor v tele na seba viaže značné množstvo vody, teda tým že vypiješ nápoj plný cukru, tak budeš potrebovať zase piť, lebo ten prijatý cukor potrebuje na seba naviazať ďalšiu vodu.

Na sladené nápoje je najlepšie v diéte úplne zabudnúť, ak chceš naozaj schudnúť.

prečo nemôžem schudnúť

4. Nedodržiavaš pitný režim

Keď už sme začali s tekutinami, tak ďalší dôvod, prečo nechudneš, môže byť ten, že nepiješ dostatok tekutín. To znamená, že nepiješ dostatok čistej vody, čajov, kávy,… Áno, káva dehydruje, ale neskôr v článku sa k nej ešte vrátime.

Ako sa hovorí, niekedy je hlad len prezlečený smäd, a naozaj tomu tak aj je. Tekutiny sa tiež dostanú do žalúdka, a tam ho do istej miery zaplnia, teda nebudeš mať hlad, aspoň nie tak veľký.

Keď budeš nabudúce hladný, tak sa skús poriadne napiť čistej vody, vďaka tomu sa ti podarí vo výsledku menej zjesť, teda budeš bližšie ku kalorickému deficitu.

Mimo chudnutia, dodržiavať pitný režim je povinnosťou pre každého, kvôli nesmierne veľa pozitívnym účinkom na telo.

Ak by si chcel o pitnom režime vedieť viac, tak si prečítaj náš článok: Pitný režim – Dôležitosť, Čo a koľko piť? Vplyv na chudnutie.

5. Jedávaš fast food

Fast food je nezdravý, a to vie asi každý z nás, ale predsa ho veľa z nás konzumuje. Jeho konzumáciou výrazne napomáhaš zvýšeniu cholesterolu, vysokému krvnému tlaku, ochoreniu srdca,… Tento článok je ale o chudnutí, teda z fast foodu sa určite nechudne. Má extrémne veľa kalórii, a ťažko sa dá z neho poriadne najesť.

S jeho konzumáciu sa ti pravdepodobne nepodarí dosiahnuť kalorický deficit, teda neschudneš. Kalórie ktoré prijmeš z fast foodu sú len tuky a sacharidy, žiadna vláknina, bielkoviny, vitamíny alebo minerály.

Chceš schudnúť? Tak nejedz fast food, nejde to dokopy s chudnutím.

6. Nerátaš si kalórie

Nikomu sa nechce si rátať kalórie, všetko čo prejde tvojimi ústami si musíš nikde zaznačiť. Aj tak to je jedným z dôvod, prečo nemôžeš schudnúť.

Každý deň by si mal mať určené množstvo kalórii, ktoré za deň zješ, a to množstvo musí byť menšie, ako tvoj denný výdaj. Povedzme, že si si určil 2000 kalórii na to, aby si schudol. Ako budeš vedieť, že si zjedol toľko kalórii za deň, keď si to nikde neznačíš? Je veľmi jednoduché prekročiť svoj limit kalórii, bez toho aby si si to uvedomil, a to je možno dôvod, prečo nechudneš.

Možno stačí len toto napraviť, a zrazu pôjdu kilá dole. Ale na to si potrebuješ rátať kalórie, len tak budeš vedieť, či naozaj konzumuješ toľko potravy za deň, koľko máš dovolené.

Stiahni si do mobilu aplikáciu na rátanie kalórii, a venuj chvíľku svojho času zapisovaním si jedla, ktoré si zjedol. Zo začiatku to nebude sranda, ale keď budeš mať trošku praxe, tak to pôjde jednoducho a rýchlo. Matematika a čísla ťa neoklamú.

Skúsiť môžeš napríklad Kalorické Tabuľky alebo MyFitnessPal.

7. Často jedávaš mimo vlastnej kuchyne

V súčasnosti sa stále menej a menej varí doma, a stále viac sa chodieva jedávať do reštaurácii, alebo spomínaných fast foodov. Počas chudnutia však vždy bude najlepšie si variť doma.

Ak si varíš doma, tak presne vieš, čo si použil, a z čoho si jedlo navaril, zatiaľ čo v reštaurácii nad týmto strácaš kontrolu. Pridajú trochu omáčky sem, trochu viac oleja tam, a z toho istého jedla, ktoré by si si navaril doma, máš zrazu o niekoľko stoviek kalórii naviac. Nič dobrého pre chudnutie. To isté ale potom platí aj doma pri varení, kde by si si nemal takto zbytočne pridávať kalórie, z ktorých sa vôbec nenaješ, a chuťovo je tam minimálny rozdiel.

Ďalší dôvod prečo si variť doma je ten, že oveľa ľahšie a presnejšie si budeš vedieť zapísať, čo si zjedol, a koľko si zjedol. V reštaurácii nemáš potuchy, čo ti tam ešte do toho pridali, koľko oleja použili, koľko váži hento, alebo tamto.

Jedávaj doma, a len príležitostne v reštauráciách. Ako bonus aj ušetríš peniaze.

prečo nemôžem schudnúť

8. Konzumuješ príliš veľa zdravej stravy

Aj keď na prvý pohľad nevinná zdravá strava, predsa len môže byť dôvodom, prečo nechudneš. Je to jednoduché – kalorický deficit. Ak skonzumuješ za deň viac kalórii, aj keby len z zdravej stravy, než spáliš, tak neschudneš.

Zdravá strava je samozrejme lepšia, ako tá nezdravá, vďaka nej budeš menej hladný, neubližuješ svojmu zdraviu, atď., žiaľ nemôžeš jej jesť neobmedzené množstvo. Aj zdravá strava obsahuje takisto ako aj nezdravá strava kalórie, a preto ju musíš obmedziť.

Dobrá správa je, že ak poctivo konzumuješ len zdravú stravu, teda veľa zeleniny, ovocia, chudého mäsa, a podobne, tak je podstatne nižšia šanca, že skonzumuješ tak veľa kalórii, ako keby si jedol fast food a sladkosti. Určite jedz zdravo, ale dávaj si pozor na to koľko zješ, aby si ostal v kalorickom deficite, a chudol.

9. Jedávaš moc málo

Áno, pred chvíľou sme tvrdili, že jediná cesta ako schudnúť, je byť v kalorickom deficite. To je síce pravda, ale ak budeš jesť až moc málo, a kalorický deficit bude veľmi veľký, tak to nebude ideálne.

Všetci sa snažíme schudnúť telesný tuk, a nie svalovú hmotu, a preto musí byť diéta na chudnutie trošku vylepšená. V kalorickom deficite zaručene schudneš, ale ak bude deficit príliš veľký, tak to buď nezvládneš, alebo ak áno, tak budeš vyzerať ako vyhladovaní vojnoví zajatec, jednoducho kosť a koža, to určite nechceme dopustiť.

Je možné, že si už niekde čítal o diéte, kde budeš jesť jablko denne, alebo melónová diéta, kde budeš jesť iba melón v určitom množstve, a zároveň sľubuje, že zaručene schudneš. Čo sa ale reálne stane?

Schudneš, to je pravda, ak budeš jesť denne 500 kalórii, tak nie je možné, aby si neschudol. Má to však problém, okrem telesného tuku stratíš prakticky všetku svalovú hmotu, ktorú stratiť môžeš, a tvoj metabolizmus sa extrémne spomalí. 500 kalórii je však tak málo, že ak budeš túto diétu nasledovať dlhšie, tak skončíš v nemocnici, viac pravdepodobne ju však nezvládneš, nastane jojo efekt keďže nemáš žiadnu svalovú hmotu, a tvoje telo je veľmi efektívne s využívaním kalórii.

Výsledok takejto diéty, kde konzumuješ veľmi málo? Máš rovnako veľa telesného tuku ako na začiatku, prípadne viac, a stratil si slušné množstvo svalovej hmoty. Snáď chápeš, že takýto prístup nie je vôbec správny, a nikdy s ním úspešne neschudneš.

Aký veľký má byť kalorický deficit? Závisí na jednotlivcovi, a jeho cieľoch, avšak rozumný deficit bude 300 až 500 kalórii. Teda za deň spáliš o 300 až 500 viac kalórii, než skonzumuješ. Určite nemaj deficit väčší ako 500 kcal, na druhú stranu ho ale nemaj ani moc malý, lebo v takom prípade budeš chudnúť roky.

Zlatá stredná cesta.

10. Málo alebo žiadne bielkoviny

Toto je veľmi dôležité, a častý dôvod, prečo ľudia nedokážu schudnúť, možno aj práve ty. Bielkoviny sú kľúčové v procese chudnutia. Majú veľa rôznych dôležitých úloh v tele, čo bude ale nás zaujímať je, že chránia svalovú hmotu, teda telo siahne skôr po telesnom tuku, než po svaloch.

Možno si myslíš, že tebe je jedno či budeš mať svalovú hmotu alebo nie, chceš hlavne schudnúť, najmä ak si dievča. To je avšak zlý úsudok, svalovú hmotu určite musíš chcieť. Čím viac svalovej hmoty máš, tým viac kalórii za deň spáliš bez toho, aby si čo i len pohol prstom, jednoducho svaly spaľujú kalórie len kvôli tomu, že existujú. To isté robí aj telesný tuk, avšak on potrebuje niekoľko násobne menej kalórii, a zároveň sa ho predsa chceme zbaviť. Dalo by sa povedať, že čím viac svalov, tým rýchlejší máš metabolizmus.

Ďalší dôvod prečo chceš svalovú hmotu je ten, že bez nej nebudeš vyzerať tak, ako si predstavuješ. Ak sa ti podarí schudnúť, ale schudneš aj veľké množstvo svalovej hmoty, nebudeš jednak vyzerať pekne, a tiež to nebude zdravé. Toto si ale väčšinou ľudia uvedomia, až keď sa popália.

Späť k bielkovinám. Okrem ochrany svalovej hmoty, majú tiež najväčší termický efekt jedla. Telo potrebuje spáliť totižto kalórie aj na to, aby potravu strávilo, ty teda skonzumuješ povedzme 500 kalórii, ale 50 kalórii z toho sa minie na strávenie tejto potravy, teda si prijal len 450 kalórii, čo je super vec.

Teraz, sacharidy a tuky si vyžadujú veľmi málo kalórii na strávenie potravy, zatiaľ čo bielkoviny si ich vyžadujú podstatne viac. To znamená, že bielkoviny majú najväčší termický efekt jedla, spáli sa pri ich strávení najviac kalórii, teda skôr dosiahneš kalorický deficit, teda schudneš.

Ešte je tu však ďalší dôvod, prečo jesť bielkoviny – zasýtia ťa. Hlad počas chudnutia je bežná záležitosť väčšiny ľudí, a častokrát kvôli hladu podvádzajú na diéte, a zobnú do niečoho, čo by nemali. Kto ale tvrdí, že počas diéty musíš byť hladný? Aj keď je možné, že sem tam sa hlad objaví, tým že budeš jesť dostatok bielkovín, podstatne zníži šancu toho, že by si musel podvádzať na diéte. Ak si plný, tak nezačneš jesť čokoládu, naopak ak nie si, tak šance sú vyššie, preto nasýtenosť počas diéty je kľúčová, a často rozhoduje o jej úspechu alebo neúspechu.

Rob správne rozhodnutia pri výbere jedál, a vždy voľ potraviny s vysokým obsahom bielkovín, výrazne si tým pomôžeš na svojej ceste za vysnívanou postavou.

prejedanie sa

11. Málo alebo žiadna vláknina

Okrem bielkovín tu je aj vláknina, ktorá je tiež veľmi nápomocná pri chudnutí. Vláknina má kopec priaznivých účinkov na telo, a je esenciálna pre život. Jej vplyv na chudnutie je jednoduchý – zasýti ťa.

Tak isto ako pri bielkovinách, vláknina ti pomôže ostať dlhšie nasýtený, teda budeš mať menšiu potrebu jesť, čo znamená, že si o krok bližšie k úspešnému schudnutiu.

Vlákninu nájdeš najmä v zelenine, alebo v ovocí, ale aj v obilných výrobkoch.

Odporúčam si prečítať náš článok, ktorý sa podrobnejšie pozrie na obsah vlákniny v zelenine: Top 9 zelenín bohatých na vlákninu.

12. Spoliehaš sa na spaľovače tuku

Každý by chcel nájsť zázračnú tabletku na chudnutie, ktorú by stačilo užívať, a o nič iné sa nestarať. Ubezpečujem ťa ale, že zatiaľ neexistuje žiadna zázračná tabletka na chudnutie, a preto sa na produkty, ktoré garantujú zaručené schudnutie vykašli.

Jediná cesta ako schudnúť je kalorický deficit. Ako ho môžeš zjedením dákej tabletky docieliť? Nemôžeš. Ak si si zvolil takýto prístup, kde neriešiš stravu a tréning, a konzumuješ zázračné tabletky na spálenie tuku, tak sa nečuduj, že sa ti nedarí schudnúť.

Našťastie však poznáme niekoľko skutočných spaľovačov tukov, ktoré za teba neschudnú, ale môžu ti pritom veľmi jemne pomôcť. Najlepší spaľovač tuku, ktorý by ti mohol pomôcť, je kofeín. Ten sa dá nájsť napríklad v káve, alebo čajoch, a lepší spaľovač tuku ako kofeín nenájdeš. Nespoliehaj sa však len na neho, kofeín ti dokáže pomôcť iba trošku, tým že jemne zrýchli metabolizmus, a teda spáliš viac kalórii.

Pokiaľ sa ale spoliehaš iba na takéto spaľovače, tak si odsúdení na neúspech. Kalorický deficit je jediná cesta, ako schudnúť.

Odporúčam si prečítať náš článok o spaľovačoch tuku, a výbere tých najlepších: Spaľovač tukov – Čo to je?, Funguje?, Ako vybrať, Užívanie, Top 5

13. Málo sa hýbeš počas dňa

Aby si bol v kalorickom deficite, musíš spáliť viac kalórii ako skonzumuješ. Teda budeš sa musieť viac hýbať a menej jesť. Ak sa ti podarilo si upraviť stravu na vhodnú, tak to je super, ale netreba zabúdať na to, že sa treba aj hýbať.

Pri každej činnosti ktorú vykonáš za deň spáliš kalórie, pri niektorých menej, pri iných viac. To znamená, že čím viac aktívny budeš, tým viac kalórii spáliš. Je len na tebe, aký druh pohybu obľubuješ, dôležité je aby si ho robieval pravidelne, a dostatočné dlho.

Pohyb delíme na dve skupiny podľa využitia kyslíka, anaeróbne a aeróbne, ideálne by si sa mal snažiť o kombináciu oboch.

14. Nerobíš aeróbnu aktivitu - kardio

Aeróbna aktivita, ako už z názvu vplýva, bude náročná na kyslík, a vo všeobecnosti sa jedná o pohyb vo forme behu, bicyklu, plávania, futbalu, hokeju, maratónu,… Asi si vieš domyslieť ďalšie.

Keďže sa snažíš schudnúť, tak aeróbna aktivita je pre teba dosť dôležitá, viac než anaeróbna, lebo pri nej spáliš podstatne viac kalórii. Taký hodinový beh je úplne super, a budeš podstatne bližšie k dosiahnutiu kalorického deficitu, lebo spáliš značné množstvo kalórii.

Teraz je len na tebe, ktorú aktivitu si vyberieš, či a ako ich budeš kombinovať, hlavné je, aby ťa bavila, a teda ju budeš vedieť robiť dlhšiu dobu, a takisto pravidelne. Ak beh nie je tvoja vec, tak choď na bicykel, ak nemáš rád bicykel, tak si choď zaplávať,…

Takýmito aktivitami spáliš dosť veľa kalórii, preto ak ich nerobíš, môže to byť dôvodom, prečo nechudneš.

prečo nemôžem schudnúť

15. Nerobíš anaeróbnu aktivitu

Anaeróbna aktivita je opak aeróbnej, teda nie je náročná na kyslík. Najlepším príkladom je posilňovanie, teda zdvíhanie činiek, alebo cvičenie s vlastnou váhou. Nemám na mysli HIIT tréning, alebo iné intenzívne tréningy s vlastnou váhou, tie určite spália veľa kalórii a sú aeróbnou aktivitou, avšak bench press, kliky, drepy, mŕtvy ťah, bicepsový zdvih, zhyby, to všetko budú anaeróbne aktivity.

Väčšinou ich cvičíš, ak sa snažíš budovať svalovú hmotu, ale aj pri chudnutí majú svoje miesto. Keď si v kalorickom deficite, tak telo bude rozkladať svalovú hmotu, a telesný tuk. My však chceme, aby spaľovalo iba telesný tuk, nie svalovú hmotu. Anaeróbnym tréningom a dostatočným príjmom bielkovín ochrániš svalovú hmotu, a telo bude uprednostňovať ako zdroj energie telesný tuk.

Je to dôležité preto, lebo ak by si to neurobil, tak by si dostal známy jojo efekt, teda tvoj metabolizmus by bol spomalený, a ty by si nabral všetky tie kilá späť. Je preto určite vhodné cvičiť aj anaeróbne počas chudnutia. Taktiež spáliš dáke ďalšie kalórie navyše, počas cvičenia.

16. Piješ alkohol

Okrem sladkostí, fast foodu, a iných nezdravých jedál, sa budeš musieť vzdať aj alkoholu. Predpokladám, že vieš ako veľmi je alkohol zlý pre ľudské telo, ale pozrime sa na to z hľadiska redukcie tuku.

Alkohol má takisto kalórie, a pre porovnanie, gram sacharidu má 4 kcal, gram bielkoviny má 4 kalórie, gram tuku má 9 kalórii a alkohol má na gram 7 kalórii. Takže aj keď na prvý pohľad nevinný alkohol, predsa len má viac kalórii ako cukor. Alkoholické nápoje obsahujú aj častokrát cukor, teda je to pekná kalorická bomba, ktorá môže byť dôvodom, prečo nechudneš.

Alkohol je pre telo jed, otrava. Akonáhle sa dostane do tela, tak hlavnou prioritou pre telo je ho zničiť, vylúčiť, zbaviť sa ho. Telo teda začne rozkladať alkohol v pečeni, a metabolizmus je zamestnaný. To znamená, že ak si zjedol ešte dáke jedlo, tak telo nebude mať možnosť ho začať rozkladať a vstrebávať, lebo sa najprv musí zbaviť jedu, ako som spomínal, telo nechce umrieť. Preto potrava, ktorú si prijal, sa pekne uloží do tukových zásob, a ty máš vďaka tomu pivné bruško.

Jednoducho nie, alkohol a chudnutie nejdú dokopy, a ak chceš seriózne niečo so sebou spraviť, a schudnúť zopár kíl, alkohol ideálne vôbec nepi.

17. Snažíš sa chudnúť z konkrétnej časti tela

Kľudne aj toto môže byť dôvodom, prečo nemôžeš schudnúť. Chudnutie z jednej konkrétnej partie tela je mýtus, ktorý ťa môže brzdiť. Keď chudneš, tak chudne celé telo, zo všetkých jeho častí, nemôžeš chudnúť napríklad iba zo stehien, alebo iba z brucha.

Tým, že budeš cvičiť stehná, napríklad budeš robiť drepy, tak samozrejme budeš budovať silnejšie a viac svalnaté stehná, čo je super, ale neschudneš tuk iba zo stehien. Drepmi budeš páliť kalórie, ktoré prispejú ku kalorickému deficitu, a teda budeš chudnúť, ale z celého tela.

Možno si hovoríš, že ty máš málo tuku vo všeobecnosti, iba na bruchu ho máš veľa. Každý z nás bol obdarený istou genetikou od rodičov, ktorú nemôžeš zmeniť, a táto genetika udáva aj to, kde budeš ukladať najviac tuku. Napríklad niekto bude ukladať tuk hlavne do oblasti brucha, iný zase do stehien.

Ak chceš schudnúť telesný tuk aj z týchto geneticky nešťastných partii, tak budeš musieť robiť všetko tak isto, ako keby si chudol z celého tela. Môžeš robiť tisícky brušákov, ale štíhle brucho z toho mať nebudeš, akurát tak silné. Snaž sa chudnúť z celého tela, to je jediný správny a možný prístup.

prečo nemôžem schudnúť

18. Nemáš motiváciu

Určite poznáš niekoho, kto sa taktiež snaží schudnúť, alebo by sa mu to hodilo. Kto by chcel mať kilá telesného tuku navyše? Navrhni mu, že budete obaja chudnúť.

Ak máš niekoho takéhoto, tak to je super, lebo vznikne medzi vami istá súťaživosť, respektíve nebudeš podvádzať toľko na svojej diéte, a budeš poctivo cvičiť, lebo nechceš, aby tvoj parťák uspel, a ty nie. Cvičte spolu, motivujte sa navzájom, pomáhajte si navzájom, a budete smerovať k úspešnému schudnutiu.

Len nebuď veľmi sklamaný ak schudneš o trochu menej, ako tvoj parťák, malo by ťa to motivovať pracovať na sebe ešte viac.

19. Určil si si nesprávny cieľ

Veľmi častá príčina zlyhania je nesprávny cieľ. Ak mesiac pred dovolenkou sa rozhodneš zhodiť 10 kilogramov telesného tuku, tak si odsúdený na neúspech. Chudnutie je dlhší proces, a bude trvať istú dobu, pokiaľ schudneš tebou určené množstvo tuku. Na internete sa často stretneš s reklamami, ktoré tu kľudne sľúbia aj 15 kg tuku za mesiac. Nie je to možné.

Ak si chceš dať reálny cieľ, tak schudnúť za mesiac 2 kg tuku je reálne, ak budeš poctivo držať diétu, a poctivo cvičiť. V podstate jedno kilo telesného tuku má 7000 kcal, a teda keď budeš v kalorickom deficite 7000 kalórii, tak gratulujem, schudneš kilo tuku denne.

Ako sme už ale spomínali, optimálna veľkosť kalorického deficitu na deň, aby sa následne nedostavil jojo efekt, je 300-500 kalórii deficit denne. Týždeň má 7 dní, a ak budeš každý deň v deficite 500 kcal, tak za týždeň to bude deficit 3500 kalórii, to je pol kila telesného tuku. Vynásobíš počtom týždňov v mesiaci, a dostaneš, že schudnúť môžeš 2 kilogramy za mesiac telesného tuk.

Žiaľ, treba rátať že nebudeš chudnúť len tuk, ale aj trochu svalov, teda schudneš trochu menej telesného tuku ako 2 kg. Bude to trvať, avšak výsledok bude stáť za to.

20. Nie si trpezlivý

Každý by chcel schudnúť za mesiac, alebo dokonca za týždeň, a potom byť navždy chudý, ale tak to nefunguje. Ak sa ti podarí úspešne schudnúť, a dáš sa zase do starých koľají, teda budeš zle jesť a nebudeš cvičiť, tak kilá na váhe pôjdu hore.

Keď začínaš chudnúť, mal by si si uvedomiť, že to nebude trvať týždeň alebo mesiac. Ak chceš mať peknú postavu stále, tak budeš musieť stále cvičiť a stále sa správne stravovať, akonáhle s tým prestaneš, tak povedz zbohom peknej postave. Jednoducho jedná sa o životný štýl, nie o pár mesačnú diétu.

Keď dosiahneš svoj cieľ, teda schudneš požadovanú hmotnosť, tak si ju budeš potrebovať aj udržať. Už nebudeš musieť byť v kalorickom deficite, lebo už nechceš chudnúť, ale nemôžeš byť v kalorickom nadbytku, teda zješ viac ako spáliš, lebo to by si začal priberať. Na udržanie si váhy, budeš musieť spáliť rovnako veľa kalórii ako zješ. Takže to bude o niečo jednoduchšie ako samotné chudnutie.

Možno to znie teraz pre teba strašne, ale neboj, nie je to vôbec také zlé, a časom pochopíš, že zdravá strava neznamená nechutná strava. Keď už budeš mať svoju vysnívanú postavu, tak budeš môcť príležitostne porušiť diétu, ale počas chudnutia by som to veľmi neodporúčal.

Na to, aby si schudol musíš držať diétu, ale na to, aby si si ju potom aj udržal dlhodobo, budeš musieť zmeniť svoj životný štýl.

Záver

Tak, to by boli všetky základné dôvody, prečo nemôžeš chudnúť. Ak sa na to pozrieš ešte raz, tak všetky tie dôvody, prečo nemôžeš schudnúť, sa týkajú toho, že nie si v kalorickom deficite. Neexistuje iná cesta ako schudnúť, a ak nechudneš, tak jedz menej a cvič viac.

Už teraz ješ málo, cvičíš veľa a stále nechudneš? Hádaj aká je odpoveď. Musíš jesť menej a cvičiť viac, lebo ak nechudneš, tak stále nie si v kalorickom deficite.

Skús teda dva týždne nasledovať istý jedálniček a tréningový plán, a ak si ani trochu neschudol za tie dva týždne, tak musíš jesť menej a hýbať sa viac, iná cesta tu nie je.

Porovnaj si všetky tieto dôvody so sebou, a je veľmi vysoká šanca, že nájdeš dôvod, prečo nie si v kalorickom deficite. Pamätaj, každý dokáže schudnúť, vrátane teba, ty nie si výnimka spomedzi celej svetovej populácie, a nemôžeš porušiť fyzikálne zákony.

Ak nechudneš, tak niekde robíš chybu ti sám.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *