vojenská diéta
|

Vojenská diéta – Naozaj môžeš schudnúť až 4,5 kg za 3 dni?

Hľadáš diétu, vďaka ktorej by si dokázal za krátky čas schudnúť veľa kíl? Tvorcovia vojenskej diéty tvrdia schudnutie až 4,5 kg len za 3 dni. Chceš ju vyskúšať?

V tomto článku nájdeš všetky pravidlá vojenskej diéty, a aj to, aké jedlá budeš musieť konzumovať. Okrem toho vojenskú diétu zhodnotíme, a overíme tvrdenie, či sa s ňou tak rýchlo chudne. Spoznáš teda aj efektivitu vojenskej diéty a jej bezpečnosť, či prípadne riziká spojené s ňou.

Čo je vojenská diéta?

Vojenská diéta je určená na redukciu nadbytočnej hmotnosti. Sľubuje rýchle chudnutie, a to až 4,5 kg za 3 dni. Je to síce dosť veľa kíl za tak krátky čas, ale čo keď potrebuješ schudnúť viac, než len 4,5 kg? Vojenskú diétu môžeš držať aj dlhšie než 3 dni, a teda sa dá s ňou schudnúť aj oveľa viac ako 4,5 kg.

Princíp diéty

Táto diéta funguje tak, že prvé tri dni sa budeš držať stravovacieho plánu, ktorý bude obsahovať aj potraviny ako zmrzlina, alebo hot dog (bez rožku). Pôjde najmä o to, že počas týchto troch dní budeš mať výrazne obmedzený počet kalórii, ktoré môžeš prijať.

Pre niekoho môže byť koniec tejto diéty po týchto troch dňoch, teda pokiaľ chce schudnúť len 4,5 kg.

Ak chceš schudnúť viac, tak v diéte pokračuješ aj po prvých troch dňoch. Po zvyšok týždňa, teda nasledujúce štyri dni budeš môcť jesť čokoľvek. Áno, čítaš správne, vojenská diéta ti povoľuje po dobu štyroch dní zabudnúť na diétu, a jesť na čo máš chuť.

Začiatkom ďalšieho týždňa, teda po uplynutí týchto štyroch dní voľna, sa zase vrátiš k trom dňom, počas ktorých budeš môcť jesť len výrazne menej kalórii. Hneď na to zase nasledujú štyri dni, kedy môžeš jesť čokoľvek.

Inými slovami, tri dni sa poctivo stravuješ, potom štyri dni sa stravuješ, ako sa ti zachce. Celé toto zopakuješ niekoľkokrát, pokým sa nedostaneš na cieľovú váhu.

Vojenskú diétu by si nemal dodržiavať dlhšie ako mesiac, takže aj to maj na pamäti. Z toho vyplýva, že maximálne štyrikrát môžeš zopakovať tieto týždňové cykly.

Na koniec je ešte treba dodať, že počas tých voľných štyroch dní síce je povolené všetko, ale odporúča sa neprejedať, a stále sa držať aspoň nejakého stravovacieho plánu. To znamená, že sa neodtrhneš na štyri dni z reťaze, a nebudeš jesť všetko čo ti padne pod oko, a čo najviac, ako do seba dokážeš natlačiť. Máš štyri voľné dni, ale stravuj sa s rozumom.

Pre tých, ktorí by chceli schudnúť ešte viac, tak sa počas týchto štyroch dní odporúča dodržiavať stravovací plán, ktorý bude obsahovať 1 500 kalórii denne. Stále by to malo byť voľnejšie, ako počas tých troch dní na začiatku týždňa, ale bude treba si dať väčší pozor aj na zvyšne štyri dni voľného stravovania.

Prečo ten názov – vojenská diéta?

Ešte jedna poznámka. Možno sa pýtaš, že prečo sa táto diéta vlastne volá vojenskou diétou. Jej pôvod vôbec nie je založený na spojení s armádou. Diéta bola vytvorená inde, ale podľa zdroja v 60. rokoch minulého storočia sa o nej dozvedel istý pilot USAF, ktorý o tejto diéte povedal svojím kolegom, a prívlastok vojenská sa odvtedy nalepil na túto diétu. (zdroj)

vojenská diéta plán

Z čoho bude zložený jedálniček prvé 3 dni?

Jedálniček na prvé tri dni je presne daný, a teda sa jedná o veľmi striktné tri dni. Našťastie, ak vydržíš tieto tri dni, tak hneď na to ťa čakajú štyri dni voľného stravovania bez pravidiel. Poďme sa pozrieť na to, ako presne bude vyzerať jedálniček počas prvých troch dní.

Deň 1

Raňajky
 • ½ grapefruitu
 • 1 krajec toastu
 • 2 lyžice arašidového masla
 • 1 šálka kávy alebo čaju s kofeínom
Obed
 • ½ konzervy tuniaka (70 g)
 • 1 krajec toastu
 • 1 šálka kávy alebo čaju s kofeínom
Večera
 • 85 gramov ľubovoľného mäsa
 • 1 šálka zelených fazúľ
 • ½ banánu
 • 1 malé jablko
 • 150 gramov vanilkovej zmrzliny

 

Deň 2

Raňajky
 • 1 vajce
 • 1 krajec toastu
 • ½ banánu
Obed
 • 225 g tvarohu
 • 1 vajce na tvrdo
 • 5 slaných krekerov
Večera
 • 2 hot dogy bez rožku
 • 1 šálka brokolice
 • ½ šálky mrkvy
 • ½ banánu
 • 75 gramov vanilkovej zmrzliny

 

Deň 3

Raňajky
 • 5 slaných krekerov
 • 1 plátok syru čedar
 • 1 malé jablko
Obed
 • 1 vajce
 • 1 krajec toastu
Večera
 • 1 konzerva tuniaka (140 g)
 • ½ banánu
 • 150 gramov vanilkovej zmrzliny

 

Presne takto by mal vyzerať tvoj jedálniček počas prvých troch dní vojenskej diéty. Sám môžeš vidieť, že vojenská diéta obsahuje potraviny, ktoré zvyčajne v diéte nenájdeš. Jediný problém je, že je toho naozaj málo, a pravdepodobne budeš hladný. Stačí však vydržať tri dni, a hneď potom prídu ďalšie štyri, počas ktorých si bez obmedzení v strave.

Čo je povolené počas nasledujúcich štyroch dní?

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, prvé tri dni sú tou náročnou časťou vojenskej diéty. V podstate, po týchto troch dňoch sa môže vojenská diéta skončiť, ale to len za predpokladu, že ti stačí schudnúť 4,5 kg.

Ak chceš schudnúť viac, tak si zase treba prejsť tými náročnými troma dňami, no nemôžeš to urobiť hneď. Je nutné nechať telu oddych na štyri dni, aby sa znova naštartoval metabolizmus.

Prvá možnosť

S cieľom znova naštartovať metabolizmus ti je umožnené jesť čokoľvek po dobu štyroch dní. Aj keď tu neplatia žiadne pravidlá, stále by si si mal byť vedomý toho, že sa snažíš schudnúť, a preto sa nesnaž do seba napchať čo najviac jedla. Jedz s mierou, dosť veľa na to, aby si bol dobre najedený, ale nie prejedený.

Druhá možnosť

Je tu aj druhá možnosť, a tá je určená pre tých, ktorí chcú schudnúť ešte viac kíl tuku. V tomto prípade však nebudeš mať štyri voľné dni, a budeš sa musieť držať nejakých pravidiel. Cieľom je denne prijať do 1 500 kalórii maximálne. Je to o niečo viac jedla, ako počas prvých troch dní vojenskej diéty, ale ver tomu, že aj tu budeš hladný.

Ak sa chceš pustiť do tejto náročnej verzie vojenskej diéty, ale nevieš koľko je 1 500 kalórii, tak si pozri tento zoznam. Nájdeš tam jedlá, ktoré by si mal jesť počas štyroch dní po náročných troch dňoch (raňajky, obedy a večere).

Čo nasleduje po týchto štyroch dňoch?

Či už si si zvolil jednu alebo druhú možnosť, tak po ukončení týchto štyroch dní sa zase vraciaš k trom striktným dňom, ktoré sme už podrobne rozobrali vyššie.

vojenská diéta na chudnutie

Je schudnutie 4,5 kg za 3 dni s vojenskou diétou reálne?

Doteraz sme riešili len pravidlá vojenskej diéty, a ako takúto diétu dodržiavať. Teraz je však na čase sa pozrieť na to, či vôbec vojenská diéta dokáže to, čo tvrdí. Naozaj sa ti pri nej podarí schudnúť až 4,5 kg len za 3 dni?

Chudnutie tuku nie je tak rýchle, ako by sme si to mnohí želali. Pri bežných overených diétach sa chudne telesný tuk rýchlosťou približne 2 kg – 4kg za mesiac. To je aj odporúčaná rýchlosť chudnutia vládnou agentúrou Spojených štátov – centrom pre kontrolu a prevenciu ochorení.

Na druhej strane máme vojenskú diétu, pri ktorej sa chudne za 3 dni viac, ako za by sa malo za mesiac. Poďme sa pozrieť, či tomu tak naozaj je, a prečo tomu tak je/nie je.

Aký veľký by musel byť tvoj kalorický deficit za 3 dni, aby si schudol 4,5 kg?

Pomôžme si jednoducho matematikou. Kilo telesného tuku má energetickú hodnotu 7 000 kalórii. Aby sme sa ho zbavili, tak musíme spáliť takéto množstvo energie. To môže znamenať napríklad, že v jeden deň z jedla prijmeš 1 500 kcal, a v ten istý deň spáliš 2 500 kalórii (vďaka metabolizmu, športu, každodenným činnostiam, atď.).

Takýto deň by znamenal kalorický deficit (menej kalórii si prijal ako vydal), a jednoduchým výpočtom (2 500 – 1 500) zistíme, že telo bude musieť spáliť 1 000 kcal vo forme telesného tuku (pre zjednodušenie berme do úvahy, že telo berie energiu len z telesného tuku). Na konci dňa si teda schudol 1/7 kg telesného tuku.

Podobným výpočtom vieme zistiť, ako veľký by musel byť tvoj kalorický deficit, aby si za 3 dni schudol 4,5 kg. Výsledok potom stačí porovnať s reálnym kalorickým deficitom vojenskej diéty, a hneď budeme vedieť povedať, ako veľmi reálne je schudnutie 4,5 kg telesného tuku za 3 dni.

Na schudnutie 4,5 kg treba byť za 3 dni v kalorickom deficite 4,5 * 7 000 = 31 500. Na jeden deň to vychádza 31 500 / 3 = 10 500 kalórii. Aby si si vedel predstaviť, čo všetko by si musel spraviť pre takto veľký kalorický deficit, tak uvediem príklad.

Ako by sa dal dosiahnuť takýto kalorický deficit?

Do kalorického deficitu 10 500 kalórii, by si sa za predpokladu, že celý deň nič neješ, dostal napríklad tak, že by si v daný deň 11 hodín behal strednou intenzitou. Namiesto behu by si mohol v daný deň ísť napríklad na bicykel a to po dobu 9 hodín pri rýchlom tempe. Ak by si radšej zvolil chôdzu, tak by si musel ísť na prechádzku dlhú 40 hodín (smola, potrebuješ to stihnúť za jeden deň).

Toto by si musel robiť 3 dni za sebou bez jedla. Nie je to reálne. Pri tak veľkom kalorickom deficite by si veľa energie zobralo telo aj zo svalovej hmoty, a teda na schudnutie 4,5 kg čistého telesného tuku by bolo treba urobiť ešte viac, než sme tu spomenuli. Pri chudnutí tuku platí staré známe – pomaly ďalej zájdeš.

Prečo vojenská diéta sľubuje tak rýchle chudnutie?

Vojenská diéta má jeden háčik, ktorý si si možno ešte nevšimol. Sľubuje ti schudnutie 4,5 kg za 3 dni, ale to, čo schudneš, nebude telesný tuk, respektíve len veľmi malá časť z toho bude telesný tuk. Drastický pokles váhy nastane predovšetkým kvôli strate vody.

Počas tých troch dní budeš jesť menej, čo bude automaticky viesť odvodneniu sa do istej miery. Práve preto je na začiatku diéty vždy rýchlosť chudnutia vysoká, a po týždni sa začne výrazne spomaľovať.

Je pravda, že vďaka strate vody vieš veľmi rýchlo schudnúť pár kíl, a to aj v priebehu len troch dní. Strata 4,5 kg je však príliš veľa na to, aby sa ti podarilo za tri dni. Väčšine by sa za tieto tri dni pri vojenskej diéte podarilo stratiť dve, možno tri kilogramy vody.

Ešte je treba poznamenať, že takáto rýchla strata vody nie je nič špeciálne pre vojenskú diétu. Akákoľvek diéta, ktorá obmedzí tvoj príjem kalórii bude viesť k strate vody. Vedz ale, že tak rýchlo ako sa telo vie odvodniť, tak sa vie aj zavodniť. Keď začneš jesť viac kalórii, tvoja váha bude stúpať. Niečo podobné sa stane aj pri vojenskej diéte.

Ako už teraz určite vieš, tak ak by si chcel s vojenskou diétou pokračovať dlhšie, tak po troch dňoch tvrdého diétovania by nasledovali štyri dni viac menej bez diéty. Počas týchto štyroch dní budeš jesť (pravdepodobne) viac, a teda vodu ktorú si na začiatku stratil, sa ti tu podarí získať naspäť.

Účelom vojenskej diéty teda ani nie je tak redukcia telesného tuku, ale skôr rýchla strata hmotnosti. Zvážiť jej použitie sa oplatí možno len vtedy, keď by si potreboval rýchlo schudnúť kvôli určitej udalosti, pričom si veľmi limitovaný časom.

Dlhodobo robiť vojenskú diétu nemá zmysel z hľadiska efektivity na chudnutie. To čo stratíš počas troch dní diéty, hneď naberieš späť počas ďalších štyroch dní, a tento cyklus sa bude opakovať tak dlho, ako budeš robiť vojenskú diétu.

Zhrnutie efektivity vojenskej diéty na redukciu telesného tuku

Myšlienka mať diétu na redukciu tuku, kedy tri dni dáš zo seba všetko, a zvyšok týždňa nemusíš riešiť žiadnu diétu znie síce lákavo, ale nebude fungovať.

Štvordňová pauza ti pomôže mentálne si oddýchnuť, a aj naštartovať metabolizmus, ale byť štyri dni bez akéhokoľvek stravovacieho plánu je nezmysel. Bolo by extrémne náročné sa udržať na uzde, a nejesť viac vtedy, keď nie je nič zakázané. A aj keby si takú dávku disciplíny mal, tak tento spôsob chudnutia nie je efektívny ani zďaleka.

vojenská diéta a zdravie

Je vojenská diéta bezpečná?

S najväčšou pravdepodobnosťou sa ti nič nestane, pokiaľ vyskúšaš vojenskú diétu.

Táto diéta síce má výrazne obmedzenie kalórii, čo by za normálnych okolností videlo k nedostatku vitamínov, minerálov, bielkovín, vlákniny, tukov, a pod., ale na prísnej diéte budeš len tri dni. To je príliš krátka doba na to, aby si si privodil negatívne následky nedostatku živín.

Vedľajšie účinky

Spomedzi vedľajších účinkov vojenskej diéty by si mohol zažiť únavu alebo vyčerpanie. K tomu dôjde len preto, že telo bude mať málo energie, a to bude viesť k únave, ktorú pocítiš aj ty.

Vážnejšie problémy by ti mohla vojenská diéta spôsobiť, ak by si takýmto štýlom stravovania žil dlhšie. Pokiaľ ju vyskúšaš len na tri dni, tak s najväčšou pravdepodobnosťou budeš v poriadku.

Niektoré potraviny vojenskej diéty sú nezdravé

Keď ale riešime vplyv vojenskej diéty na zdravie, tak je končene na čase spomenúť aj samotné potraviny vojenskej diéty. Rýchlym prebehnutím jedálnička, ktorý bol rozpísaný vyššie, si hneď môžeš všimnúť potraviny ako hot dog, vanilková zmrzlina, či slané krekery.

V diéte na chudnutie si v kalorickom deficite, a teda celkovo budeš dávať telu menej jedla. Čím menej jedla mu dávaš, tým je väčšia šanca na vytvorenie deficitu niektorých dôležitých živín. Preto je o to dôležitejšie dbať na kvalitnú stravu, ktorá obsahuje veľa živín.

Vojenská diéta obsahuje potraviny s veľmi malým množstvom dôležitých živín pre telo, a preto by ju bolo nebezpečné držať dlhšie obdobie. Našťastie sú to len tri dni, to je príliš krátko, aby sa vážnejšie prejavili nedostatky vitamínov alebo minerálov.

Potraviny vojenskej diéty, ako napríklad vanilková zmrzlina, obsahujú jednoduchý rafinovaný cukor, ktorý nie je prospešný pre tvoje zdravie. Navyše sa kvôli nemu vylúči veľa inzulínu, a to bude viesť k väčšiemu hladu, čo je dosť veľký problém, keďže pri vojenskej diéte nemáš veľa jedla.

Potom tam je hot dog, a ten obsahuje veľa tuku. Tuk je dôležitý pre zdravie tvojho tela, ale hot dog obsahuje nasýtené mastné kyseliny. Aj keď tie nie sú nebezpečné pre tvoje zdravie podľa najnovších štúdii, nenasýtené mastné kyseliny sú na rozdiel od nasýtených prospešné pre zdravie. Pri chudnutí, kedy máš limitované množstvo jedla, by bolo oveľa rozumnejšie dať telu tuky, ktoré naozaj potrebuje, ako napríklad vajcia, olivový olej alebo avokádo.

Vojenská diéta nie je zdravá, ale keďže trvá len tri dni, tak nie je ani nebezpečná. Ak ju chceš držať dlhšie ako tri dni, tak vtedy už začína byť zdravotné riziko spojené s touto diétou podstatne väčšie.

Vojenská diéta: áno alebo nie?

Táto diéta znie lákavo, veď kto by nechcel schudnúť takmer 5 kg, a to len za 3 dni? Žiaľ vojenská diéta nie je zázrakom na chudnutie, ktorý sa snažíš nájsť.

Chudnutie netrvá roky, ale predsa len si zoberie svoj čas, obzvlášť pokiaľ je reč o dlhodobo udržateľnom chudnutí.

Veľmi dôležité je mať na pamäti aj to, že schudnutím sa nič nekončí, práve naopak, vtedy začína boj si udržať túto váhu. Aby si si váhu udržal, tak budeš potrebovať zdravé stravovacie návyky, a vojenská diéta ti tieto návyky určite nedá.

Na druhú stranu, ak potrebuješ rýchlo schudnúť len kvôli jednej fotke, alebo kvôli nejakej dôležitej udalosti, tak použitie takejto rýchlej diéty je tvoje jediné riešenie, ak to chceš stihnúť. Neschudneš síce telesný tuk, no odvodnenie ti pomôže vyzerať štíhlejšie. Avšak aj v tomto prípade existujú lepšie spôsoby ako sa odvodniť, než použiť vojenskú diétu, ktorá obsahuje potraviny chudobné na vitamíny, minerály, bielkoviny a vlákninu.

Nech už je tvoj cieľ akýkoľvek, tak vždy existuje lepšie riešenie, ako vojenská diéta. To znamená, že vojenská diéta dostáva nie.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *