najviac kalorické jedlá

20 Najviac Kalorických Jedál Na Svete – Zaručené Pribratie

Potrebuješ pribrať, a hľadáš tie najviac kalorické jedlá, ktoré ti s tým pomôžu? Alebo sa snažíš schudnúť, a chceš sa uistiť, že nekonzumuješ jednu z najviac kalorických potravín? Nech je tvoj cieľ akýkoľvek, v tomto článku sa pozrieme na 20 najviac kalorických potravín.

Najviac kalorické jedlá

Predtým než vymenujeme konkrétne potraviny, je dôležité vedieť, ako sa posudzovala ich energická hodnota. Ide o to, že veľmi veľká porcia zeleniny môže mať viac kalórii ako trojuholník pizze. Preto je vždy energetická hodnota prerátaná na 100 gramov.

Maximálny počet kalórii, ktoré môže jedlo mať na 100 g je 900 kcal. Jeden gram tuku má 9 kalórii, jeden gram sacharidu alebo bielkoviny má 4 kalórie. Tuk je najviac energetický. Preto potravina, ktorá má na 100 g váhy 100 g tuku bude mať najviac kalórii – presnejšie povedané 900 kalórii.

20. Čedar

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 402

Zoznam najviac kalorických jedál začíname so syrom čedar. Tento syr pochádza z Anglicka, a patrí do skupiny tvrdých syrov. Dozrieva pol roka až rok a pol.

Čedar obsahuje 33 g tuku (pokiaľ nie je uvedené inak, tak je vždy myslené na 100 g potraviny), čo je dosť veľké množstvo pre väčšinu potravín. Na druhú stranu má aj veľké množstvo bielkovín, až 25 g.

Ako každý mliečny výrobok, aj čedar je bohatý na vápnik a vitamín D. Má aj necelých 100 mg draslíka.

19. Cini Minis Nestlé

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 419

Zdravé raňajky pre deti, však? Možno práve Cini Minis, alebo skôr cereálie vo všeobecnosti sú dôvodom pre nárast obezity u detí. Pozrime sa na ich zloženie.

Desať gramov tuku nie je ešte také strašné, smotana má desať gramov tuku tiež (nie že smotana by reprezentovala zdravú stravu). Smotana však nemá 25 gramov cukru, ktoré nájdeš v Cini Minis. Celkovo 74 gramov sacharidov.

Ale Cini Minis obsahujú vitamín D, celú radu vitamínov B, vápnik a železo. Vápnik ti posilní kosti, a bude aj treba, keď budeš musieť vláčiť pár kíl navyše, ktoré si nabral z týchto zdravých cereálí.

parmezán

18. Parmezán

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 431

Už sme mali čedar, teraz tu je parmezán. Syry vo všeobecnosti majú veľa kalórii, keďže obsahujú veľa tuku, no parmezán je najviac kalorický zo všetkých syrov. Pamätaj na to, keď si ho budeš pridávať k šalátu.

Obsah tuku je 29 gramov, zatiaľ čo obsah bielkovín je 38 gramov. Taký vysoký obsah bielkovín v bežných potravinách nenájdeš, viac bielkovín majú až potom proteínové prášky.

Aj parmezán obsahuje vápnik, dokonca ho má viac ako čedar. Na druhú stranu má menej vitamínu D ako čedar.

17. Granola

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 471

Považoval si granolu ako potravinu na chudnutie? Keďže je na zozname najviac kalorických jedál, tak už vieš, že ti asi veľmi nepomôže pri chudnutí.

Granola je zložená z ovsených vločiek, medu, orechov, a prípadne hnedého cukru. To síce sú zdravé ingrediencie, ale sú kalorické. Keď sa skombinujú, tak je to ešte viac kalórii.

Toto však znamená, že pokiaľ je tvoj cieľ pribrať, a nechceš pritom jesť nezdravo, tak granola je skvelou možnosťou.

16. Twix

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 502

Prekročili sme hranicu 500 kalórii, všetky potraviny odteraz už budú mať viac ako 500 kalórii, a to vrátane tyčinky Twix.

Pochybujem, že treba veľmi opisovať túto tyčinku, všetci vieme, že je to čokoládovo-sušienková tyčinka plnená karamelom.

Čo sa zloženia týka, tak obsahuje 25 g tuku, 65 g sacharidov a 5 g bielkovín. Určite nie je prekvapením, že nie je bohatá na vitamíny a minerály.

15. Mliečna čokoláda

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 535

Čokoláda musela byť na zozname najviac kalorických jedál. Táto cukrovinka je vyrobená z kakaa, cukru a mlieka.

Obsah 30 g tuku je dosť na to, aby ti pokazil akékoľvek snahy schudnúť, nehovoriac o 52 gramoch cukru, ktoré má čokoláda.

Existuje aj tmavá čokoláda. Tá má o 30 kalórii menej ako mliečna, a radu priaznivých účinkov na tvoje zdravie, takže siahni radšej po tej, ak čokoládu musíš.

nutella

14. Nutella

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 540

Kaloricky aj makronutrične veľmi podobná mliečnej čokoláde, ale má o päť kalórii viac, preto je na štrnástej priečke.

Taktiež 30 g tuku (rovnako ako čokoláda) a 54 g cukru (o dva gramy viac).

Nejedz ju, ale pokiaľ musíš, tak ju považuj za dezert, a nie ako nátierku na pečivo.

13. Slanina

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 540

Na Slovensku určite každému známa, slanina je v jedálničku mnohých ľudí. Naši predkovia ju jedávali, a neboli obézni, no to bude tým, že sa hýbali. Teraz má väčšina ľudí sedavý životný štýl, a preto jesť niečo tak kalorické ako slanina bude mať svoje následky – priberieš.

Tých 540 kalórii pochádza z 42 gramov tuku, ktoré slanina obsahuje. Taktiež však má veľmi veľké množstvo bielkovín, a to až 37 gramov.

Slanina obsahuje viac vitamínu D, ako čedar alebo parmezán, a má tiež veľa draslíka.

12. Slnečnicové semienka

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 584

Slnečnicové semienka majú veľa kalórii, ale nenechaj sa zmiasť, neznamená to, že sú nezdravé.

Majú vysoký obsah tukov až 51 g, jedná sa však o zdravé tuky, teda nenasýtene tuky. Tie sú dôležité pre stabilizovanie hladín cholesterolu, zníženie zápalu, a tvorbu silnejších bunkových membrán.

Majú aj 21 g bielkovín, 9 g vlákniny, a veľa horčíka.

11. Arašidové maslo

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 588

Arašidové maslo je považované za fitness potravinu. Vyrába sa z arašidov, a preto aj arašidy majú rovnakú kalorickú hodnotu 588 kalórii.

Sto gramov tohto masla obsahuje 50 g tuku. Taktiež obsahuje 25 gramov bielkovín a 20 g bielkovín, takže je to veľmi výživná potravina.

Aj keď arašidy a arašidové maslo (samozrejme 100%-né) sú zdravé, radšej ich daj bokom počas chudutia, kvôli vysokému obsahu kalórii. Ak chceš pribrať, tak arašidové maslo je výbornou potravinou, ktorá ti v tom pomôže. Kúpiť ho môžeš napríklad tu.

kokos

10. Kokos

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 650

Kokos má veľa kalórii a až 65 g tuku. Väčšina tohto tuku však je vo forme MCT (medium-chain triglycerids). MCT telo metabolizuje o niečo inak ako iné tuky. Sú metabolizované okamžite, a hneď využité ako zdroj energie. Pri chudnutí sú teda MCT nápomocné.

Tých 650 kalórii je však stále 650 kalórii, a ak budeš jesť príliš veľa kokosu, tak priberieš.

9. Vlašské orechy

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 654

Tento typ orecha je jeden z najbežnejších u nás na Slovensku. Nedá sa pochybovať o tom, že je zdravý, a má priaznivé účinky na tráviaci systém, krvný tlak alebo mozog.

Je však pravda, že vlašské orechy majú naozaj veľa kalórii, a pokiaľ sa snažíš schudnúť, tak treba byť s ich konzumáciou veľmi opatrný.

Vlašské orechy sú zdravou potravinou s veľkým množstvom kalórii, preto sú vhodné na zdravé priberanie, pokiaľ máš podváhu.

8. Pekanový orech

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 690

Zase orech, ale všetky druhy orechov majú veľa kalórii. Preto tie najznámejšie sú na tomto zozname, aj keď dal by sa spraviť ešte oveľa dlhší zoznam, ak by sme rátali každý jeden druh orecha.

Pekanový orech má 72 g tuku, 14 g sacharidov a 9 g bielkovín.

7. Maslo alebo margarín

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 716

Maslo aj margarín majú rovnaké množstvo kalórii. Obe sú takmer čistý tuk, s rozdielom, že jeden je živočíšny, druhý je rastlinný.

Maslo má 82 g tuku, takisto ako margarín.

Maslo však má osemkrát viac vápnika, a 60 IU vitamínu D. Margarín má nula jednotiek vitamínu D.

makadamové orechy

6. Makadamové orechy

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 718

Sľubujem, že toto sú už posledné orechy, ktoré na tomto zozname nájdeš. Je to aj preto, že makadamové orechy sú tie najviac kalorické z orechov.

Tuk tu nájdeš v množstve 76 g, sacharidy v množstve 14 g, a je tu tiež 8 gramov bielkovín. Tak ako aj pri ostatných orechoch, makadamové orechy sú zdravé, a ten tuk ktorý v sebe majú je zdravý, nenasýtený tuk. Kalórie sú však kalórie, a ich konzumácia vo väčšom množstve bude viesť k nárastu telesnej hmotnosti.

5. Kokosový olej

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 862

Dostali sme sa do top päť najkalorickejších potravín. Aj keď olej nemôžeme zrovna považovať za jedlo alebo potravinu, je to niečo, čo má energetickú hodnotu, a ľudské telo ju vie využiť.

Keďže tuk je najviac kalorická makroživina, tak dáva zmysel, že tie najviac kalorické jedlá budú obsahovať veľa tuku. Čo obsahuje veľa tuku? Jednoznačne oleje.

Kokosový olej je často označovaný, ako superpotravina. Problém je ten, že nie sú žiadne dôkazy, ktoré by toto tvrdenie reálne podporili. Po pravde kokosový olej obsahuje veľmi veľa nasýtených mastných kyselín, viac ako všetky ostatné oleje.

V súčasnosti začína byť vďaka novým výskumom stále jasnejšie, že nasýtené mastné kyseliny nie sú nezdravé, teda aspoň nie tak, ako sa tomu v minulosti verilo. Nenasýtené mastné kyseliny sú však stále lepšou voľbou, než tie nasýtené.

4. Olivový olej

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 884

Keď chceš začať chudnúť, tak jednu z prvých zmien, ktorá sa odporúča spraviť je prejsť na olivový olej. Pravda je taká, že olivový aj slnečnicový olej majú rovnaké množstvo kalórii, takže v tomto smere nezáleží, ktorý používaš na varenie.

Napriek tomu vieme povedať, že olivový olej je zdravší, keďže má protizápalové účinky. To však platí len o extra panenskom olivovom olej, a preto si daj dobrý pozor pri kúpe tohto olej. Extra panenský tiež znamená, že nie je rafinovaný, a teda je bohatší na bioaktívne zlúčeniny, prospešné pre zdravie.

sprzedam_oil plants-oil plants-sunflower-_agro-marke24_ogłoszenia rolnicze-685416-68277

3. Slnečnicový olej

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 884

Slnečnicový olej by si mal s olivovým olejom deliť rovnakú priečku, keďže majú rovnako veľa kalórii. Oba tieto oleje majú vo svojom zložení predovšetkým nenasýtené mastné kyseliny, takže by mali byť zdravšie ako kokosový olej.

Aj keď slnečnicový olej je bohatý na vitamín E, zároveň má zápalové účinky, preto olivový olej dáva väčší zmysel pre zdravie človeka. Slnečnicový olej je rafinovaný.

2. Palmový olej

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 884

Palmový olej má taktiež 884 kalórii, teda je na tom rovnako ako predošlé dva oleje. Tento olej však nepoužívame na panvici (aspoň nie zvyčajne v Európe), ale nachádza sa vo väčšine jedál, ktoré bežne konzumujeme. Príklady takýchto jedál sú pizza, donut alebo čokolády.

Známy problém s týmto olejom je spojený s odlesňovaním dažďových pralesov. Lokálni obyvatelia odlesňovaním môžu produkovať viac tohto oleju, a my ho potom kupujeme vo forme už spomenutých potravín.

bravčová masť

1. Bravčová masť

Energetická hodnota na 100 g v kalóriách: 898

Najkalorickejšia potravina na svete vôbec. Nie je nič viac kalorické ako bravčová masť, ktorá je zložená 100% z tuku. Bravčová masť je ideálna na varenie, keďže sa vyparuje až pri 190 stupňoch Celzia. Teploty s nízkym bodom vyparovania ľahko tvoria karcinogény.

Zo 100 g tuku, ktoré bravčová masť obsahuje, je 32 g nasýtených, a zvyšok sú nenasýtené tuky. Bravčová masť teda nie je nezdravá, len je veľmi kalorická. Na varenie je vhodná, ak si ju však natrieš na chlieb ako nátierku, tak pamätaj, že si si natrel tú najviac kalorickú potravinu, a teda ťažko schudneš.

Zdroje, ktoré boli použité na zistenie množstva kalórii:

USDA

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *