celozrnná horčica účinky

7 Účinkov Celozrnnej Horčice (Aj Negatívne) + Kde ju kúpiť?

Všetci poznáme klasickú horčicu, ale vedel si, že existuje aj celozrnná horčica? V tomto článku sa pozrieme na to, čo to vlastne za horčicu je, akú má chuť, a aké sú účinky celozrnnej horčice na tvoje zdravie.

Ako sa celozrnná horčica vyrába?

Celozrnná horčica sa rovnako ako klasická horčica vyrába z horčičných semienok. Pri výrobe bežnej žltej horčice sú tieto semiačka úplne zlisované, a vznikne krém, ku ktorému sa pridávajú ďalšie ingrediencie, najmä ocot a voda.

Pri výrobe celozrnnej horčice sa horčičné semiačka zlisujú čiastočne, čo má za následok, že niektoré horčičné semiačka sú v svojej pôvodnej podobe (celé semiačka), niektoré sú zlisované, a vzniká krém. Výsledok je krém s horčičnými semiačkami, ktorý voláme celozrnná horčica (niekedy hrubozrnná horčica). V závislosti od konkrétneho produktu sa ešte pridáva ocot, voda, alebo iné ingrediencie.

Ako chutí?

Čo sa chuti týka, tak celozrnná horčica ju má odlišnú od klasickej horčice. V bežnej horčici je chuť octu podstatne výraznejšia, než v celozrnnej. Celozrnná horčica má jemne štipľavejšiu chuť. Taktiež je o trochu horkejšia. Vo väčšine prípadov sa však dá bez problémov nahradiť za klasickú horčicu bez toho, aby zmenila chuť na horšie.

ako vyzerá celozrnná horčica
Ako vyzerá celozrnná horčica

Priaznivé účinky celozrnnej horčice

1. Znižuje cholesterol

jednej štúdii vedci podávali 42 účastníkom kopcovitú čajovú lyžičku celozrnnej horčice pred spaním, a to po dobu 12 týždňov. Na konci štúdie malo 86% účastníkov zníženú hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi, zatiaľ čo zvyšných 14% nezaznamenalo žiadnu zmenu. Všetci účastníci boli vo veku 40 až 70 rokov, a trpeli nadváhou alebo obezitou.

Cholesterol je potrebný v tele na produkovanie zdravých buniek, keď jeho však príliš, tak zvyšuje šancu ochorenia srdca. O cholesterole sa viac dozvieš v tomto samostatnom článku.

2. Podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému

V celozrnnej horčici sa nachádzajú omega 3 mastné kyseliny, ktoré priaznivo vplývajú na kardiovaskulárny systém. Omega 3 mastné kyseliny čiastočne znižujú krvný tlak, upchávanie ciev a predchádzajú zlyhaniu srdca či mŕtvici.

3. Podporuje tvorbu červených krviniek

Medzi minerály, ktoré nájdeš v celozrnnej horčici, patrí aj meď a železo. Aj tieto dva minerály sú dôležitou súčasťou produkcie červených krviniek. Chudokrvní ľudia majú nedostatok železa. Jedna čajová lyžička celozrnnej horčice má okolo 6% denného príjmu železa.

Spoznaj ďalších 25 potravín s vysokým obsahom železa.

4. Posilňuje kosti a zuby

Selén a vápnik sú obsiahnuté v celozrnnej horčici. Tieto dva minerály sú dôležité pre zdravie kostí, zubov, vlasov ale aj nechtov. Jedna polievková lyžica celozrnnej horčice ti dodá až 25% dennej dávky selénu.

5. Zlepšuje kvalitu spánku

Pre kvalitný spánok je okrem mnoho iných vecí potrebný aj horčík. Horčík je zodpovedný aj za krvný tlak. Našťastie celozrnná horčica obsahuje horčík v hojnom množstve.

6. Je to najviac výživný druh horčice

Celozrnná horčica je druh horčice, ktorý je najmenej spracovaný. Vďaka tomu si horčičné semienka zachovajú najviac minerálov. Medzi také minerály patrí selén, horčík, vápnik, fosfor alebo železo.

Negatívne účinky

1. Vyšší obsah soli

Soľ je potrebná pre telo, ale len v rozumnej miere. Do horčice sa zvykne pridávať niekedy príliš veľa soli, a preto je si treba dať pozor na jej obsah. Príliš veľa soli by mohlo viesť k vyššiemu krvnému tlaku, ochoreniu srdca alebo mŕtvici.

Kde kúpiť celozrnnú horčicu?

celozrnná horčica 200g

Jedna možnosť je jednoducho zájsť do obchodu, a kúpiť tam. Môžeš si ju ale kúpiť aj online. Napríklad Horčica Starodávna 200 g BIO od EMILE NOËL (na obrázku vyššie) je príkladom pravej celozrnnej horčice.

Jedná sa o celozrnnú francúzsku horčicu s celými horčičnými zrnkami. Pridaná je iba morská soľ a ocot. Kúpiť ju môžeš napríklad tu.

Ako skladovať celozrnnú horčicu?

Neotvorená horčica môže byť uskladnená mimo chladničky, ideálne na tmavom a chladnejšom mieste. Už otvorená horčica patrí do chladničky. To isté platí o domácky vyrobenej celozrnnej horčici, ktorá má svoje miesto v chladničke.

Záver

Celozrnná horčica ale aj bežná horčica sú zdravé, pokiaľ sa do nich nezačnú pridávať nezdravé ingrediencie. Samotné horčične semienka sú zdravé, a obsahujú minerály, ktorých obsah pocítiš obzvlášť pri konzumácii celozrnnej horčice. Celozrnná horčica sa skvele hodí k syru alebo sendviču.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *