kozie mlieko
|

Kozie mlieko – Lepšie ako kravské a rastlinné? 5 dôvodov

Mlieko je nápoj, ktorý ľudia používajú tisícročia. Je bohaté na viacero látok, a jeho konzumácia prináša radu priaznivých účinkov. Najpopulárnejšie mlieko je jednoznačne kravské, pritom tu však je aj menej populárne kozie mlieko, ktoré môže byť pre teba ešte lepšie ako to kravské. Ak ťa zaujíma aké účinky má kozie mlieko, a či je naozaj lepšie, ako to kravské, tak si prišiel na to pravé miesto. V tomto článku sa pozrieme na všetko, čo o kozom mlieku potrebuješ vedieť.

Ako úplný základ, ktorý by si určite mal o kozom mlieku vedieť sú jeho nutričné hodnoty. Nutričné hodnoty sú uvádzané na jednu šálku 237ml. Samozrejme tieto nutričné hodnoty sa budú líšiť u každého predajcu mlieka, ale dávajú približný prehľad, čo obsahuje kozie mlieko v porovnaní s tým kravským.

Kozie mlieko

150 kalórii

7g tuku

4g z toho nasýtených tukov

25mg cholesterolu

115mg soli

11g sacharidov

0g vlákniny

11g cukru

9g bielkovín

3mcg vitamínu D

300mg vápnika

420mg draslíka

Kravské mlieko

122 kalórii

5g tuku

3g z toho nasýtených tukov

20mg cholesterolu

100mg soli

12g sacharidov

0g vlákniny

12g cukru

8g bielkovín

285mg vápnika

366mg draslíka

Kozie mlieko alebo kravské mlieko?

Ako je vidieť, kozie mlieko má jemne vyšší obsah bielkovín a vápnika oproti kravskému mlieku. Kravské mlieko je známe tým, že znemožňuje správnu absorpciu minerálov ako sú železo a meď, ak sú prijaté spolu s kravským mliekom v jednom jedle. Na druhú stranu kozie mlieko robí presne opačnú vec. Jeho konzumácia sa spája so zlepšením absorpcie dôležitých minerálov z ostatných jedál.

Ďalšou výhodu kozieho mlieka je o trochu nižší obsah laktózy. Vďaka tomu sa kozie mlieko ľahšie strávi ako to kravské. Pre alergikov na laktózu to však nebude správne riešenie, lebo kozie mlieko aj keď má menej laktózy ako kravské, tak stále jej má veľa. Navyše kozie mlieko obsahuje aj viac prebiotík, čo je skvelé pre nápomocné črevné baktérie.

V súboji kravské mlieko a kozie mlieko preto vyhráva kozie. Jeho benefity sú ľahšia stráviteľnosť, menej laktózy, pre ľudí so slabou alergiou na laktózu môže byť vhodné, a vyšší obsah zdravých tukov.

Kozie mlieko alebo rastlinné mlieko?

Dobre, kozie mlieko je možno o niečo lepšie ako to kravské, ale čo keď ho porovnáme s rastlinným mliekom? Bude sa to trochu ťažšie porovnávať, keďže ho môžeme porovnať so sójovým, mandľovým, kokosovým, ryžovým alebo konopným mliekom. Pokúsme sa ich ale všeobecne porovnať.

Samozrejme pre alergikov na laktózu bude lepšia voľba rastlinné mlieko, keďže neobsahuje laktózu. Rastlinné mlieka však nie sú veľmi bohaté na bielkoviny, zatiaľ čo kozie áno. Aj keď mandle alebo kokos sú bohaté na vitamíny a minerály ako surové, keď sa však premenia na mlieko, sú veľmi chudobné na mikroživiny.

Na druhú stranu rastlinné mlieka nie sú chudobné len na mikroživiny ale aj na tuky, teda aspoň v porovnaní s kozím mliekom. Kozie mlieko sa zvyčajne neupravuje, a neredukuje sa v ňom tuk, a preto ho aj má viac ako rastlinné mlieka. Napríklad také konopné mlieko obsahuje nenasýtene tuky, ktoré sú zdravé pre srdce. Kozie, ale aj kokosové mlieko obsahuje nasýtené tuky, ktoré nie sú pre srdce až tak vhodné.

Ako som už spomínal kozie mlieko sa bežne predáva bez toho, aby sa ešte do neho pridávali rôzne látky, čo je samozrejme veľká výhoda. Málokedy sa však predávajú rastlinné mlieka, ktoré sú vyrobené iba z vody, a danej rastliny. Väčšinou sa do nich pridávajú látky, ktoré zlepšia chuť, ale môžu brániť správnemu tráveniu.

kozie mlieko

Sacharidy v mliekach

Skúsme sa ešte pozrieť konkrétnejšie na sacharidy. Vo všetkých druhoch mliek, teda rastlinných, aj živočíšnych, sa nachádzajú sacharidy hlavne vo forme cukru.

Túto sa začína problém pre alergikov, lebo živočíšne mlieka majú tento cukor vo forme laktózy. Táto laktóza sa tam vyskytuje prirodzene, a teda cukor, ktorý sa nachádza v živočíšnych mliekach, nie je umelo pridaný. Živočíšne mlieka bez laktózy sa vyrábajú tak, že sa laktóza rozštiepi, a vznikne ľahšie stráviteľný cukor. Obsah cukru sa však nemení, a teda ostáva rovnaký ako aj predtým.

Pri rastlinných mliekach obsah cukru závisí na tom, či tam bol ešte pridaný navyše alebo nie. Samozrejme ak sa rozhodneš pre rastlinné mlieko, tak dbaj na to, aby bolo označené ako nesladené, alebo unsweetened. Ak si kúpiš rastlinné mlieko, ktoré takto nie je označené, tak sa značne zvýši obsah cukru, a bude pravdepodobne značne vyšší, ako má samotné kozie mlieko.

Ako prejsť na kozie mlieko?

Ak sa rozhodneš pre prechod na kozie mlieko, tak ho môžeš kľudne zameniť za to staré v pomere 1:1. Môžeš ho používať všade, kde sa používa aj kravské, či už je to do receptu, smoothie, alebo čokoľvek iného, kozie mlieko je povolené. Môže sa pridávať do kávy, ovsených vločiek, s proteínom, polievok, pri pečení,… Taktiež sa dá skvele využiť na domáce mliečne produkty, ako sú jogurty, syry alebo zmrzliny.

Účinky kozieho mlieka

1. Hydratácia pokožky

Kozie mlieko obsahuje mastné kyseliny, ktoré sa starajú o tvoju pokožku. Telo má rovnakú kyslosť pH, ako aj kozie mlieko, čo znamená, že ho pokožka absorbuje kozie mlieko bez problémov. Mliečna kyselina, ktorá sa nachádza v kozom mlieku, odstráni mŕtve bunky pokožky, a rozjasní pleť.

2. Zdravé kosti

Často sa ľudia snažia piť kravské mlieko, aby dosiahli dostatok vápnika pre zdravé a silné kosti, či zuby. Keby však namiesto kravského mlieka použili kozie, dosiahli by skôr dennú odporúčanú dávku vápnika. Okrem toho, že kozie mlieko obsahuje viac vápnika, pomáha telu lepšie vstrebať minerály, zatiaľ čo kravské mlieko robí opak.

3. Podporuje zdravie

Kozie mlieko má podobné zdravotné účinky ako má aj olivový olej, a jeho konzumácia sa odporúča ako liek proti akné, ekzému, nedostatku horčíka a anémii. Zinok a selén, ktoré má kozie mlieko, slúžia ako prevencia proti Parkinsonovej chorobe. Taktiež kozie mlieko pomáha zrýchliť regeneráciu hemoglobínu, čo môže pomôcť ľuďom, ktorý trpia osteoporózou.

4. Menej alergénov

Kozie mlieko je na tom lepšie ako to kravské aj v obsahu alergénov. Kravské mlieko obsahuje 20 rôznych alergénov, a je to najčastejšou alergiou u detí, ktorá sa môže preniesť aj do dospelosti. Kozie mlieko namiesto toho obsahuje bielkoviny vo forme A2 kazeín, ktorý nespôsobuje zápaly. Vďaka A2 kazeínu má kozie mlieko najbližšie k tomu ľudskému.

5. Zníženie zlého cholesterolu

Mastné kyseliny, ktoré obsahuje kozie mlieko, nie sú vhodné len pre pokožku. Sú spojované aj s prevenciou proti zlyhaniu srdca, a s tým, že znižujú zlý cholesterol, zatiaľ čo zvyšujú hladinu dobrého cholesterolu.

Záver

Kozie mlieko je skvelá náhrada za iné druhy mliek. Je lepšie ako to kravské, a taktiež je na tom lepšie v niektorých faktoroch ako rastlinné mlieka. Pre niektorých alergikov na laktózu môže byť dokonca aj vhodné, nakoľko má jemne nižší obsah laktózy ako kravské mlieko. Pre väčšinu to však stále nebude riešenie.

Kozie mlieko ti prinesie niekoľko výhod a priaznivých účinkov, a pre ich získanie stačí piť toto mlieko. Nič zložité to nie je. Skús dať aj ty šancu koziemu mlieku, a nabudúce keď budeš v obchode, zober si domov aj jednu fľašku kozieho mlieka.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *