|

Sirtfood diéta – Úprimný pohľad na „zázračnú“ diétu + (pravidlá)

Veľa ľudí chce schudnúť, ale veľkej časti z nich sa to nikdy nepodarí. Práve preto vznikajú stále nové diéty, ktoré sa snažia priniesť revolučnú metódu, s ktorou schudne každý. Medzi novšie diéty, ktoré sa snažia hľadať tieto revolučné metódy chudnutia, patrí aj sirtfood diéta.

Autori sirtfood diéty sľubujú schudnutie viac ako troch kilogramov za prvý týždeň diéty. Celá diéta pritom trvá len tri týždne, a aj to láka ešte viac ľudí, aby vyskúšali sirtfood diétu.

Tri týždne nie sú veľa, ale predsa len je lepšie vedieť ešte pred začiatkom sirtfood diéty, čo môžeš reálne očakávať. V tomto článku sa podrobne pozrieme na túto diétu, a na jeho konci budeš vedieť, ako funguje sirtfood diéta, ako ju dodržiavať, a či vôbec stojí za to ju vyskúšať.

Čo to je sirtfood diéta, a ako funguje?

Myslím, že čo ťa najviac zaujíma v tejto chvíli je otázka – čo je to sirtfood?

Sirtfood, alebo sirt potraviny, sú vybrané druhy potravín, ktoré zvyšujú početnosť sirtuínov v tele. Už je to jasnejšie? Asi nie.

Spomedzi všetkých bielkovín existuje skupina siedmich takých bielkovín, ktoré podľa výskumov výrazne ovplyvňujú dĺžku života, a okrem iného aj rýchlosť metabolizmu. Práve rýchlosť metabolizmu je tu dôležitá, keďže je reč o chudnutí. A aby to bolo jasné, tak sirtuíny sú týchto sedem bielkovín.

Názov sirtfood diéta nám teda označuje takú diétu, ktorá obsahuje potraviny, ktoré by mali zvýšiť hladinu sirtuínov, čo by podľa všetkého malo výrazne pomôcť pri chudnutí.

Okrem niektorých potravín, ktoré by mali prispieť k väčšej produkcií sirtuínov, je tu ešte jeden spôsob, ako donútiť telo produkovať viac sirtuínov. Jedná sa o obmedzenie kalórii. Inak povedané, produkciu viac sirtuínov pomôžeš vyvolať aj tým, že budeš jesť menej.

Sirtfood diéta sa snaží čo najviac navýšiť produkciu sirtuínov, a preto je okrem konzumácie vybraných potravín dôležité aj celkovo menej jesť.

Teraz keď vieš, na čom je sirtfood diéta založená, sa pozrime na viacej praktické informácie.

2 Fázy sirtfood diéty

Celá sirtfood diéta trvá tri týždne, a delí sa na dve časti (fázy).

1. Fáza sirtfood diéty

Touto fázou sa sirtfood diéta začína, a bude trvať jeden týždeň. Jej cieľom je rapídne naštartovať chudnutie, a schudnúť na začiatku čo najviac.

Logika spočíva v tom, že práve teraz by si nemal byť v žiadnej diéte, jedávaš viacej jedla, a tvoj metabolizmus pracuje celkom rýchlo. Sirtfood diéta chce toto využiť, a nechať rýchly metabolizmus spáliť čo najviac kalórii na začiatku diéty, kedy je metabolizmus najrýchlejší. Ide o to, že čím dlhšie si v diéte, tým pomalší je tvoj metabolizmus, a preto je chudnutie každým ďalším dňom ťažšie.

Prvá fáza sa delí ešte na dve také menšie fázy:

1. časť prvej fázy

Prvá časť prvej fázy trvá prvé tri dni. Tieto tri dni máš dovolené denne prijať 1 000 kalórii denne. V praxi to vyzerá tak, že vypiješ trikrát za deň taký špeciálny nápoj (o tom podrobnejšie neskôr), a zješ jedno ľubovoľné sirtfood jedlo, ktoré je vytvorené čisto z sirtfood potravín. Recepty na sirtfood jedlá sú zahrnuté v knižke od autorov tejto diéty (aj o tomto podrobnejšie neskôr).

2. časť prvej fázy

Druhá časť prvej fázy trvá štyri dni (4. – 7. deň sirtfood diéty). Tu sa tvoj kalorický príjem navýši na 1 500 kalórii denne. Aby si trafil tento cieľ, tak každý deň vypiješ dvakrát spomínaný nápoj, a zješ dve jedlá, ktoré budú pripravené podľa ľubovoľného receptu od autorov sirtfood diéty (tie nájdeš v ich knižke o sirtfood diéte).

2. Fáza sirtfood diéty

Tu sa veci začnú trochu spomaľovať. Počas druhej fázy by si stále mal chudnúť, ale nie až tak rýchlo.

Aby nevznikli nejasnosti, druhá fáza sirtfood diéty trvá dva týždne, začína sa hneď po ukončení prvej fázy (8. deň sirtfood diéty), a jedná sa o poslednú fázu sirtfood diéty.

Pri tejto fáze sirtfood diéty budeš denne jesť tri jedlá podľa ľubovoľných receptov z knihy od autorov sirtfood diéty. Taktiež by si mal jedenkrát denne vypiť ten špeciálny sirtfood nápoj.

Ukončenie sirtfood diéty

Sirtfood diéta sa po troch týždňoch končí, ale to nie je definitívny koniec. Podľa autorov tejto diéty by si aj po ukončení sirtfood diéty mal robiť niečo ako, nazval by som to sirtfood lifestyle. Teraz už neexistujú žiadne zakázané potraviny, ale stále by si sa mal snažiť jesť čo najviac sirtfood potravín. Čím viac ich budeš uprednostňovať, tým lepšie.

Okrem toho je tu ešte jedna vec. Každý deň by si mal piť jedenkrát špeciálny sirtfood nápoj, o ktorom viac si povieme už o malú chvíľu.

sirtfood diéta na chudnutie

Aké potraviny sú pri sirtfood diéte povolené?

Sirtfood diéta je zložená z niekoľkých potravín, ktoré by mali zvýšiť produkciu sirtuínov v tele. Počas troch týždňov tejto diéty budeš môcť jesť iba tieto potraviny, všetko ostatné je zakázané.

Povolené potraviny v sirtfood diéte:
 • jahody
 • kel
 • cibuľa
 • sója
 • červené víno
 • extra panenský olivový olej
 • horká čokoláda
 • vlašské orechy
 • čučoriedky
 • káva
 • zelený čaj matcha
 • kurkuma
 • chili papričky
 • ďatle
 • pohánka
 • petržlen
 • zeler
 • rukola
 • červená čakanka
 • kapary
 • ligurček

Toto je zoznam potravín, s ktorým budeš musieť tri týždne pracovať. Jedná sa prevažne o rastliny.

Našťastie pri sirtfood diéte nemusíš rozmýšľať nad tým, ako tieto potraviny nakombinovať, aby si z nich dostal nejaké jedlo. Pri sirtfood diéte máš dané (na základe fázy, v ktorej sa nachádzaš) koľko jedál denne môžeš zjesť. Ak máš napríklad povolené dve jedlá, tak si vyberieš dva recepty z knihy Sirtfood diet.

Keď už je reč o knihe, tak tá je potrebná k tejto diéte. Nájdeš v nej totižto recepty, podľa ktorých sa budeš riadiť tri týždne. Kniha je napísaná autormi sirtfood diet, takže si môžeš byť istý, že všetko v nej podlieha pravidlám sirtfood diet. Samozrejme kniha je aj veľké mínus, lebo ak chceš sirtfood diétu vyskúšať, tak musíš najprv zaplatiť za knihu.

Sirtfood nápoj

V sirtfood diéte budeš pravidelne piť sirtfood nápoj. Koľkokrát denne to bude závisí od fázy, v ktorej sa nachádzaš. V prvej časti prvej fázy to je trikrát denne, v druhej časti prvej fázy to je dvakrát denne, a v druhej fáze to je jedenkrát denne.

Sirtfood nápoj si pripravíš odšťavením:

 • 75 g kelu
 • 30 g rukoly
 • 5 gramov petržlenu
 • 2 gramov zeleru
 • 1 cm dlhého kúska zázvoru
 • polovice zeleného jablka

Následne do tohto nápoja vyžmýkaj polovicu citrónu a pridaj polovicu lyžičky zeleného čaju matcha. Všetko poriadne zamiešaj a tvoj sirtfood nápoj je hotový.

Na odšťavenie všetkých týchto ingrediencií však budeš potrebovať odšťavovač. Nie v každej domácnosti je bežné mať odšťavovač, a taktiež sa nejedná o lacnú záležitosť. Pokiaľ ho nemáš, a nechceš spraviť väčšiu počiatočnú investíciu do sirtfood diéty, tak by nebolo zlé zvážiť iné diéty na chudnutie, ktoré nevyžadujú odšťavovač.

sirtfood diéta recenzia

Je sirtfood diéta účinná na chudnutie?

Schudnutie je hlavný dôvod, prečo by si mohol zvažovať sirtfood diétu. Je ale táto diéta naozaj účinná na redukciu nadbytočných kíl tuku, alebo existujú lepšie diéty?

3-4 kg za prvý týždeň

Tvorcovia tejto diéty hovoria o schudnutí troch až štyroch kilogramov počas prvého týždňa sirtfood diéty. Nasledujúce dva týždne nie je dané, koľko by si vďaka sirtfood diéte mal schudnúť, ale nejaké to chudnutie by malo pokračovať počas celej dĺžky tejto diéty, teda aj po prvom týždni.

Schudnúť tri kilogramy za prvý týždeň sirtfood diéty je reálne. Problém je, že tie kilá ti neubudnú preto, že si zhodil telesný tuk, ale preto, že si sa odvodnil.

Prvý týždeň by si mal mať denne 1 000 kalórii. To je naozaj málo, a jesť menej ako 1 200 – 1 500 kalórii denne by si nemal bez dozoru zdravotného odborníka. Keďže telo nebude mať veľa energie zo stravy, tak sa mu pomerne rýchlo vyčerpajú zásoby glykogénu. Glykogén viaže na seba vodu, a preto vyčerpanie glykogénu bude znamenať aj stratu vody.


Je preto možné, a dokonca veľmi pravdepodobné, že za prvý týždeň sirtfood diéty stratíš schudneš tri kilogramy, ale bude sa takmer čisto jednať o vodu.

Síce to nie je redukcia telesného tuku, ale aj odvodnenie sa znie fajn, keďže budeš vyzerať štíhlejšie, a budeš vážiť o tri kilogramy menej už za jeden týždeň, však? Aj v tomto je však menší háčik.

Tak ako sa vie telo rýchlo odvodniť, tak rýchlo sa vie aj zavodniť. Jesť 1 000 kalórii denne nemôžeš donekonečna. Je to príliš málo, a aj samotná sirtfood diéta navyšuje príjem kalórii na 1 500 počas druhého a tretieho týždňa. Síce 1 500 kalórii denne nie je stále veľa, po ukončení diéty začneš jesť viac.

Viac prijatej energie (kalórii) spôsobí doplnenie vyčerpaných zásob glykogénu, a ako už teraz vieš, tak glykogén na seba viaže vodu. Inými slovami, tvoje telo sa zavodní, a tie tri kilogramy, ktoré si schudol počas prvého týždňa sirtfood diéty máš znova na sebe.

Kedy sa odvodniť?
Odvodnenie sa môže byť vhodná stratégia, ako dosiahnuť štíhlejší a vyrysovanejší vzhľad, ale odvodnenie sa využíva len na pár dní. Ak chceš vyzerať štíhlejšie kvôli fotke, alebo nejakej udalosti, tak odvodnenie je riešením. Na druhú stranu, ak chceš schudnúť z dlhodobého hľadiska, a napríklad celé leto mať štíhlejšiu postavu, tak odvodenie sa nie je tou správnou cestou.

Redukcia telesného tuku so sirtfood diétou?

Teraz keď vieš, že väčšina zo schudnutej váhy je vlastne len voda, ako efektívna je sirtfood diéta pri redukcii telesného tuku?

Veľkosť kalorického deficitu nie je správne nastavená

Sirtfood diéta ťa hneď na začiatku diéty dostane do veľkého kalorického deficitu, keď ti dovolí denne prijať len 1000 kalórii. Toto bude viesť k odvodneniu sa, ale tú chýbajúcu energiu bude musieť telo niečím nahradiť. Jeden zo spôsobov, akým môže telo získať energie (keď jej nemá dostatok z jedla), je spálenie telesného tuku.

Spálenie telesného tuku je hlavný cieľ, ktorý by sme mali mať, pokiaľ chceme schudnúť dlhodobo. Aj pri sirtfood diéte nastane spálenie telesného tuku, ale nebude to jediný zdroj energie.

Telo môže okrem telesného tuku spáliť aj svalovú hmotu, ktorá mu tiež poskytne energiu. Spaľovanie svalovej hmoty však oveľa výraznejšie spomaľuje metabolizmus, ako spaľovanie telesného tuku, a vo všeobecnosti by sme sa preto mali snažiť vyhnúť strate svalovej hmoty.

 

Aby nedošlo k spaľovaniu svalov, tak je dôležité mať iba mierny kalorický deficit. Sirtfood diéta odporúča denne jesť 1 000 – 1 500 kalórii, a to má ďaleko od mierneho kalorického deficitu. Takto veľký kalorický deficit si vyžiada aj stratu svalovej hmoty.

Jeden z následkov bude spomalenie metabolizmu, a keď ukončíš sirtfood diétu, tak dôjde k jojo efektu. Teda to, čo si schudol, veľmi rýchlo naberieš späť, podobne ako to bolo aj s odvodnením sa.

Sirtfood diéta trvá príliš krátko

Ďalší problém je, že sirtfood diéta trvá tri týždne. To sa môže javiť skôr ako dobrá vec, než problém, no pokiaľ ide o chudnutie telesného tuku, tak tri týždne sú príliš málo na to, aby si schudol značné množstvo tuku aj s tou najlepšou diétou na svete.

Vplyv sirtuínov na chudnutie

A čo sirtuíny? Tie by predsa mali zrýchliť metabolizmus, a na nich je celá táto diéta postavená. Je pravda, že niektoré štúdie preukázali pozitívne efekty sirtuínov, testované subjekty však boli myši a červy. V súčasnosti jednoducho nevieme, či majú sirtuíny rovnaký efekt aj na ľudí. Pokým veda a štúdie v budúcnosti nepreukážu efekt sirtuínov na ľudské telo, nemôžeme tvrdiť že sirtfood diéta je zázrakom na chudnutie.

Zhrnutie

Sirtfood diéta naozaj splní to, čo tvrdí – schudnutie 3 kg za prvý týždeň. Väčšina z toho však bude voda. Sirtfood diéta nie je efektívnou metódou, ako schudnúť telesný tuk.

sirtfood diéta a zdravie

Je sirtfood diéta bezpečná?

Ak sa ešte raz pozrieš na zoznam povolených potravín v sirtfood diéte, tak môžeš vidieť, že sa jedná o potraviny nutrične bohaté na živiny, ako vitamíny a minerály. Konzumácia týchto potravín bude prospešná pre zdravie ľudského tela.

Diéty, ktoré majú takto striktne dané povolené a zakázané potraviny však nie sú vo všeobecnosti správnym riešením. Síce sirtfood diéta obsahuje veľa zdravých potravín, pestrosť jedálnička je dôležitejšia. Limitovanie jedálnička len na zoznam niekoľkých potravín je istou cestou k nedostatočnému príjmu niektorých živín.

Nedostatok niektorých takýchto živín (napríklad vitamínov) by mohol viesť k vážnym zdravotným problémom. Našťastie sirtfood diéta nie je nebezpečná.

Síce sirtfood diéta je dosť limitujúca na pestrosť stravy, táto diéta trvá len tri týždne, a to je príliš krátko na to, aby nedostatok niektorých živín viedol k vážnejším zdravotným problémom.

Sirtfood diéta - áno alebo nie?

Je na čase finálne zhodnotiť sirtfood diétu.

Medzi je pozitívna patrí určite to, že obsahuje veľa zdravých potravín, ktorých pravidelná konzumácia bude prospešná pre zdravie.

Taktiež táto diéta trvá len tri týždne. Kto by nechcel držať diétu čo najkratšie?

Na druhú stranu, táto diéta nie je veľmi efektívna na chudnutie telesného tuku. Väčšinu z toho, čo sa ti podarí schudnúť, sa ti aj podarí nabrať späť po ukončení tejto diéty.

Veľké mínus pre túto diétu je fakt, že pred jej začiatkom je potreba si kúpiť knihu a prípadne aj odšťavovač. Kvôli trojtýždňovej diéte budeš tak musieť minúť zopár stoviek eur.

Celá diéta si zakladá na sirtuínoch. Aj keď súčasný výskum na sirtuíny vyzerá nádejne, zatiaľ neboli robené žiadne významnejšie štúdie ohľadom vplyvu sirtfood diéty na ľudský organizmus.

Mínusy tejto diéty ďaleko prevážia jej plusy, a preto by som ti odporúčal sa pozrieť po iných diétach. Skús napríklad stredomorskú diétu.

Sirtfood diéta dostáva nie.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *