ginger shot
| |

Ginger Shot – Aké má účinky? (Priaznivé a Negatívne) + Porovnanie

Zázrak, ktorý neustále rastie na popularite, a má veľa priaznivých účinkov na zdravie, pričom pre ich získanie sa stačí len napiť. Hovoríme o produkte ginger shot alebo zázvorový shot.

Stavím sa, že si o ňom veľa počul, ale aké sú jeho reálne účinky a dopady na zdravie? Oplatí sa ho užívať, alebo sú to vyhodené peniaze? Presne toto bude predmet tohto článku o ginger shotoch.

Okrem toho sa pozrieme aj na správne dávkovanie, ako ginger shot ovplyvní chudnutie, naberanie svalovej hmoty, a na konci sa pozrieme na pár konkrétnych ginger shotov.

Čo je ginger shot?

Ginger shot je anglický názov pre zázvorový shot, alebo nápoj vyrobený zo zázvoru. Pridávať sa môžu aj ďalšie ingrediencie, ale zázvor ostáva hlavnou zložkou ginger shotu.

Vyrába sa vyšťavením zázvoru. Toto môže byť kľudne jediný krok na výrobu ginger shotu, ale rôzny výrobcovia znamenajú rôzne recepty. Dajú sa vyrobiť čisto zo zázvoru, a potom sú aj také ginger shoty, kde sa pridávajú ďalšie ingrediencie. Najčastejšie sa pridáva citrónová šťava, med, pomarančová šťava, rôzne korenie, kurkuma, atď..

V názve ginger shot máme slovíčko shot, ktoré by sme mohli voľne preložiť ako panák. Dôvod pre takýto názov je ten, že ginger shot je predávaný v malých fľaštičkách, a jednu dávku vypiješ na jeden až dva glgy. Objem sa môže líšiť – jeden kus má zvyčajne okolo 50 ml.

Koncentrácia zázvoru v ginger shote môže byť rôzna, čím vyššia, tým kvalitnejší ginger shot je.

Aké sú priaznivé účinky ginger shotu?

Väčšina týchto účinkov je dokázaných na zázvore, nie ginger shote, keďže ginger shot je tu kratšie ako samotný zázvor. O ginger shote toľko overených informácii v súčasnosti nemáme. Je však veľmi nepravdepodobné, že by ginger shot nemal tie isté účinky ako zázvor, a ďalšie ingrediencie, ktoré obsahuje.

Pôsobí silne protizápalovo

Ginger shot pomáha chrániť tvoje telo pred voľným radikálmi, ktoré sú škodlivé. Voľné radikály sa tvoria pri metabolizme, takže ich má každý z nás. Sú nestabilné, a tým pádom sú aj vysoko reaktívne, a poškodzujú tak bunky v tele.

Pomáha riešiť problémy s tráviacim systémom

Medzi konkrétne problémy, pri ktorých vie ginger shot pomôcť, patrí hnačka, nafúkanie alebo brušné kŕče.

Štúdia robená na vzorke 120-tich tehotných ženách potvrdila pomoc pri liečbe hnačky. Ženám bol podávaní zázvor po dobu štyroch dní, a žiadne vedľajšie účinky neboli pozorované.

Posilnenie imunitného systému

Zápal v tele je síce imunitná reakcia, ktorá je potrebná, pokiaľ sa však jedná o chronický zápal, tak na imunitu má negatívny vplyv. Vtedy môžu pomôcť potraviny s protizápalovými účinkami, a túto vlastnosť má aj ginger shot.

Pravidelné užívanie ginger shotu zvýši tvoj príjem antioxidantov, a tým pádom zvýši imunitnú schopnosť tvojho tela.

Nezabúdajme na to, že ginger shot môže obsahovať citrónovú šťavu a med, ktoré rovnako priaznivo pôsobia na tvoj imunitný systém.

Znižuje hladinu cukru v krvi

Máme jednu štúdiu, ktorá dokázala na vzorke 41 ľudí s cukrovkou typu 2 zníženie hladiny cukru v krvi o 12%. Každý deň skonzumovala jedna skupina 2 gramy zázvoru a to po dobu 12 týždňov, druhá kontrolná skupina dostávala placebo.

ginger shot

Aké sú negatívne účinky ginger shotu?

Zázvor a ginger shot sú vo všeobecnosti bezpečné na konzumáciu, a dokonca majú priaznivé účinky, ktoré sme už spomenuli. Dôležité je však zvážiť aj možné riziká ginger shotov.

Redšia krv

Neexistuje presná odpoveď na to, či zázvor, a teda aj ginger shot, ovplyvňuje hustotu krvi, no dlhšie sa o tom špekuluje. V tomto momente máme prehľad ôsmich štúdii, z ktorých štyri zistili spojenie medzi zázvorom a redšou krvou, ďalšie štyri nenašli žiaden súvis.

Aj keď nemáme presnú odpoveď, neodporúča sa konzumovať zázvor a ginger shot, pokiaľ človek berie lieky na hustotu krvi.

Chuť

Ginger shot má štipľavú chuť, ktorú veľa ľudí nemá v obľube. Čím vyššia koncentrácia zázvoru v ginger shot, tým bude táto chuť výraznejšia. Často sú preto do ginger shotov pridané ďalšie ingrediencie, ktoré chuť zlepšia.

Pridané ingrediencie

Pre zamaskovanie chuti sa často do ginger shotov pridáva med alebo pomarančová šťava. Aj keď med je zdravý, tieto ingrediencie obsahujú veľa cukru, čo môže byť problém hlavne pre ľudí s cukrovkou, ale aj pre tých, čo limitujú svoj príjem kalórii.

Ako vplýva ginger shot na chudnutie?

Ďalšia výhoda ginger shotov je tá, že ti vedia pomôcť schudnúť. Existuje prehľad štúdii robených na obéznych ľuďoch, ktorí vďaka zázvoru schudli. Ako je to ale možné?

V prvom rade nemôžeš očakávať, že vďaka ginger shotu za pár mesiacov schudneš 10 kíl. Zázvor ti ale vie pomôcť tým, že zvýši termický efekt, a teda ty tak spáliš viac kalórii. Taktiež by ti mal znížiť chuť do jedla, čo bude viesť k menšiemu príjmu kalórii počas dňa.

Stačí ti ginger shot na schudnutie? Nie. Pomôže ti schudnúť? Pomôže, ale nie hocijaký ginger shot.

Teraz začína byť dosť dôležité, aké ďalšie ingrediencie sa v ginger shote nachádzajú. Zázvor sám o sebe má minimum kalórii, a teda pokiaľ by sa jednalo o ginger shot zložený len zo zázvoru, tak by nevznikol problém.

Niektoré produkty však obsahujú pomarančovú šťavu alebo med, ktoré možno vylepšia chuť, ale za cenu extra cukru a kalórii. Takéto ginger shoty budú skôr prekážkou pri chudnutí, než pomocou.

Najlepšia možnosť je vyrobiť si ginger shot sám doma, kedy nemusíš pridávať žiaden cukor navyše, a mať ho čisto zo zázvora.

Pomôže ti ginger shot pri naberaní svalovej hmoty?

Žiaľ ginger shot nemá priamy vplyv na naberanie svalovej hmoty. Je tu však predsa len jeden dôvod, prečo by mohol byť nápomocný pri naberaní svalovej hmoty.

Jedna štúdia zistila účinok zázvoru na svaly. Konkrétne ide o zmiernenie svalovej bolesti spôsobenej cvičením. Mohlo by to teda znamenať aj zmiernenie svalovice po tréningu.

Spojenie medzi bolesťou svalov a zázvorom je slabo preskúmané, a preto sa nedá definitívne tvrdiť, že ti zázvor alebo ginger shot pomôžu v tomto prípade.

Ktorý ginger shot kúpiť?

BIO Organic ginger shot Solevita – ginger shot z Lidl

Veľmi ľahko dostupný ginger shot, keďže sa dá nájsť v Lidl. Predáva sa v 150 ml balení, a to je oveľa väčší objem, ako by mal mať bežný ginger shot.

Tento ginger shot je v zložení:

 • 65% jablko
 • 25% zázvor
 • 10% citrón

Ako vidíš, tak v tomto ginger shote z Lidl je len štvrtina skutočne zázvor, ide skôr o jablčný nápoj.

Nutričné hodnoty na 100g:

 • 33 kcal
 • 8 g cukru
 • <1 gram tuku a bielkovín

Obsah cukru by bol aj fajn, ale problém je ten, že jedno balenie má 150 ml. To je veľa cukru.

Aj keď možno ľahko dostupný, ťažko nazvať tento nápoj ginger shot.

Ginger shot – GymBeam

Zloženie:

 • 60% zázvorová šťava
 • 20% med
 • 12% citrónová šťava
 • 8% kokosová voda

Nutričné hodnoty na jednu dávku 50 ml:

 • 38 kcal
 • 9 g cukru
 • <1 g tuku a bielkovín

Tento ginger shot má vysoký obsah zázvoru až 60%, takže s týmto produktom skôr pocítiš priaznivé účinky zázvoru. Obsah cukru je vyšší ako priemer, a aj keď to nemusí byť veľa, 38 kcal každý deň navyše pri chudnutí bude príťažou.

Skontroluj cenu produktu Ginger shot – Gymbeam.

Zázvorový shot s kurkumou – GymBeam

Jedná sa o to isté, ako bol predošlý produkt Ginger shot – GymBeam, až na to, že je obohatený o kurkumu. Obsahuje 57% zázvoru, ale za to má oproti predošlému produktu 4% kurkumy. Kurkuma má priaznivé účinky na zdravie podobne ako zázvor, a preto by sa táto možnosť mohla javiť ako lepšia, než bez kurkumy.

Skontroluj cenu produktu Zázvorový shot s kurkumou – GymBeam.

BIO Ginger shot with matcha – VanaVita

Zloženie:

 • Hroznová šťava
 • 30% Zázvorová šťava
 • Limetková šťava
 • Prášok mathca

Nutričné hodnoty na jednu dávku 60 ml:

 • 32 kcal
 • 7 g cukru
 • <1 g tuku a bielkovín

Tento produkt má menej zázvoru ale aj menej cukru a kalórii, než predošlé ginger shoty od GymBeam. Pokiaľ si však kupuješ ginger shot, tak ti odporúčam ísť skôr do toho od GymBeam (buď s alebo bez kurkumy), nakoľko má dvakrát viac zázvoru, a kvôli tomu si ginger shot predsa kupuješ v prvom rade.

Skontroluj cenu produktu BIO Ginger shot with matcha – VanaVita.

rochester ginger

Alternatíva k ginger shot

Rochester Ginger

Nejedná sa úplne tak o ginger shot, ale je mu to veľmi podobné. Cenovo to je výhodnejšie, nakoľko v jednom balení (fľaši) máš viac dávok. Obsah cukru je 9g na 50 ml. Energetická hodnota je 38 kcal na 50 ml. Zázvor je tu iba v 14% obsahu.

Hlavné plus však je, že vie poslúžiť ako náhrada alkoholických nápojov pri stretnutiach. Ak by sa ti tak namiesto 14% alkoholu dostalo do tela 14% zázvoru, bolo by to veľké plus pre zdravie, aj pre prípadne chudnutie, ak je to tvoj cieľ.

Záver

Popularita ginger shotov je skutočne oprávnená. Nemôžeme pochybovať o priaznivých účinkoch zázvoru na zdravie. Pravda je však taká, že málokto má ambície a chuť pravidelne konzumovať zázvor ako taký, preto ginger shot je skvelou alternatívou, ako dostať do tela zázvor vo forme jedného až dvoch glgov.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *