differnet kinds of food in bowls
| |

Gainer na pribratie – Jediná príručka, ktorú potrebuješ + (Top 5)

Čo je to gainer?

Gainer je doplnok výživy, ktorý funguje na princípe dodania extra kalórii, bielkovín, sacharidov za účelom navýšenia celkového denného príjmu kalórii. Na pribratie hmoty, váhy je potrebné prijať viac kalórii ako vydať. To, či bude tá pribraná hmota, váha tuková alebo svalová, závisí od toho, či pravidelne cvičíš a dodávaš telu potrebné živiny na budovanie práve svalovej hmoty. Pokiaľ sa avšak stravuješ kvalitne, no potrebuješ ešte pridať zopár kalórii, bielkovín a sacharidov navyše, vtedy prichádza na rad gainer. Ten ti môže pomôcť s naberaním novej svalovej hmoty, a taktiež celkovej váhy.

Mass vs Weight gainer

Veľa ľudí nevie, že gainer sa delí na weight alebo mass. Obi dve sú avšak iné produkty, a pre teba môže byť jeden lepší ako ten druhý.

Ako už názov hovorí weight gainer bude slúžiť najmä na nabratie váhy. Majú väčšinou na jednu dávku veľké množstvo sacharidov, bielkovín a tukov. Celkovo je tu ale podstatne menej bielkovín ako v mass gainery. Na druhú stranu weight gainer  má viac sacharidov a tukov. Dalo by sa povedať že je to náhrada jedla. Niekedy sa do neho dokonca pridávajú aj zmesi minerálov a vitamínov, aby sa čo najviac podobal reálnemu jedlu.

Určené sú najmä pre tých, ktorý sú tzv. hard-gainery, tí čo nedokážu pribrať nech sa snažia akokoľvek. Týmto ľuďom poskytnú veľké množstvo kalórii, ktoré sa postará o podstatné navýšenie ich denného príjmu. Naopak ak to s ním preženú tí, čo nemajú problém pribrať – mezomorfovia a endomorfovia, tak majú zaručený prírastok na tukovej hmote.

Pre porovnanie mass gainer bude slúžiť na dodanie kalórii pre tých, čo nie sú hard-gainery, ale je ich cieľom nabrať novú svalovú hmotu. Dôvodom je to že majú vyšší obsah bielkovín, primerané množstvo sacharidov a zanedbateľné množstvo tuku.

Záver je teda:

mass gainer je pre tých, čo chcú opatrnejšie nabrať svalovú hmotu, nakoľko by mohli ľahko nabrať tuk

weight gainer je pre tých, čo chcú dostať do seba čo najviac kalórii, nakoľko nie sú schopní pribrať, nech sa snažia akokoľvek

Toto všetko znamená, že musíš poznať aspoň trochu svoje telo, predtým ako začneš riešiť doplnky výživy, v tomto prípade gainer.

Pozitíva užívania

Dodanie chýbajúcich kalórii

Pre budovanie svalovej hmoty a priberanie na váhe je nevyhnutné prijať viac kalórii ako spáliť. Pokiaľ si toto neuvedomíš , tak sa ti to nikdy nepodarí. Ak máš rýchly metabolizmus, spáluješ veľa kalórii a nie si schopný do seba natlačiť dostatok kalórii jedlom, tak ich môžeš vypiť, a prijať tak dostatočné množstvo kalórii. Treba si však uvedomiť, že dáky prášok nikdy nebude lepší ako jedlo, aj keď poskytuje ideálny pomer bielkovín a sacharidov. Slúži len v prípade, že potrebuješ kalórie navyše, ktoré nie si schopný prijať z kvalitného jedla.

Zlepšenie tréningu

Gainer vo všeobecnosti obsahujú veľké množstvo sacharidov. Ak ho užiješ pred tréningom, tak okrem toho že budeš plný energie, ti stúpne hladina glukózy v krvi. Tá zabezpečí efektívne využitie aminokyselín, vrátane BCAA. Okrem toho aj kreatín sa lepšie využije, ak je prijatý spolu so sacharidmi.

Obsah kreatínu a glutamínu

Niektoré gainery obsahujú kreatín, ktorý už asi poznáš, alebo si o ňom aspoň počul. Kreatín je jeden z najúčinnejších doplnkov stravy vôbec. S jeho pomocou budeš schopný pridať na svalovej hmote, nakoľko ti pomôže zvládnuť náročnejšie tréningy. Pri kúpe sa teda snaž vybrať si taký, ktorý má obsah kreatínu, alebo si pozri náš výber gainerov nižšie.

Na druhú stranu glutamín je aminokyselina, ktorá pomáha urýchliť regeneráciu po tréningu. Preto by sa mali snažiť ju užívať tí, ktorí majú pokročilé tréningy. Taktiež pomáha naštartovať imunitný systém tvojho tela.

Praktickosť

Gainer je vždy možné použiť v prípade núdze, netreba nič variť, stačí zmiešať s vodou a vypiť. Samozrejme to nie je úplná náhrada jedla, ale stále je to lepšie vypiť ako neprijať dostatok jedla. Ak si zaznamenávaš a sleduješ kalórie, čo by si mal robiť, tak je to najjednoduchšie nahodiť tam gainer a veľkosť dávky, oproti iným komplexným jedlám, zložených z niekoľkých potravín.

Negatíva užívania

Nie je pre každého

Mali by do neho zainvestovať iba ľudia, ktorý ho potrebujú. Pokiaľ sa snažíš schudnúť, tak nebudeš investovať do doplnku výživy na priberanie. Tvoje telo dokáže vybudovať len určité množstvo svalovej hmoty za daný čas. Ak už teraz postupne priberáš, tak načo pridávať gainer do niečoho, čo už teraz funguje. Gainer ti len pomôže priblížiť sa k optimálnej rýchlosti naberania svalov, nie ju navýšiť viac, ako je tvoje telo schopné. A aj to ti pomôže len pri pravidelnom tréningu a kvalitnej strave. Nie je to zázračná tabletka na priberanie, ale môže s tým pomôcť. Zvyšok je na tebe!

Chuť

Množstvo gainerov, nemá najlepšiu chuť. A ešte horšie, často po nich ostane nechutná chuť niekoľko hodín. Našťastie to neplatí pre všetky produkty, a sú aj také ktoré chutia vynikajúco. Avšak šanca, že na prvý krát vychytáš správny produkt so správnou chuťou vysoká moc nie je. Nižšie sa pokúsim vybrať produkty, pri ktorých sa táto šanca navýši, a snáď sa teba nebude týkať tento problém.

Trávenie

Chcem ťa len upozorniť, že ak si bol doteraz zvyknutý na určité množstvo kalórii, a zrazu prijmeš naraz niekoľko stoviek až tisícok viac, pravdepodobne budeš mať problém toto množstvo stráviť. Ale aj tomuto sa môžeš čiastočne vyhnúť, ak ho budeš správne užívať. To, že to tvoje telo nestrávi nemusí nevyhnutne znamenať, že si kúpil nekvalitný gainer. To isté by sa stalo, ak by si prijal obrovské množstvo stravy naraz tiež. Len s gainerom je toho ľahšie dosiahnuť.

Jay Cutler posing

Ako vybrať kvalitu?

Pri kúpe gaineru si treba skontrolovať niekoľko vecí, ktoré určujú jeho kvalitu. Verte tomu, že na trhu je veľa produktov, ktoré nie sú ničím iným, ako predraženým cukrom – spravidla tie najlacnejšie gainery.

Sacharidy : Bielkoviny

Ako prvý faktor nás bude zaujímať pomer sacharidov k bielkovinám. Ideálne bude ak zvolíš ten, ktorý má pomer sacharidy : bielkoviny = 3:1, teda na 3g sacharidov pripadá jeden gram bielkovín. Možno sa ti to zdá ako málo proteínu, ale sacharidy hrajú kľúčovú rolu v naberaní svalov, teda ich nepodceňuj. Ak chceš viac bielkovín, tak aj na to existuje doplnok výživy – proteín. To ale asi vieš.

Bielkoviny

Bielkoviny nás prenášajú k druhému bodu, ktorý treba overiť, a to je zdroj bielkovín použitý v gaineri. Snaž sa hľadať také, ktoré používajú ako zdroj bielkovín izolát zo srvátkového proteínu, prípadne hydrolyzát. Koncentrát je ešte prijateľný, no nech nie je zdrojom bielkovín napríklad sója. Teda za predpokladu, že nie si vegetarián/vegán.

Cukor

Tretí faktor, ktorý je podstatný pri výbere kvalitného proteínu je pridaný cukor. Asi tušíš, že tomu sa budeš snažiť vyhýbať. Výrobcovia dokážu takto veľmi lacno pridať kalórie do gaineru, no jeho kvalita nestojí za nič, to si choď radšej kúpiť do potravín klasický cukor, s tým istým efektom. Kvalitný gainer má obsahovať komplexné sacharidy, ktoré ti pomôžu, ale cukor sa snaž držať čo najnižšie ako je to možné.

Pridané látky

Poslednou vecou, ktorú si treba ustrážiť, je pridanie enzýmov, kreatínu, gluatmínu, bohatosť na aminokyseliny, vitamínov, minerálov, prípadne prítomnosť kofeínu. Možno je toho trochu veľa ale poďme postupne. Pridanie tráviacich enzýmov je pri gaineroch veľmi dôležité, nakoľko žalúdok má problém efektívne rozložiť také veľké množstvo kalórii.

Kreatín pomáha podať lepši výkon počas tréningu. Aminokyseliny, vrátane glutamínu, pomáhajú s regeneráciou, budovaním svalovej hmoty,… Ideálne je, ak gainer obashuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, aj to v dostatočných množstvách. Vitamíny a minerály sú potrebné k posilneniu imunity, pre produkciu hormónov a celkovému správnemu fungovania tela. Kofeín je voliteľný, zlepší koncentráciu a výkon pri tréningu, no pokiaľ sa mu vyhýbaš, nezabudni skontrolovať jeho možnú prítomnosť aj pri gaineri.

Možno ti toho príde veľa, ale to nevadí. Práve pre teba sme na konci článku pripravili rebríček tých najlepších produktov, ktoré ti jednotlivo predstavíme a ty sa tak budeš môcť rozhodnúť, pre ten pravý.

Gainer a Ženy

Tak isto ako aj pri mužoch, ženy môžu pocítiť rovnaké výhody a nevýhody ako muži. Avšak nemyslím si, že to bude doplnok výživy, po ktorom veľmi túžite. Veľa z vás asi nemá cieľ pribrať. Ak aj áno, siahol by som skôr po proteíne, ktorých nedostatok je problém väčšiny žien, narozdiel od nedostatku sacharidov. V prípade, že by si aj tak veľmi chcela vyskúšať gainer, nič ti nebráni. Nebude mať na teba iné účinky, ako na opačné pohlavie, a jeho klady a zápory už poznáš.

Prečítaj si podrobný článok: Gainer pre ženy – Pomôže pribrať? Aký je najlepší?

Gainer a Deti

Tu dám jednoznačnú odpoveď, že do 15 rokov určite nie. Dieťa potrebuje mať pestrú stravu, bohatú na makroživiny aj mikroživiny, potrebné na jeho rozvoj. Suplementácia vyváženej stravy nemá zmysel pre dieťa. Na druhú stranu gainer je stále lepší, ako kola alebo burger, čo je žiaľ strava väčšiny v súčasnosti. To je však už iná téma, hlavné ale je, nech sa snaží jesť kvalitnú stravu a pravidelne sa hýbať, gainer zatiaľ nech z toho na teraz vynechá.

Ak sa pozrieme na deti staršie ako 15 rokov, stále by bolo lepšie ostať pri poriadnej strave. Pokiaľ ale pravidelne športuje, prípadne posiluje, gainer mu môže pomôcť. Málo detí avšak v danom veku maká v posilke. Drvivá väčšina robí, to čo robí, a určite to nie je zdravé. Ak má byť gainer motivácia ho pri športe udržať a mu pomôcť, nech tomu tak je. Je ale nevyhnutné jeho užívanie prekonzultovať s doktorom, a až po to s ním prípadne začať. Aj to až v prípade dodržiavania kvalitnej stravy a pravidelných tréningov.

Gainer alebo Proteín

Gainer je určený pre každého, kto sa snaží nabrať svalovú hmotu, a nedokáže dosiahnuť potrebné kalórie jedlom. Dodá tak tým telu v prvom rade sacharidy, ktoré sú nevyhnutné pri naberaní. Ďalej je to zdroj bielkovín, a v niektorých prípadoch aj zdroj tuku. Ideálny doplnok výživy pre tých, ktorý potrebujú nabrať hmotu.

Proteín je určený pre tých, čo nemajú problém s naberaním, a chcú schudnúť, udržať si svoju aktuálnu postavu alebo nabrať svalovú hmotu. Proteín je hlavne zdrojom bielkovín, a obsah tuku a sacharidov je minimálny. Slúži teda na navýšenie príjmu bielkovín, narozdiel od celkových kalórii.

Ak nemáš chudú postavu, tak zvoľ proteín, prípadne mass gainer, v závislosti od tvojho cieľu.

Ak si hard-gainer, veľmi ťažko priberáš, zvoľ jednoznačne radšej weight gainer oproti proteínu.

Gainer vs Proteín

Kedy a koľko užívať?

Čas

Načasovanie tu nie je kľúčové, nakoľko je gainer sám o sebe teoreticky jedlo, poskytujúce všetky potrebné nutrienty. V niektorých prípadoch aj mikronutrienty, vitamíny a minerály to však už záleží na kvalite daného produktu.

Jediný čas, kedy by mohlo byť  lepšie ho užiť ako inokedy, bude, samozrejme, pred alebo po tréningu. Dôvodom je ako som už spomínal obsah kreatínu, glutamínu a vysoký obsah sacharidov, ktoré vedia posunúť tréning na novú úroveň. Preto ho odporúčam použiť, pokiaľ je to možné, pred tréningom, alebo si rozdeliť dávku na dve časti a prijať pred aj po tréningu. Pokiaľ má tvoj gainer veľmi vysoký obsah tukov, nechaj telu čas, na to aby ho strávilo, a aby si necvičil “s plným bruchom“.

V netréningové dni je to čisto na tebe kedy vypiješ svoju dávku, ideálne by bolo ako také medzi jedlo, teda desiata alebo olovrant. Snaž sa maximum stravy dostať z poriadných jedál. Pred spánkom by si asi tiež nechcel moc použiť gainer, nakoľko to množstvo prijatých sacharidov ti zvýši hladinu cukru v krvi, kreatín nie je ideálne užívať pred spánkom tiež a niektoré produkty dokonca obsahujú aj kofeín, takže si daj na to pozor.

Koľko

Veľkosť dávky sa bude líšiť vo veľkom od jednotlivého produktu, pohybovať sa bude v rozmedzí 50 až 150 gramov. Samozrejme, nikto ti nebráni si dávku rozdeliť pokiaľ je na teba veľká.

Pokiaľ si ešte nikdy neužíval gainer, a nie si zvyknutý jesť veľké množstvá, tak ti určite odporúčam začať postupne. Tým myslím, že nezačneš hneď užívať celé dávky, ale najprv iba zlomok z nich. Je veľmi vysoká šanca, že pri celých dávkach by to tvoj žalúdok jednoducho nezvládol. Skús napríklad polovicu alebo tretinu dávky na začiatok. Ak to v pohode stráviš, pridaj ďalších 10-20 gramov, pričom sa postupne dopracuj k celej dávke. Neprekračuj ju. Ak by si náhodou ani menšiu dávku nezvládol, zníž ju na toľko, aby ju tvoje telo prijalo, inač cez teba iba pretečú peniaze za gainer, ktorý si si kúpil. No musíš sa snažiť dávku postupne zvyšovať, inač budú tvoje výsledky minimálne.

Pokiaľ si si objednal mass gainer, a pritom nemáš vyslovene problém s priberaním, daj si pozor na svoje dávky a určite nezačni brať celé dávky. Bol by si rýchlo nešťastný koľko tuku namiesto svalov sa na teba nalepilo. Začni s 20-30g v závislosti od daného produktu. Ber svoju dávku niekoľko dní a sleduj sa aj na váhe aj v zrkadle. Ak nevidíš žiadne zmeny, tak pridaj na dávke, ale opatrne. Následne to takto opakuj. Ak vidíš, že tvoja váha ide postupne hore, nepridávaj, prípadne uber. Tvoje telo dokáže vybudovať za čas iba určité množstvo svalov. Všetko navyše čo prijmeš poputuje do tukových zásob, a to nechceš.

V skratke načasovanie nie je veľmi dôležité, ale lepšie môže byť ak gainer prijmeš pred tréningom, a v netréningové dni v priebehu dňa, nie pred spánkom. Veľkosť dávky závisí od produktu, a môže byť pre teba lepšie, ak sa k nej dopracuješ postupne.

Top 5 produktov

Ak si sa dostal až sem, tak už vieš čo je gainer, jeho klady aj zápory, ako ho užívať a na čo treba dať pozor pri jeho výbere. Nakoľko je na trhu veľa nekvalitných a falošných produktov, rozhodli sme sa pre teba urobiť výber piatich najlepších gainerov, z ktorých si vyberieš aj pri obmedzenom rozpočte a aj pri náročných požiadavkách.

Ku každému produktu zdôvodníme náš výber, a ty tak budeš môcť rozhodnúť spraviť informované rozhodnutie, pri výbere toho pravého gainera pre teba.

MuscleTech gainer premium mass

5. 100% Premium Mass Gainer MuscleTech

Pomer sacharidov k bielkovinám – 5:1

Tuky – 1g/100g produktu

Cukry – 4g/100g produktu

Pridané látky – kreatín 5g/1 dávka, glutamín, vitamíny, minerály, BCAA

Gainer od výrobcu MuscleTech disponuje veľmi nízkym podielom tukov a cukrov. Obsahuje veľa kvalitných pridaných látok na čele s kretínom, glutamínom a BCAA, v ideálnych množstvách na jednu dávku. Tento výrobok má až 50g bielkovín v jednej dávke, spolu so 250g sacharidov pochádzajúcich z maltodextínu(komplexnejší sacharid ako dextróza).

Ak sa rozhodneš užívať tento produkt, tak začni s menšími dávkami, ako sme už spomínali vyššie v článku, nakoľko jedna dávka obsahuje až 1300kcal. Tvoje telo nedokáže prijať 50g bielkovín naraz, a je to zbytočné plytvanie. Produkt neobsahuje kofeín.

Tento gainer by som neodporúčal tým s pomalším metabolizmom, nakoľko je určený na riadne naberanie hmotnosti, a dosť pravdepodobne by si nabral práce na tuku.

Naopak odporúčam produkt tým, ktorý sú ektomorfovia, majú rýchle metabolizmy, a nedarí sa im pribrať, nakoľko sa jedná o produkt s veľkým množstvom živín a kalórii.

Gainer Weider Mega Mass 4000

4. Gainer Giant Mega Mass 4000 Weider

Pomer sacharidov k bielkovinám – 3:1

Tuky – 3g/100g produktu

Cukry – 45g/100g produktu

Pridané látky – kreatín creapure, BCAA, vitamíny, minerály

Gainer nemeckej kvality, značky Weider, je známa klasika. Jeho prednými vlastnosťami sú nízky obsah tuku, ideálny pomer sacharidov a bielkovín, vhodný pre každého. Obsahuje okrem iného najčistejšiu formu kreatíu – Creapure. Má dobrú rozpustnosť, a vynikajúcu chuť. Nemal som problémy s trávením pri jeho užívaní. Osobne odporúčam, nakoľko je to gainer, ktorý sám užívam, a som s ním nadmieru spokojný.

Jediná smutná vec na Mega Masse 4000 od Weidru, ktorá ho delí od dokonalosti je vysoký obsah cukru. Dosť vysoký obsah cukru. Ak to chceš využiť vo svoj prospech, dávaj si ho pred tréningom, a podáš podstatne lepší výkon s takou dávkou energie.

Odporúčam pre každého, kto potrebuje pribrať svalovú hmotu, ale aj pre tých ktorý chcú posunúť svoj tréning na novú úroveň. Nie je vhodný pre tých, ktorý necvičia moc ťažko, a nemajú problém s naberaním, nakoľko obsahuje veľa cukru.

3. Hyper Mass BioTechUSA

Pomer sacharidov k bielkovinám – 2:1

Tuky – 2g/100g produktu

Cukry – 7,6g/100g produktu

Pridané látky – kreatín, kofeín (len príchuť karamel-kapučíno)

BioTechUSA je jedna z najrozšírenejších značiek na slovenskom trhu, a aj ona prichádza so svojím gainerom. Jedna z výhod gaineru je nízky obsah tuku, cukry sú trochu vyššie ako by sme chceli, ale ver mi, stále je to lepšie ako 90% gainerov, a v tomto prípade by som sa ich nebál. Samotná dávka je pomerne mála, o veľkosti 65g, čim sa ešte zmenší podiel prijatých tukov a cukrov pri použití. Pomer sacharidov a bielkovín je trochu nižší, ako hľadáme. V jednej dávke je 20g bielkovín, čo je ideálne množstvo na budovanie svalovej hmoty. Obsah mikronizovaného kreatínu je na dávku 3,25g, čo je super. Pozor na obsah kofeínu v príchuti karamel – kapučíno, aj keď je to iba 36mg/100g, čo znamená, že jedna dávka je slabšia, ako polovica priemernej kávy.

Tento produkt ti neodporúčam, ak si hard-gainer, a máš veľký problém nabrať váhu, lebo je tam pomerne málo sacharidov na jednu dávku. Ak ho chceš aj napriek tomu, užívaj dve dávky za deň, potom to pôjde. Výrobca tak isto uvádza 2 dávky na deň, takže sa nemáš čoho báť.

Pokiaľ chceš iba zlepšiť tréning, a opatrne naberať váhu, tak potom je pre teba. Užívaj ale iba jednu dávku na deň. Tým zvýšiš svoj denný príjem o 254 kalórii, a dostaneš do tela dostatok kreatínu.

Optimum Nutrition Serious Mass

2. Gainer Serious Mass Optimum Nutrition

Pomer sacharidov k bielkovinám – 5:1

Tuky – 1,4g/100g produktu

Cukry – 6,4g/100g produktu

Pridané látky – kreatín, glutamín, vitamíny, minerály

Optimum Nutrition má okrem najpredávanejšieho proteínu, aj gainer, ktorý ako vidíš sa umiestnil v našej top päťke. Dôvodom na to je aj nízky podel tuku a môžeme povedať, že aj nízky podiel cukrov. Síce tam je kreatín, ale to množstvo je minimálne. Na druhú stranu je obohatený až o 25 vitamínov a minerálov. Neobsahuje kofeín.

To čo ale musíme uznať, že názov tohto gaineru je oprávnený. Obsahuje 1250 kalórii na dávku, čo priam kričí, že z neho naberieš. Určený je pre ozajstných hard-gainerov, ktorý nedokážu pribrať.

Pokiaľ ho chceš len pre opatrné naberanie váhy, tak buď ber len malý zlomok z jednej dávky, alebo sa pozri na nasledujúci produkt v rebríčku.

Zmes Weight Gainer MyProtein

1. Zmes Weight Gainer MyProtein

Pomer sacharidov k bielkovinám – 3:2

Tuky – 6g/100g produktu

Cukry – 1,6g/100g produktu

Pridané látky – žiadne

Teraz si možno hovoríš: Prvé miesto a žiaden kreatín, glutamín alebo pridané BCAA? Vysvetlím. Ako jediný zo všetkých gainerov, ktoré sme na trhu porovnávali, či už sa umiestnili alebo nie v našom rebríčku, použivajú ako zdroj sacharidov buď maltodextrín, dextrózu, prípadne GMO.

Krása tohto gaineru je v tom, že ako zdroj sacharidov využíva mletý ovos a jačmeň. Možno to neposkytne extrémne množstvo sacharidov, ale jednoznačne budú kvalitné. Obsah tuku je tu najvyšší z nášho rebríčka, no stále prijateľný. Veľmi nízky obsah cukru oproti iným produktom je dôsledkom práve kvalitného zdroju sacharidov, ako som už spomínal.

Ak si hard-gainer toto nebude pravdepodobne produkt pre teba. Dôvodom je nízky pomer sacharidov k bielkovinám. Nakoľko sa ti ťažko naberá nová hmota, potrebuješ niečo ako bola 5;4 a 2 v našom rebríčku. Jednoducho potrebuješ viac kalórii, to je celá veda.

Tí, ktorí sa snažia opatrne naberať, a nemajú veľký problém s rýchlym metabolizmom, by mali zvoliť práve tento gainer. Kvalitné sacharidy v tomto produkte sa ti budú pomaly a postupne uvoľňovať, vďaka ich nízkemu glykemickému indexu.

Záver

Teraz už vieš všetky základy o gaineri, ktoré potrebuješ na to, aby si ho mohol využiť na 100% vo svoj prospech v dosahovaní svojho cieľa. Spoznal si taktiež päť najlepších gainerov na trhu, ktoré nie sú falošnými produktami. Nekvalitných produktov je žiaľ v súčasnosti veľmi veľa. Ak sa rozhodneš pre iný gainer ako bol spomenutý, over si pozorne jeho vlastnosti, s pomocou nášho článku, a urob tak informované a správne rozhodnutie.

Nezabúdaj, že pravidelný tréning a kvalitná strava sú základom všetkého. Ak práve teraz nemáš na gainer, tak nech ťa to neodradí, lebo aj bez neho dokážeš urobiť veľa. Gainer je len tá čerešnička na torte. Navyše gainer si dokážeš spraviť aj doma a vyjde ťa lacnejšie, pričom kvalita môže byť dokonca vyššia ako väčšina produktov na trhu. Už čoskoro ti u nás ukážeme, ako na to, preto nezabudni sledovať naše ďalšie články, a makať na sebe!

Disclaimer: Na tejto stránke sa môžu nachádzať affiliate linky, ktoré vám môžu poskytnúť zľavu a nám poskytnú províziu, ktorá nám pomáha udržiavať túto stránku. Pomôžeme si navzájom 🙂

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *