ovocie
|

Prečo nejesť ovocie večer? (Nie je to kvôli priberaniu)

Okolo toho čo by si mal jesť pred spaním je veľký zmätok, a to platí obzvlášť o ovocí. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ovocie je len ovocie, a predsa musí byť zdravé, nie? Niekde si sa však dopočul, že tomu tak nie je, a teda sa pokúsiš si o tom niečo zistiť.

Odpovede sú však rôzne, a preto sme sa rozhodli zodpovedať navždy otázku či jesť alebo nejesť ovocie večer, a prečo tomu tak je. Postupne vysvetlíme každú jednú časť, ktoré nám dokopy dajú konečnú odpoveď.

1. Ovocie

Ovocie je zložené hlavne zo vody, sacharidov a vlákniny. Práve voda je látka, ktorá je najviac zastúpená v ovocí. Bez nej by nebolo možné žiť, a teda tej sa určite báť nebudeme.

Ak sa pozrieme teraz bližšie na druh sacharidov, tak sa jedná o fruktózu. Fruktóza je jednoduchý sacharid, a známejší je aj pod názvom ovocný cukor.

Na druhú stranu tu máme vlákninu, ktorá pre naše telo nie je stráviteľná. Samozrejme v ovocí sa dá nájsť aj veľa mikronutrientov, teda vitamínov a minerálov. Tie sú pre nevyhnutné pre správnu funkciu tela.

Každé ovocie bude mať inak zastúpene spomenuté látky, a preto istý druh môže byť lepší na večer ako iný.

2. Večera, jedlo pred spaním

Teraz už poznáme jednu časť rovnice, týkajúcej sa otázky prečo jesť alebo nejesť večer ovocie. Druhá dôležitá vec, ktorú bude treba pochopiť je večera. Pokiaľ cvičíš istú dobu preto, aby si schudol, tak asi vieš, že tesne pred spánkom nebudeš mať najväčšie jedlo dňa. Je to ale hlavne kvôli tomu, že to nie je zdravé, nie preto, že by si mal z toho pribrať.

Pri chudnutí musí vždy platiť príjem je menší ako výdaj. Ak použijem extrémny príklad, tak pokiaľ nebudeš celý deň nič jesť, budeš sa hýbať, a tesne pred spánkom zješ pizzu, ktorá bude mať 1200 kcal, ale ty si počas dňa spálil 2000 kcal, tak schudneš. Garantujem ti, že zaručene nie je možné aby si neschudol ak si spálil 2000 kcal a prijal len 1200. Budeš mať dokonca ešte väčší deficit kalórii ako je odporúčané maximum pri chudnutí.

Je tu ale problém. Neschudol si len tuk, ale hlavne si prišiel o svalovú hmotu. Celý deň sa muselo telo hýbať a pálilo kalórie. Keďže ale nemohlo páliť kalórie z jedla, tak ich pálilo z tuku a svalov. Večer telu pizzou dodáš ten tuk späť, ale svalová hmota sa nevybuduje len tak. Výsledok je že si prišiel o svalovú hmotu, ale schudol si. Určite to ale nebolo zdravé a toto bol extrémny príklad, išlo však len o pochopenie chudnutia v skratke a praxi.

Na večeru môžeš jesť jedlo, ako aj inokedy počas dňa, a tvoje telo schudne, pokiaľ nezješ viac ako spáliš. Telo si nepovie: „Aha, už je šesť hodín večer, už nespaľujem kalórie ale ich idem všetky ukladať do tukov.“ Je to jednoducho nezmysel. Dúfam, že sa z tohto dalo pochopiť aspoň sčasti význam večere pri chudnutí.

tropické ovocie

3. Je zdravé jesť ovocie pred spánkom?

Teraz už rozumieš aj ovociu a aj večeri pri chudnutí, dajme to teda dokopy. Sú tu dve odpovede. Jedna sa týka toho či je to zdravé a druhá či môžeš schudnúť alebo nie.

Čo sa zdravia týka, tak nebude najlepší nápad jesť ovocie pred spaním. Jedným z dôvodov je vysoký obsah fruktózy, resp. cukru v ovocí. Ten sa veľmi rýchlo strávi, a následne sa uvoľní veľké množstvo glukózy do krvi, čo znamená že budeš mať veľa energie.

Pred spaním je však telo pripravené práve na spánok, a teda sa bude snažiť spomaliť, byť menej aktívne, znížiť tep aby mohlo zaspať. Ovocie spraví presný opak, a dodá telu ďalšiu energiu, čo spôsobí problém so zaspávaním, ale aj samotným spánkom. Zdravé to teda nie je.

4. Priberanie z ovocia pred spaním

Dobre, otázka je ale priberiem z ovocia ak ho zjem večer? Odpoveď sa nedá dať jednoslovne, ale nie, nestane sa nič iné, ako keby si ho skonzumoval inokedy počas dňa. Telo jednoducho nie je nastavené tak, že od šiestej, alebo všeobecne večer, bude všetko ukladať do tukov, a ty priberieš. Je to len mýtus, ktorý vznikol kvôli tomu, že ovocie je cukor, a ak ho zješ pred spánkom kedy sa nehýbeš, tak sa tento cukor nevyužije a telo ho uloží do tukových zásob.

Ak však telo počas dňa ešte neprijalo dostatok kalórii, a je stále v ich deficite, tak cukor telo s radosťou využije, a ty nepriberieš. Ak si sa ale počas dňa nehýbal, a už si zjedol viac ako si spálil, tak áno, z ovocia priberieš. Telo už nepotrebuje energiu, resp. kalórie, keďže si mu ich dodal vo veľkom množstve počas dňa. Zároveň však nebude tvoje telo plytvať kalóriami, ktoré si mu poskytol, a tak si ich uloží ako tuk.

Nejesť ovocie večer?

Stále však ovocie večer bude lepšie ako pizza večer, alebo čokoľvek iné nezdravé.

Ovocie je bohaté na vlákninu, ktorá ťa zasýti, a teda je veľmi pravdepodobné, že zješ menej. Zároveň vláknina ma kopu iných výhod, a hlavne ju telo nevie stráviť. To znamená, že keď to nevie stráviť, tak to vylúči, a neuloží ju do tuku, teda z nej nepriberáme.

V závislosti od druhu ovocia, väčšina z nich je veľmi bohatá na vodu. Z tej takisto nepriberieš, a pomôže vytvoriť pocit sýtosti. Takisto ani z mikronutrientov nepriberieš.

Jediné čo na ovocí robí „problém“ je práve ta fruktóza, ktorá je jednoduchý rýchlo stráviteľný cukor. Ideálne by preto bolo vyberať si ovocie s nižším podielom cukru, aby sa predišlo problémom so spánkom.

Dobrými príkladmi sú napríklad kiwi, citrón, brusnice, maliny alebo marhule. Je veľké množstvo ovocia, ktoré má málo cukru, a teda je na výber. Tie s vysokým obsahom cukru sú napríklad banány, jablká, mango, rôzne sušené ovocia,… Tým by sa bolo možno lepšie vyhnúť pred spánkom, aby si ho nenarušil.

Najlepšie čo môžeš ale spraviť, je zvoliť zeleninu. Vysoký obsah vody, minerálov, vitamínov, vlákniny, a veľmi nízky obsah sacharidov, resp. cukru. Zo zeleniny nepriberieš, a ani si nenarušíš spánok, zatiaľ čo s ovocím by s ho mohol narušiť. Zelenina je preto určite skvelá voľba pre každého.

prečo nejesť ovocie večer

Zhrnutie

Ak to teda celé zhrnieme, tak priberanie z ovocia pred spánkom je mýtus. Môžeš však z neho pribrať, a to vtedy, ak si už presiahol svoj denný kalorický príjem, teda si spálil menej ako prijal.

Dôvod, prečo sa vyhnúť ovociu pred spaním, je skôr zdravotný ako ten s chudnutím. Fruktóza prijatá z ovocia zvýši hladinu cukru v krvi, čo dodá telu energiu. Pred spánkom sa však telo snaží všetky procesy v ňom prebiehajúce spomaliť, a ovocie ide proti tomu.

Ovocie je však veľmi dôležité pri zdravom životnom štýle, vďaka svojmu obsahu vitamínov, minerálov a vlákniny. Cukor, teda glukóza je tiež potrebná na to, aby telo vedelo fungovať. Preto je ovocie dôležité konzumovať počas dňa, no večer by bolo lepšie sa mu vyhnúť.

Radšej zvoľ zeleninu, ktorá má nízky obsah cukru, a vysoký obsah vlákniny, vody a mikronutrientov. Telo to od teba určite ocení.

Zapamätaj si zlaté pravidlo chudnutia, a to príjem musí byť menší ako výdaj. Ber to na vedomie, a ak to aj aplikuješ, garantujem ti že schudneš.

Na to aby si neschudol svaly ale tuk, treba pravidelne cvičiť, jesť stravu bohatú na všetky živiny, dať si obzvlášť pozor na dostatočný príjem bielkovín. Ak toto splníš, schudneš tuk efektívne, zdravo a dlhodobo.

Až potom si môžeš pomôcť so spaľovačmi tukov alebo karnitínom. Zatiaľ si úplne vystačíš so srvátkovým proteínom, ktorý tiež nie je nevyhnutnosťou.

Ako schudnúť zdravo? Viac sa dozvieš v tomto článku.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *