jablčný ocot ráno alebo večer
|

Jablčný ocot – prečo užívať ráno a nie večer? (správne užívanie)

Jablčný ocot sa používa už stáročia ako domáci liek na celú radu rôznych ochorení – vonkajších aj vnútorných. Veľa ľudí si nevie vynachváliť jablčný ocot, no je dôležité povedať, že vedecké štúdie sú k jablčnému octu menej zhovievavé. Niektoré štúdie našli zdravotné benefity jablčného octu, iné nie. Je však asi jasné, že jablčný ocot má priaznivý vplyv na zdravie tela, nech je už akokoľvek veľký.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, kedy je najlepšie užívať jablčný ocot. Aké sú výhody užívania jablčného octu ráno alebo večer? Taktiež existujú aj nejaké riziká spojené s užívaním jablčného octu v určitej časti dňa? A je lepšie užiť ho pred alebo po jedle? Tento článok sa bližšie pozrie na tieto otázky a dá ti jasné odpovede.

Jablčný ocot - ráno alebo večer?

Možno by si nečakal jasnú odpoveď na túto otázku, ale jeden čas je jasne lepší. Jablčný ocot by si mal piť ráno, a naopak nemal by si ho piť večer.

Večer by si ho nemal piť najmä kvôli jeho kyslosti. Jablčný ocot je totiž veľmi kyslý s pH okolo 2-3. S jeho kyslosťou je potom spojené možné pálenie záhy a nepohodlie. Najviac rizikovou skupinou sú ľudia, ktorí trpia refluxom alebo inými tráviacimi ťažkosťami. Aby sa predišlo tráviacim ťažkostiam pred spánkom, tak sa odporúča piť jablčný ocot najneskôr 30 minút pred spánkom.

Aj 30 minút pred spánkom by síce mohlo fungovať, ale prečo by si nechával pitie jablčného octu na poslednú chvíľu? Môžeš ho vypiť rovno ráno, čo zo sebou prinesie okamžitý benefit toho, že podporíš rovnováhu zdravých baktérií v črevách.

Piť jablčný ocot pred jedlom alebo po jedle?

Či už budeš piť jablčný ocot pred jedlom alebo po jedle, ani jedná možnosť nie je zlá.  Jablčný ocot pomôže stabilizovať hladinu cukru v krvi, a teda aj následne vylučovanie inzulínu. Stabilnejšia hladina inzulínu je lepšia pre zdravie, a tiež predídeniu vlčieho nárazového hladu.

Ak sa rozhodneš piť jablčný ocot pred jedlom, tak sa odporúča 30 minút pred jedlom, aby sa predišlo tráviacim ťažkostiam.

Nezáleží na tom, či vypiješ jablčný ocot pred jedlom, alebo po jedle, účinok bude ten istý – stabilnejšia hladina inzulínu. Je to teda naozaj čisto o osobnej preferencii.

Pokiaľ je však tvojim cieľom aj chudnutie, tak pitie jablčného octu pred jedlom môže byť vhodnejšie, nakoľko to pomôže znížiť chuť do jedla.

Aké množstvo jablčného octu užiť?

Väčšinou sa odporúčania držia dávky okolo 15 – 30 ml jablčného octu. To sú jedna až dve polievkové lyžice. Toto by mala byť maximálna dávka na deň, je možné tiež užívať menej jablčného octu, ako napríklad 10 ml denne, no nie viac ako 15 – 30 ml.

Tiež je možné si dávky rozdeliť do niekoľkých menších v priebehu dňa, a takým spôsobom napríklad pred každým jedlom užiť jednu čajovú lyžičku jablkového octu.

jablčný ocot

Aké sú hlavné benefity jablčného octu?

1. Kontrola hmotnosti

Aj keď súčasný výskum v tejto oblasti je veľmi slabý, nazdáva sa že jablčný ocot by mohol pomôcť potlačiť hlad. To by samozrejme priaznivo vplývalo na chudnutie, lebo menej jedla znamená menej prijatých kalórií, čo v končenom dôsledku bude musieť viesť k chudnutiu. Ak by skutočne jablčný ocot potláčal chuť do jedla, bolo by treba ho užívať pred jedlom, aby to malo nejaký zmysel.

2. Kontrola hladiny cukru v krvi

Udržiavanie stabilnej hladiny cukru v krvi okrem iného úzko súvisí s kontrolou hmotnosti. A ako sme už spomínali, tak užívanie jablčného octu má potencionálny benefit stabilizácie cukru v krvi.

3. Prírodné probiotikum

Jablčný ocot obsahuje prírodné probiotiká, ktoré môžu pomôcť s trávením a imunitným systémom.

Aký jablčný ocot kúpiť?

Na rozdiel od mnohých iných doplnkov výživy, potravín,… má jablčný ocot reálne priaznivé účinky. V zmysle, neočakávaj zázraky, jablčný ocot sám o sebe nič nevyrieši, ale môže byť ako fajn prevencia, alebo doplnok k už zdravému životnému štýlu.

Pokiaľ máš záujem zistiť, aké reálne benefity bude mať na tvoje telo jablčný ocot, najlepšie je ho skúsiť. Je to lacná záležitosť, a kým neskúsiš, tak nikdy nebudeš vedieť. Niekomu pomôže viac, niekomu menej.

Porovnal som niekoľko jablčných octov, a za mňa najlepší som našiel v Benu lekárni. V čase písania článku stojí najväčšie balenie pod 10 eur, takže za pokus takmer fakt nič nedáš. Tu je odkaz na konkrétny jablčný ocot.

Vyskúšaj a podeľ sa o svoj názor s ostatnými do komentára.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *