Kto by nemal užívať vitamín D? (Rizikové skupiny)
Vitamín D je dôležitý vitamín, ktorý je esenciálny pre správne fungovanie organizmu. Jeho nedostatkom môžu trpieť ľudia, ktorí sa zdržiavajú často vo vnútorných priestoroch, alebo počas zimného obdobia. Existujú však skupiny ľudí, ktoré by nemali v žiadnom prípade užívať vitamín D? Prípadne, mali by niektorí ľudia aspoň obmedziť príjem tohto vitamínu?
Tieto otázky budú hlavným predmetom tohto článku, a po jeho prečítaní budeš vedieť, či by patríš do jednej zo spomínaných skupín, alebo môžeš užívať ľubovoľne veľké množstvá vitamínu D.
Ako získava telo vitamín D?
Predtým, než sa pozrieme na to, kto by mal limitovať príjem vitamínu D, treba sa najprv pozrieť na to, akým spôsobom ho získavame, aby sme vedeli, ako môžeme následne jeho príjem regulovať.
Vitamín D môže byť získaný z troch zdrojov: cez kožu, stravou a doplnkami.
Hlavný zdroj vitamínu D je slnečné žiarenie, a preto väčšinu prijmeme cez kožu. Riziko nedostatku vitamínu D preto vzniká najmä pre osoby, ktoré sa nevystavujú slnečnému žiareniu. Zimné obdobie je tiež kritické, lebo počas neho nie je veľa slnečného žiarenia.
Čo sa potravín týka, tak vitamín D sa priamo nevyskytuje v mnohých potravinách, ale môžeme ho získať z obohateného mlieka, obohatených cereálií a mastných rýb, ako sú losos, makrela a sardinky.
Vitamín D sa môže užívať aj vo forme doplnkov, ktoré sú obvykle odporúčané pre ľudí s problémami s absorpciou tukov, intoleranciou laktózy, alergiou na mlieko, ako aj pre ľudí s tmavšou pokožkou alebo s určitými zdravotnými problémami, ktoré im bránia vychádzať von.
Nech už telo príjme vitamín D akýmkoľvek spôsobom, následne sa uloží v tukových bunkách. Keďže vitamín D je rozpustný v tukoch, absencia tukov v strave môže viesť k nedostatku tohto vitamínu, ale aj niekoľko ďalších, ako sú vitamíny A, E, K.
Kto by vôbec nemal užívať vitamín D?
Úplne vylúčenie príjmu vitamínu D nie je odporúčané pre žiadnu skupinu ľudí. Je to esenciálny vitamín, bez ktorého by telo neprežilo. Nadmerný príjem vitamínu D môže byť nebezpečný, ale vždy je potrebný pre telo aspoň v nejakom množstve.
Ľudia, ktorí žijú v krajinách s veľkým množstvom slnečného žiarenia však vôbec nemusia užívať vitamín D vo forme doplnkov výživy. Potrebné množstvo je už prijaté cez kožu, no výnimky môžu tvoriť ľudia s istými chorobami, ktoré si vyžadujú ešte vyšší príjem vitamínu D.
Existujú skupiny ľudí, ktoré by určite nemali prekročiť horný limit príjmu vitamínu D.
Kto by mal obmedziť príjem vitamínu D?
Dojčatá vo veku od 0 do 6 mesiacov by určite nemali prekročiť hranicu 1000 IU alebo 25 mcg vitamínu D denne.
Deti vo 9 rokov a staršie, dospelí a tehotné a dojčiace ženy, ktoré užívajú viac ako 4 000 IU denne vitamínu D, môžu mať nevoľnosť a zvracanie, stratu chuti do jedla a chudnutie, zápchu, slabosť, zmätenosť a dezorientáciu, problémy s rytmom srdca, obličkové kamene a poškodenie obličiek.
Tu teda platí, že väčšina populácie by nemala prekročiť hranicu 4000 IU vitamínu D denne.
Čo sa stane, ak prekročíš 4000 IU vitamínu D denne?
nadmerný príjem vitamínu D môže byť škodlivý. Nadmerné množstvo vitamínu D v tele môže viesť k stavu nazývanému hypervitaminóza D alebo otrava vitamínom D. Hlavným následkom otravy vitamínom D je hromadenie sa vápnika v krvi (hyperkalciémia), ktoré môže spôsobiť nevoľnosť a zvracanie, slabosť, časté močenie, bolesti kostí a problémy s obličkami, ako je tvorba kameňov z vápnika.
Otrava vitamínom D je zvyčajne spôsobená veľkými dávkami doplnkov vitamínu D, nie stravou alebo slnečným žiarením. To preto, že organizmus reguluje množstvo vitamínu D produkovaného slnečným žiarením a dokonca ani obohatené potraviny neobsahujú veľké množstvo vitamínu D.
Príliš veľa doplnkov vitamínu D počas dlhého obdobia môže spôsobiť hromadenie sa príliš veľa vápnika v tele (hyperkalciémia), čo môže oslabiť kosti a poškodiť obličky a srdce.
Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a neprekračovať 4 000 IU vitamínu D denne.
Samozrejme, ak užiješ viac ako 4000 IU vitamínu D denne, tak to nemusí mať hneď takéto dramatické následky. Užívať viac ako 4000 IU denne však neprinesie žiadne ďalšie výhody, a zbytočne sa vystavuješ riziku.
Pri niektorých chorobách môže ako súčasť liečby doktor predpísať väčšie množstvá vitamínu D, no vždy to musí byť konzultované s ním v prvom rade.
Zhrnutie
Vitamín D je dôležitý vitamín, bez ktorého sa telo nevie zaobísť. Ako to však býva pri všetkom, všetkého veľa škodí. Výnimkou nie je dokonca ani vitamín D, kedy prekročenie 4000 IU môže byť toxické. A určite to nebude mať žiaden ďalší prospešný účinok na telo.
Ak chceš zvýšiť príjem vitamínu D, najlepšie bude prijať viac slnečného žiarenia. Pokiaľ to nie je možné, tak vtedy má zmysel jesť jedlá bohaté na vitamín D, a zvážiť doplnok výživy. Lebo nedostatok vitamínu D môže mať tiež negatívne následky, nielen jeho nadbytok.