zelený čaj na chudnutie

Zelený čaj na chudnutie – Detailný pohľad na jeho účinnosť

Spomedzi všetkých rôznych čajov, sa práve zelený spája najčastejšie s chudnutím. Pokiaľ sa len pozrieme na rôzne spaľovače tukov, tak extrakt zo zeleného čaju sa nachádza takmer v každom jednom. Prečo tomu tak je?

V tomto článku sa detailne pozrieme na vplyv zeleného čaju na chudnutie, a do akej miery ti môže pomôcť.

Prečo práve zelený čaj na chudnutie?

Zelený čaj je veľmi podobný čiernemu čaju, avšak s tým rozdielom, že pri jeho výrobe sa zabraňuje oxidácii lístkov, a preto si zachovajú svoju farbu – zelenú. Rozdiel však nie je len vo farbe, ale aj v obsahu účinných látok a chuti.

Práve zelený čaj sa vyznačuje veľmi vysokým obsahom antioxidantov, ktorých má dokonca viac, než čierny čaj. Tieto antioxidanty sú prospešné pre zdravie, no čo nás zaujíma najviac, niektoré z nich môžu pomôcť pri chudnutí.

Okrem antioxidantov, zelený čaj obsahuje kofeín. Aj keď obsahuje menej kofeínu ako káva alebo čierny čaj, je ho tam dostatok na to, aby sme z neho získali priaznivé účinky. Kofeín je účinný spaľovač tukov, a bez problémov ho môžeme označiť ako najúčinnejší prírodný spaľovač tukov.

Z vyššie uvedeného to vyzerá jednoznačne – zelený čaj má vplyv na chudnutie. Dôležitá otázka, ktorú si teraz musíme položiť je, ako veľký je tento vplyv. Postupne sa teraz pozrieme na spôsoby, ktorými zelený čaj vplýva na chudnutie.

zelený čaj

Kofeín v zelenom čaji a chudnutie

Najvýznamnejšou látkou z hľadiska chudnutia v zelenom čaji je bez pochýb kofeín. V šálke zeleného čaju nájdeme asi 30 – 40 mg kofeínu, čo je o niečo menej ako v šálke čierneho čaju (50 mg kofeínu), a značne menej, ako v šálke kávy (90 – 120 mg kofeínu).

Kofeín je prírodný stimulant, a jeho užitie zvyšuje výkonnosť tela, a to fyzickú aj mentálnu. Vďaka tomu, že telo je výkonnejšie, tak spotrebuje aj viac energie, a teda v konečnom dôsledku spáli viac kalórií. Ak by sme teda mali dve identické osoby, ktoré by celý deň nič nerobili, ale jedna z nich by užila kofeín, tak táto osoba spáli viac kalórií. Napríklad srdce pracuje intenzívnejšie, a preto spotrebuje viac energie.

Kofeín v zelenom čaji ti teda môže pomôcť schudnúť, aj keď nič nerobíš, no jeho efekt by si mohol znásobiť, ak by si ho užil pred fyzickou aktivitou. Vďaka kofeínu budeš živší, a preto pri tejto fyzickej aktivite spáliš ešte viac energie. Ako príklad použime futbal. Po užití kofeínu budeš viac utekať za loptou, ako keby si ho nemal, teda spravíš viac krokov, ktoré sa premietnu do celkového množstva spálených kalórií.

Na druhú stranu treba spomenúť, že kofeín je návyková látka, a ak bude celé tvoje chudnutie založené na pití zeleného čaju s tým, že obsahuje kofeín, tak asi úspešne neschudneš. Čím viac a častejšie ho budeš užívať, tým menej účinný bude, a tým menej kalórií ti pomôže spáliť.

Zelený čaj je vďaka kofeínu dobrý doplnok do diéty na chudnutie, a pomôže ti, ale stavať na ňom celé chudnutie nebude múdre.

Antioxidanty v zelenom čaji a chudnutie

Ako sme spomínali, tak zelený čaj obsahuje antioxidanty. Tie sú veľmi prospešné pre zdravie, a teda už len kvôli ním sa oplatí piť zelený čaj. Ako je to ale s chudnutím?

Antioxidant, ktorý je v tomto prípade pre nás najvýznamnejší, je EGCG (epigalokatechin galát). Práve EGCG zrýchľuje metabolizmus, inými slovami, spáliš viac kalórií, a nemusíš ani pohnúť prstom. Aj tento antioxidant je obsiahnutý v zelenom čaji.

Antioxidanty v zelenom čaji sú taktiež zodpovedné za rozbíjanie tukových buniek, a teda uvoľnení energie z nich do krvného obehu. Z krvného obehu už telo môže priamo využiť túto energiu na rôzne činnosti, ktoré ju spotrebúvajú. To ale znamená, že tým, že si vypil zelený čaj ešte priamo nespáliš tuk, iba ho akoby pripravíš na spálenie. Aby si ho aj spálil, tak treba pohyb.

Treba si uvedomiť aj fakt, že telo primárne spotrebuje energiu z jedla, nie z tukových zásob. Zelený čaj môže pomôcť uprednostniť spálenie tukových zásob pred jedlom, ale čo sa potom stane s tým jedlom? Uloží sa do tukových zásob, lebo energetické nároky tela už boli naplnené tým uvoľneným tukom. Takže koniec koncov sme sa nikam nepohli.

zelený čaj a účinok na chudnutie

Zelený čaj a chuť do jedla

Ďalší účinný spôsob, ako ti môže nejaká potravina, alebo nápoj pomôcť pri chudnutí, je potlačiť chuť do jedla. Keď menej ješ, tak sa dostaneš skôr do kalorického deficitu, ktorý je nevyhnutný pre chudnutie. Pomôže ti zelený čaj potlačiť chuť do jedla?

Žiaľ, zelený čaj podľa súčasných štúdií nepotláča chuť do jedla. To, že sa to nepodarilo preukázať však neznamená, že tebe nepomôže. Ak po vypití zeleného čaju máš nižšiu chuť do jedla, tak nie je čo ďalej riešiť.

Vo všeobecnosti však nemôžeme povedať, že zelený čaj zníži chuť do jedla.

Ako schudnúť so zeleným čajom?

Schudnúť so zeleným čajom sa dá, ale samotné pitie zeleného čaju na chudnutie stačiť nebude. Predovšetkým je dôležitý kalorický deficit, ktorý najľahšie dosiahneš vyváženou stravou, so zameraním sa na vyšší príjem bielkovín, a obmedzením vysoko kalorických potravín.

Dôležitou súčasťou chudnutia je pohyb, lebo vďaka nemu spáliš kalórie, ktoré dovedú tvoje telo do stavu kalorického deficitu.

K tomu všetkému môžeš navrch pridať zelený čaj. Nie ako základ ako chudnutia, ale skôr ako malý doplnok, ktorý ti však naozaj môže pri chudnutí pomôcť.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *