zázvor

Zázvor – Úplne všetko, čo o ňom potrebuješ vedieť

Zázvor je jedným z najznámejších a najpredávanejších liečiv na svete. Slávu a popularitu si získal kvôli množstvu priaznivých účinkov na telo. Často sa používa ako liek proti chorobám, alebo sa z neho vyrába zázvorový čaj, či ginger shot. Ak chceš vedieť o zázvore viac, tak tento článok bude pre teba riešením. Podrobne sa pozrieme na zázvor a výrobky z neho, ich priaznivé či škodlivé účinky, dávkovanie, a v podstate všetko, čo o nich potrebuješ vedieť.

Čo je to zázvor?

Zázvor je kvitnúca rastlina, z ktorej je populárny práve jej podzemok. Podzemok je to, čo bežne poznáme pod názvom zázvor, a ktorý sa najčastejšie používa. Zázvor pôvodne pochádza z juhovýchodnej Ázie, z krajín ako sú Indonézia, Malajzia, Singapur, atď.. Z týchto krajín sa zázvor postupom času rozšíril do celého sveta. Používali ho už starovekí Gréci a Rimania, a v súčasnosti sa produkuje ročne milióny ton zázvoru.

Zázvor má pomerne málo kalórii, pričom ich hlavná zložka je sacharid. Netreba sa však báť zázvoru kvôli tomu, že má sacharidy, väčšinou sa konzumuje vo veľmi malých množstvách, a nie na stovky gramov. Tuky a bielkoviny sa v zázvore takmer vôbec nenachádzajú.

Zázvor sa však nekonzumuje kvôli jeho makroživinám, ale kvôli jeho mikroživinám, teda vitamínom, minerálom a antioxidantom. V tomto ohľade je zázvor naozaj super potravina. Obsahuje vitamíny B2, B3, B6, B9, C, a minerály ako sú železo, draslík, horčík, fosfor alebo zinok. Zázvor sa považuje za bezpečný, pokiaľ je konzumovaný s mierou, a je súčasťou zdravej stravy.

Veľmi dôležitou látkou, ktorú zázvor obsahuje, je gingerol. Je to látka, ktorá je hlavnou aktívnu zložkou zázvoru, a je zodpovedná za väčšinu priaznivých účinkov, ktoré zázvor poskytuje. Pripisujú sa jej antioxidačné a protizápalové účinky.

8 priaznivých účinkov zázvoru

1. Proti nevoľnostiam

Zázvor je pravdepodobne veľmi efektívny proti nevoľnostiam. Využívaný bol aj proti morskej chorobe. Napriek tomu, že vie pomôcť proti bolesti aj pri operáciách sa ukázalo, že najefektívnejší je proti nevoľnostiam spojené s tehotenstvom. Už len menej ako 1,5 gramu denne vie výrazne pomôcť tehotným ženám proti nevoľnostiam. Najlepšie vždy bude, ak sa s jeho užívaním počas tehotenstva poradíš so svojím doktorom, najmä pri užívaní vysokých dávok.

2. Menej svalovej bolesti

Kto by to bol povedal, ale aj pre tých, čo aktívne cvičia, alebo sa snažia vybudovať svalovú hmotu, je zázvor prospešný. Ten dokáže zredukovať svalovú bolesť, a teda zlepší regeneráciu. Pre tento účinok je potrebné konzumovať zázvor dlhodobo, keďže krátkodobý účinok ešte nie je preukázaný. Stačí si denne dať dva gramy zázvoru, a je to v pohode. Zredukovanie svalovej bolesti je spojené s protizápalovým účinkom zázvoru.

3. Zníženie hladiny cukru v krvi

Ďalší priaznivý účinok zázvoru je zníženie hladiny cukru v krvi. Aj keď je zatiaľ málo výskum na tento účinok, tak vyzerá, že zázvor je naozaj efektívny. V jednej štúdii, ktorá sa zaoberala týmto účinkom, došlo k zníženiu hladiny cukru v krvi o 12%. Zároveň počas nej zistili, že zázvor vie aj znížiť riziko zlyhania srdca.

4. Zníženie hladiny zlého LDL cholesterolu

Ako sme spomínali, tak zázvor vie znížiť riziko zlyhania srdca. Jedným z dôvod na to je, že vie znížiť hladiny zlého LDL cholesterolu. Keď LDL cholesterol oxiduje, tak je to pre nás nebezpečné, no závor sa o vie postarať o to, aby k tomuto nedošlo.

5. Zníženie rizika rakoviny

Rakovina je vážne ochorenie, a zázvor môže slúžiť ako prevencia proti nej. Najúčinnejšou formou v tomto prípade bude surový nespracovaný zázvor, keďže ten obsahuje najviac gingerolu, ktorý je zodpovedný za tento účinok. Zatiaľ je však výskum nedostatočný na to, aby sa dalo toto potvrdiť, jednej štúdii sa to už však podarilo.

6. Priaznivý vplyv na mozog

Isté zvieracie štúdia poukazujú, že zázvor vie predísť Alzheimerovej chorobe. Ľudská štúdia tvrdí, že zázvor vie pomôcť zlepšiť reakčný čas a pamäť. Zázvor pravdepodobne vie spomaliť mentálne starnutie. Nech je to už akokoľvek, tak zázvor asi má niekoľko priaznivých účinkov aj na mozog.

7. Posilňuje imunitu

Samozrejme keď zázvor obsahuje toľko vitamínov, a účinných látok, tak to znamená, že vie posilniť imunitu. Gingerol vie znížiť riziko infekcii, a vie znemožniť rast niekoľkých škodlivých baktérii.

8. Zmiernenie menštruačnej bolesti

Okrem potlačenia bolesti pri tehotenstve alebo operácii, vie zázvor pomôcť aj pri menštruačnej bolesti. Tým je na mysli bolesť, ktorá sa je pociťovaná počas menštruačného cyklu. Bol podávaný jeden gram zázvoru 150 ženám, po dobu troch dní, a zázvoru sa podarilo značne potlačiť bolesť, podobne ako by sa podarilo ibuprofenu.

Koľko zázvoru denne? Aké sú škodlivé účinky?

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že zázvor nemôže mať škodlivé účinky, treba si dať pozor. Zázvor môže spôsobiť ťažkosti s trávením, alebo pálenie záhy. Tieto vedľajšie účinky by sa však nemali objaviť, ak sa konzumuje menej ako 5 gramov zázvoru za jeden deň. Samozrejme každý je iný, a niekto bude mať túto hranicu vyššie, iný zase nižšie, všeobecne sa odporúča hranica 5 gramov denne. Je to dostatočné množstvo, aby sa dosiahlo všetkých priaznivých účinkov, väčšinou sa v štúdiách podával 1 až 2 gramy zázvoru denne, takže sa neboj, že by 5 gramov bolo nedostatočné množstvo. Viac by sa však konzumovať nemalo.

zázvor

Vplyv zázvoru na chudnutie

Pokiaľ je schudnúť tvojím cieľom, tak zázvor ti na tejto ceste môže pomôcť. Gingerol, ktorý zázvor obsahuje, stimuluje niekoľko funkcii v tele. Jednou z nich je aj kontrolovanie voľných radikálov tele. To možno nepomáha priamo chudnutiu, ale pomáha to zníženiu rizika kardiovaskulárnych problémov, alebo iných problémov, ktoré spôsobuje obezita. Počas chudnutia je teda nápomocné užívať zázvor, ako prevencia proti zdravotným problémom.

Pravdepodobne ťa ale zaujíma, či má zázvor priamy účinok na chudnutie. V istej malej štúdii zistili, že zázvor môže pomôcť ostať dlhšie nasýtený, a teda vďaka tomu zješ toho menej. Zázvor zároveň dokáže znížiť hladinu cukru v krvi, čo môže pomôcť pri zhadzovaní váhy.

Zázračná tabletka na schudnutie to ale určite nie je. Aj keď dokáže jemne pomôcť pri chudnutí, a môže byť vhodné ho zaradiť do diéty, tak samotný zázvor nespraví nič. Na schudnutie je potrebné dodržiavať kvalitnú stravu s dostatkom bielkovín na ochranu svalovej hmoty, a zároveň pravidelne cvičiť. Najdôležitejším pravidlom chudnutia je kalorický deficit, bez neho to nepôjde. Musíš spáliť viac kalórii, ako prijmeš, ak to budeš dodržiavať, tak zaručene schudneš.

Zázvorový čaj

Jedným z najčastejších produktov zo zázvoru je zázvorový čaj. Hneď na úvod môžeme povedať, že je super ho piť, a prinesie ti radu benefitov. Tieto benefity sú v podstate rovnaké benefitom, ktoré poskytuje samotný zázvor. Zázvorový čaj má o niečo menej gingerolu, ako má surový zázvor, a teda niektoré účinky môžu byť slabšie. Čo sa vedľajších účinkov týka, tak zase, sú veľmi podobné tým, ktoré má aj zázvor, teda pálenie záhy alebo tráviace ťažkosti. Tieto vedľajšie účinky sa však prejavia väčšinou iba vtedy, ak prekročíš odporúčanú dávku piatich gramov zázvoru.

V skratke zázvorový čaj je skvelou náhradou surového zázvoru, treba ho však piť s mierou. Je jednoduché si pripraviť aj domáci zázvorový čaj, potrebuješ iba päť hrubších plátkov surového ošúpaného zázvoru, dve šálky vody, a polovicu citrónu. Zázvor daj do vody, zohrej na bod varu, a nechaj variť 10-20 minút. Teraz je čaj hotový, už len stačí pridať šťavu z citróna. Hotovo. Nič zložité, a je to skvelý spôsob, ako dosiahnuť priaznivých účinkov zázvoru.

Ginger shot

V poslednom čase si veľkú popularitu získavajú ginger shoty. Sú to nápoje, ktoré údajne majú výrazne posilniť imunitný systém, a vyhnúť sa tak chorobám. Vyrábajú sa koncentrovaním surového zázvoru, a ďalšie pridávané ingrediencie sa líšia od výrobcu. Chuťovo zvyčajne nie sú dobré, keďže je v nich vysoko koncentrovaný zázvor, a preto sú ginger shoty predávane v malých dávkach, na pár glgov. Aj ginger shoty v skutku poskytujú rovnaké priaznivé účinky ako zázvor, alebo zázvorový čaj.

Takisto ale treba očakávať rovnaké vedľajšie účinky, a pri ginger shotoch je hrozbou aj pridaný cukor. Pokiaľ je to možné, vyberaj si tie, ktoré tento pridaný cukor nemajú. V závere aj surový zázvor, aj zázvorový čaj, a aj ginger shot ti poskytnú podobné priaznivé a škodlivé účinky. Je len na tebe, ktorú formu zázvoru si zvolíš.

Podrobný článok o ginger shotoch.

zázvor

Pomôže proti boľavému hrdlu?

Veľmi často sa zázvor používa ako domáci liek proti boľavému hrdlu. Vďaka už spomínaným pozitívnym účinkom zázvoru nie je zlé ho skúsiť. Keďže boľavé hrdlo je bežná reakcia tela na infekciu, je vhodné dať si zázvor, ktorý vie si infekciami bojovať. Môže teda pomôcť uvoľniť bolesť hrdla, a zároveň bojovať proti infekcii, ktorá napadla telo.

Oveľa lepšie však poslúži ako prevencia proti boľavému hrdlu, a preto nie je zlé ho užívať na viac pravidelnej báze. Samozrejme zázvor by nemal byť používaný ako náhrada za liečbu predpísanú doktorom, môže však poslúžiť ako účinný liek proti boľavému hrdlu, a je na tebe, či to bude zázvorový čaj, ginger shot, alebo surový zázvor. Všetky ti pomôžu.

Pomôže proti migréne a bolesti hlavy?

Keďže zázvor obsahuje aktívne látky, ktoré majú protizápalové a bolesť uvoľňovacie účinky, tak áno, zázvor vie pomôcť aj s bolesťou hlavy. Zázvor vie zvýšiť hladinu hormónu serotonín v mozgu, čo môže zastaviť migrénu.

Aj štúdie už skúmali vplyv zázvoru u ľudí s migrénami. Došli k záveru, že zázvor znižuje symptómy migrény a vie pomôcť pri bolesti hlavy. Pri týchto štúdiách však testovali zázvor len vo forme gélu a kapsúl. To ale ešte neznamená, že iné formy zázvoru nemajú tento pozitívny účinok, len jednoducho ešte neboli testované.

Ak to zhrnieme, tak zázvor pravdepodobne vie pomôcť s migrénami a bolesťami hlavy, aj keď zatiaľ sa najlepšie účinky preukázali pri zázvorových doplnkoch výživy.

Pestovanie zázvoru doma

Pre tých, ktorí by si chceli vypestovať zázvor doma sme si taktiež pripravili návod. Zázvor je tropická rastlina, a preto neprežije v celý rok, počas studených podmienok. Sadiť by si mal na začiatku jari, vtedy, keď si si už istý/á, že nezamrzne, alebo ho jednoducho daj do kvetináča, a nechaj vnútri, v teple domova. Zázvor môžeš začať pestovať zo zdravého podzemku, ktorý sa dá bežne kúpiť na trhu. Stačí ho dať do kvetináča, spolu s výživnou pôdou, zázvor by mal byť pritom asi 2-3 cm pod zemou. Je to tropická rastlina, a preto ju treba dať na čo najviac slnečné miesto, a pravidelne ju polievať. Keď rastlina plne vyrástla, a listy začínajú žltnúť, tak stačí vykonať zber koreňa, a je to.

Záver

Teraz vieš o zázvore naozaj všetko, čo o ňom potrebuješ vedieť. Dá sa nazvať super potravinou, a to vďaka jeho množstvu priaznivých účinkov, ktoré prináša. Určite by si si ale mal dať pozor na dennú dávku 5 gramov, pri jej prekročení by sa mohli dostaviť aj škodlivé účinky zázvoru, ako sú tráviace ťažkosti a pálenie záhy. Nemusíš jesť len surový zázvor, aj keď ten obsahuje najviac dôležitej aktívnej látky gingerol, ale kľudne môžeš ako náhradu piť zázvorový čaj alebo ginger shoty. Vyhni sa pridanému cukru navyše. Zázvor si dokonca môžeš vypestovať aj doma, a je to veľmi jednoduché. Pri chudnutí ti zázvor taktiež môže pomôcť, ale musíš dodržiavať aj kvalitnú stravu, pravidelný tréning a byť v kalorickom deficite. V skratke, zázvor je super, a mal by si ho konzumovať aj ty.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *