woman doing exercise

Ako schudnúť z lýtok? Dá sa to, a tu je návod!

Veľká tuková vrstva na lýtkách trápi značnú časť ľudí. Pokiaľ to je aj tvoj problém, a rozhodol si sa, že s tým niečo urobíš a nenecháš to len tak, prišiel si na to pravé miesto. V tomto článku rozoberieme ako schudnúť z lýtok, a či je to vôbec možné, prípadne jednoduché.

V skratke o lýtkách

Keďže chceme schudnúť z lýtok, treba aj o nich vedieť aspoň základy.

Lýtka sú svalová partia, ktorá sa nachádza v spodnej časti nôh. Radí sa medzi malé svalové partie, aj keď je pomerne lýtka sú pomerne veľký sval.

Využívame ich denne, vždy keď kráčame, bežíme, skáčeme, bicyklujeme,… Silnejšími lýtkami dokážeš výrazne zvýšiť výkon pri daných aktivitách.

Takisto lýtka dokážu počas tréningu veľmi veľa zniesť, keďže ich používame takmer neustále, čím ich nepriamo cvičíme. Tréningy s veľmi vysokým počtom opakovaní a minimálnou váhou na lýtka nedávajú teda zmysel, keďže to robia bežne. Lepšie je ich cvičiť s ťažšou váhou, stredný počet opakovaní a viac sérii.

No a počas leta sú to práve lýtka, ktoré sú väčšinou jedinou viditeľnou partiou nôh. Preto kto by nechcel vyšportované a štíhle lýtka?

Súvisiaci článok: Ako schudnúť z rúk?

Dá sa schudnúť z lýtok

Ako teda schudnúť práve z lýtok? Odpoveď je trochu zložitejšia. Samozrejme schudnúť tuk z lýtok sa dá, ale nedá sa schudnúť tuk samostatne z lýtok. Teda lokálne chudnutie neexistuje. Postupne to odôvodníme.

Všetko sa to začína tým, že si v deficite kalórii, teda ješ menej ako spáliš, čo je základne pravidlo chudnutia. Samozrejme telo tie kalórie potrebuje aj napriek tomu, že si mu ich nedodal, lebo srdce musí stále pumpovať krv, žalúdok musí stále pomáhať rozložiť potravu,… Telo jednoducho nechce umrieť, a teda keď ty si mu nedal kalórie, zoberie si ich samo. Telo ich má uložené vo forme tuku, no dokáže ako energiu využiť aj svaly. Na to aby si telo zobralo energiu iba z tukov a nie svalov, musíš správne chudnúť.

Dobre telo si zobralo isté množstvo tuku aby ho využilo ako energiu, čo teraz? To množstvo tuku, ktoré si telo zobralo ako zdroj energie si schudol. Teda telo ho spálilo, aby mohlo fungovať, a ty si vo výsledku ten tuk stratil a schudol.

Preto lokálne chudnutie iba z lýtok nie je možné. Telo si berie tuk celkovo z tela, neberie si tuk špecificky iba z látok. Videl si už niekoho, kto by mal štíhle brucho, ale masívne tukom obalené ruky a nohy. Veľmi pravdepodobne nie, a ani takého človeka neuvidíš, keďže tak chudnutie nefunguje.

Mohol si sa však stretnúť s človekom, ktorý mal lýtka iba o niečo chudšie ako iné časti tela. Je možné aby mal niekto trochu chudšie lýtka oproti iným partiám, a chudol primárne z nich. Za to však zodpovedá genetika, to ako si sa narodil, a ako si bol genetický obdarený. Geneticky môže byť pre niekoho ľahšie schudnúť z lýtok, no o to ťažšie schudnúť z iných časti tela. Žiaľ toto ty neovplyvníš, a nezmeníš a preto nemá význam nad tým nariekať. Schudnúť z lýtok, teda z celého tela môžeš aj tak. Teda sprav to, čo môžeš, a nerieš to, akú máš genetiku.

chudé a svalnaté lýtka

Ako schudnúť z lýtok?

Každý môže schudnúť aj z lýtok, pre jedného to môže byť ťažšie ako pre druhého, ale dá sa to. Tú sú kroky, ako dosiahnuť štíhle lýtka.

  1. Strava je základ. Skonči s jedením nezdravých mastných jedál, fast foodov či sladkostí. Zameraj sa na dostatočný príjem bielkovín, ktorý bude nevyhnutný pri správnom chudnutí. Sacharidy sú povolené, ale mali by to byť hlavne komplexné sacharidy, ktoré sa budú vstrebávať pomaly a dajú ti dostatok energie počas dňa. Vyhni sa nezdravým jednoduchým cukrom. Tuky sú taktiež dôležité, a to pre spávnu hormonálnu činnosť, alebo rozpúšťanie vitamínov A, D, E, K. Zvoľ zdravé tuky namiesto tých nezdravých. Dbaj aj na dostatok vlákniny, vitamínov či minerálov, ktoré dostaneš z ovocia alebo zeleniny.
  2. Hýb sa. Aj aeróbne aj anaeróbne. Anaeróbne je silový tréning, ktorý je nevyhnutný pre budovanie svalovej hmoty, a svaly pomáhajú pri chudnutí. Aeróbny tréning je napríklad beh, bicykel, plávanie,… Ten ti pomôže spáliť viac kalórii za deň, a teda to znamená, že ti pomôže schudnúť.
  3. Spánok je taktiež podstatný. Regenerácia je dôležitá, a bez nej sa ďaleko nepohneš. Ideálne by spánok by mal trvať 8 hodín.
  4. Doplnky výživy vedia tiež pomôcť pri chudnutí, avšak najmenej z už spomenutých vecí. Môžeš skúsiť spaľovače tukov alebo karnitín, ale iba vtedy, ak máš už osvojené prvé tri body. Oveľa lepšou voľbou bude kvalitný srvátkový proteín, s ktorým doplníš kvalitné bielkoviny do tvojej diéty.

Ak budeš dodržiavať vyššie spomenuté spolu s pravidlom: chudneš iba vtedy ak spáliš viac ako prijmeš, teda zješ, tak zaručene schudneš z lýtok, a ak zapojíš aj trpezlivosť, budeš mať lýtka snov.

Tip pre štíhle lýtka

Menším tipom pre štíhlejšie lýtka je silový tréning lýtok. Tým, že sa ti podarí vybudovať svalovú hmotu na lýtkách, zmenšíš percento tuku v oblasti lýtok.

Pre porovnanie lýtka budú vyzerať štíhlejšie, ak namiesto 2kg svalov a 3kg tuku, budeš mať 3kg svalov a 3kg tuku na lýtkách. Hmotnosti sú vymyslené, ide len o to aby si pochopil, že silový tréning je tvoj kamarát.

Súvisiaci článok: 5 cvikov na lýtka – Stručná príručka o efektívnom tréningu lýtok

Záver

Schudnúť z lýtok sa dá, a dokáže to každý. Schudnúť iba z lýtok sa nedá, a nedokáže to nikto. Netráp sa tým ako si bol geneticky obdarený na držanie tuku v lýtkách, radšej sprav a zmeň niečo, čo dokážeš ovplyvniť.

Ak budeš dodržiavať už spomenutú stratégiu na chudnutie, dosiahneš vysnívaných štíhlych lýtok zaručene. Tak smelo do toho!

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *