|

Prestať jesť pečivo? Chudnutie, zdravie a budovanie svalov

Pečivo je často považované za nepriateľa, či už pri zdravom životnom štýle, alebo chudnutí. Veľa diét odporúča pečivo vyradiť, a považuje sa za nezdravé. V tomto článku sa pozrieme na to, či naozaj je pečivo zlé, a potrebuješ ho vyradiť. Ako vplýva pečivo na zdravie, chudnutie, a budovanie svalov? Poďme sa na to podrobne pozrieť.

Základy o pečive

Pečivo je veľmi široký pojem. Spadá do neho všetko od sladkého pečiva, cez rožky, až po chlieb. Niektoré budú pre nás lepšie ako iné. Samozrejme sladké pečivo má veľa pridaného cukru, a preto nebude veľmi vhodné na chudnutie, a ani pre zdravý životný štýl. Otázne je ale, čo s takým chlebíkom?

Chlieb je ako všetci vieme zložený z múky. Je to hlavne zdroj sacharidov, pri niektorých druhoch aj vlákniny. Bielkoviny a tuky sa v ňom nachádzajú v malých množstvách. Napriek tomu, že chlieb obsahuje veľa kalórii, tak má malý obsah mikroživín. To znamená, že chlieb určite nebude tá pravá potravina na to, aby si dosiahol svoje vitamíny a minerály. Zato v ňom nájdeme lepok, čo je problémom pre mnohých alergikov. Existujú však aj bezlepkové možnosti, väčšinou vyrobené zo zemiakov alebo ryže.

Môžeš schudnúť, keď nebudeš jesť pečivo?

Áno, môžeš schudnúť, keď nebudeš jesť pečivo. Chlieb, alebo vo všeobecnosti pečivo, neobsahujú žiadnu látku, bez ktorej by si nemohol schudnúť. To ale neznamená, že ak vyradíš chlieb, a nič iné nezmeníš, tak schudneš. Pečivo nehrá kľúčovú rolu pri chudnutí, a pokiaľ ho prestaneš jesť, tak stále bude chudnutie závisieť na tom, či si v kalorickom deficite. Ak budeš jesť veľa kalórii, viac ako telo potrebuje, tak jednoducho neschudneš. Pre schudnutie budeš musieť spáliť viac, ako zješ. Iná cesta tu nie je. Tvoje telo musí byť v kalorickom deficite, na to, aby si schudol. Ak chceš schudnúť, tak vyradenie pečiva ešte nič neznamená.

Môžeš schudnúť, keď budeš jesť pečivo?

Možno viac zaujímavou otázkou je, či môžeš schudnúť ak pečivo budeš jesť. Chlieb si získal zlú povesť kvôli tomu, lebo má vysoký glykemický index. To znamená, že ak ho skonzumuješ, tak sa v tele rýchlo zdvihne inzulín. Inzulín spôsobuje to, že telo bude jedlo sa snažiť uložiť do tukov. Vyzeralo by to tak, že ak skonzumuješ chlieb, tak sa ti zvýši hladina inzulínu, ktorý spôsobí ukladanie tukov, a ty ten chlieb čo si zjedol uložíš do tukových zásob. To neznie ako ideálna cesta za schudnutím. Ako je to ale reálne?

Áno, chlieb a pečivo majú vysoký glykemický index, a všetko to je pravda. Toto ale neznamená, že ak budeš jesť chlieb, tak nemôžeš schudnúť. Aj keby si celý deň nejedol nič iné, iba chlieb, a podarilo by sa ti spáliť viac kalórii, ako si dostal z tohto chlebu, tak schudneš. Telo bude v kalorickom deficite, bude súrne potrebovať energiu, a ak ju nezíska jedlom, tak si zoberie tú energiu z telesného tuku alebo svalov. Myslíš, že keď telo nemá dostatok energie, a ty mu ju nedodáš, tak telo uloží tento chlieb ako telesný tuk, kvôli glykemickému indexu? Určite nie! Telo hladuje, je v kalorickom deficite, a musí kvôli tomu rozkladať svoju vlastnú hmotu, svoje svaly a telesný tuk. Ak je telo v takomto stave, tak určite neuloží chlieb ako telesný tuk. Tento chlieb spáli, a ak bude stále v deficite, tak bude chudnúť zase z tukov a svalov, pokiaľ mu nedodáš tú energiu jedlom.

K tomu glykemickému indexu, aj ten nemusí byť problém. Glykemický index sa dá veľmi ľahko znížiť, a konzumácia chlebu nemusí znamenať, že sa v tele vypustí toľko inzulínu. Znížiť ho môžeš tak, že spolu s pečivom skonzumuješ inú potravinu, ktorá má nízky glykemický index. Tento index sa spriemeruje s tým, ktorý má chlieb, a vo finále máš podstatne nižší glykemický index. Daj si napríklad chlieb so zeleninou, a finálny glykemický index nebude vysoký. Či konzumuješ chlieb alebo nie, tak schudnúť môžeš. Chlieb nehrá významnú úlohu pri chudnutí.

chudnutie a budovanie svalov s pečivom

Budovanie svalov a pečivo

Keď už vieš ako pôsobí pečivo na chudnutie, bolo by dobré vedieť, ako pôsobí na budovanie svalovej hmoty. Samozrejme zase pečivo nie je zázrak, ktorý ti pomôže alebo zabráni vybudovať svalovú hmotu. Budovanie svalovej hmoty spočíva najmä v tom, aká je celková strava, a ako cvičíš. Ak sa snažíš vybudovať svalovú hmotu, chlieb nebude problémom, a určite vie aj pomôcť. Sacharidy sú dôležitou súčasťou naberania váhy, teda aj budovania svalovej hmoty, predsa len sú to primárny zdroj energie. Chlieb ti ich vie poskytnúť, a môže poslúžiť ako občasná náhrada iných zdrojov, ako sú ryža, cestoviny alebo zemiaky.

Pokiaľ si na keto diéte, tak samozrejme chlieb nebude vhodný, ale keto diétu by som na naberanie svalov neodporúčal. Naopak ak si hardgainer, teda nedokážeš pribrať, aj keby si sa o to extrémne snažil, tak chlieb určite chceš zaradiť do svojej diéty. Nerob si ale starosti ak si alergický na lepok, budovať svalovú hmotu môžeš aj bez pečiva.

Vplyv pečiva na zdravie

Samotné pečivo nie je zlé, ale ani dobré, teda v prípade, že nemáme na mysli sladké pečivo. Vtedy pre nás nie je vhodné, kvôli vysokému obsahu pridaného cukru. Ak sa ale pozrieme na bežný chlieb, tak ten nie je zlý. Nespôsobuje žiadne ochorenia, a pokiaľ nie si alergický na lepok, tak jeho konzumácie sa nemusíš báť. Predsa len chlieb jedia ľudia už tisícročia.

Na druhú stranu chlieb nie je bohatý na vitamíny alebo minerály, obsahuje ich len v minimálnom množstve. Určite bude lepšie zvoliť celozrnný chlieb. Ten už má aj priaznivé účinky, a dokáže znížiť riziko zlyhania srdca, cukrovky, rakoviny, a aj obezity. Taktiež má vyšší obsah vlákniny, ktorá okrem priaznivých zdravotných účinkov pomáha aj pri diéte. Naopak biely chlieb využíva rafinovanú múku, je ochudobnený o všetky dôležité živiny, a obsahuje veľa sacharidov. Pokiaľ chceš priaznivé účinky chlebu, tak jednoznačne zvoľ celozrnný.

Záver

Konzumácia celozrnného pečiva určite neublíži tvojmu telu, a ani tvojej diéte. Práve naopak môže slúžiť ako prevencia proti hneď niekoľkým chorobám. Chudnutie a budovanie svalov nie je priamo ovplyvnené konzumáciou pečiva.

Pre správne chudnutie sa musíš dostať do kalorického deficitu, a pritom musíš dbať aj na dostatok bielkovín, a pravidelný tréning.

Ak je tvojím cieľom vybudovať svalovú hmotu, snaž sa byť v jemnom nadbytku kalórii, dodržiavať vyváženú stravu, a anaeróbne cvičiť.

Celozrnné pečivo je úplne bezpečné, a taktiež ho môžeš zaradiť do svojho jedálničku.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *