čučoriedky
|

Čučoriedky – Vplyv na zdravie a chudnutie

Čučoriedky sú populárne ovocie, ktoré má svoj pôvod v Severnej Amerike. Dnes sa čučoriedky už pestujú aj u nás v Európe, a môžeme byť len radi. Čučoriedky sú veľmi prospešné pre zdravie, a je to ovocie, ktoré by mal jesť naozaj každý. V tomto článku sa podrobne pozrieme na čučoriedky, ich priaznivé, prípadne škodlivé účinky, a ich efekt na chudnutie.

Čo sú to čučoriedky?

Čučoriedky sa radia medzi lesné ovocie. Sú to malé guľky, s priemerom pár milimetrov. Ich farba sa môže líšiť od modrej až po fialovú. V súčasnosti už máme veľa rôznych odrôd. Čučoriedky sa vďaka ich skvelej chuti často konzumujú surové, ale taktiež sa dajú kúpiť aj mrazené.

Z čučoriedok sa následne vyrábajú džemy, džúsy, a iné výrobky. Keďže sa ale pri výrobe džemov a džúsov pridáva k čučoriedkam aj cukor, tak najlepšie ich je konzumovať nespracované, ako čerstvé alebo mrazené lesné ovocie.

Nutričný obsah čučoriedok

Každý jedálniček by mal obsahovať čučoriedky, kvôli ich skvelému nutričnému obsahu. Aj ak sa snažíš schudnúť, tak čučoriedok sa báť nemusíš, obsahujú veľmi málo kalórii. Presný obsah kalórii sa bude líšiť na základe odrody a zrelosti čučoriedok, ale dá sa povedať, že ich obsah kalórii je 50-70 kcal na 100 gramov. To je naozaj málo kalórii, a preto sa netreba báť pribratia.

Najviac obsiahnuté v čučoriedkach sú sacharidy, teda samozrejme s výnimkou vody. Sacharidy sa tam nachádzajú hlavne vo forme fruktózy, teda jednoduchého cukru. Zvyšok sacharidov tvorí vláknina, ktorá nás pomáha zasýtiť. Bielkoviny a tuky sa v čučoriedkach nachádzajú v zanedbateľnom množstve, ako pri väčšine ovocia.

Vitamíny a minerály v čučoriedkach

To, čo ale robí čučoriedky skvelými, okrem nízkeho obsahu kalórii, sú vitamíny a minerály.

Čučoriedky obsahujú vitamín C, ktorý pomáha imunitnej funkcii tela, a starostlivosti o pokožku.

Ďalej obsahujú vitamín K1, ktorý hrá dôležitú úlohu pri zrážaní krvi.

Mangán je minerál, ktorý zabezpečuje správny metabolizmus ostatných živín, a tiež sa nachádza v čučoriedkach.

V menších množstvách obsahujú aj vitamín B6, E a meď.

Toto boli ešte len vitamíny a minerály, ale čučoriedky majú takisto veľa antioxidantov, ktoré prinášajú niekoľko benefitov pre telo, k nim sa ale dostaneme neskôr.

Vplyv čučoriedok na chudnutie

Čučoriedky ťa neurobia chudým len kvôli tomu, že ich konzumuješ, ale vedia ti pomôcť schudnúť. V skratke chudnutie funguje tak, že telo nemá dostatok energie, ktorú dostáva bežne vo forme stravy, a teda ako zdroj energie využije telesný tuk a svalovú hmotu. Na to aby ako zdroj využívalo najmä telesný tuk, a nie svalovú hmotu, je treba jesť dostatok bielkovín, a pravidelne anaeróbne cvičiť.

Ako ti teda pomôžu čučoriedky schudnúť? Keď chudneš, tak budeš musieť jesť menej kalórii ako vyšportuješ, a čučoriedky obsahujú málo kalórii na 100 gramov. Vďaka tomu ich môžeš zjesť väčšie množstvo, ako keby si jedol napríklad pečivo, alebo sladkosti. Keďže ich môžeš zjesť väčšie množstvo, tak budeš menej hladný, čo je hlavný faktor úspechu alebo neúspechu chudnutia. Budeš nasýtený/á, a teda nebudeš potrebovať porušovať diétu, čo znamená že schudneš.

Dúfam že to neznie moc zložito, ak áno, tak kľudne si to prečítaj ešte raz. Čučoriedky ti dokážu pomôcť schudnúť, ale musíš okrem toho konzumovať kvalitnú stravu s dostatkom bielkovín, pravidelne cvičiť, a byť v kalorickom deficite.

1. Vysoký obsah antioxidantov

Máme tu tie spomínané antioxidanty, ktorých majú čučoriedky naozaj veľké množstvo. Antioxidanty chránia telo pred voľnými radikálmi. To je dosť dôležité, lebo voľné radikály môžu poškodiť tvoje bunky, a viesť k ochoreniu, ako je napríklad rakovina. Štúdie preukázali, že konzumácia čučoriedok priamo zvýši hladinu antioxidantov v tele. To znamená, že konzumáciou čučoriedok môžeš predísť rakovine, znie dobre však? Je pravdepodobné, že čučoriedky sú spomedzi ovocia a zeleniny, jedným z najbohatších na antioxidanty.

Tmavá čokoláda má ešte o niečo viac antioxidantov, ako samotné čučoriedky, a preto odporúčame si prečítať náš podrobný článok: 11 dôvodov prečo jesť tmavú čokoládu.

čučoriedky

2. Zabraňujú poškodeniu DNA

Vďaka predošlej výhode dochádza k menšiemu poškodeniu DNA, čo zase znižuje šance rakoviny. Každý deň sa DNA poškodzuje, a nedá sa tomu úplne vyhnúť, ale konzumáciou čučoriedok sa dá zmenšiť toto poškodenie. Poškodzovanie DNA je jednou z príčin toho, prečo starneme, a konzumáciou čučoriedok sa dá zmenšiť toto poškodenie aj o 20%. Potvrdilo to už niekoľko štúdii, a teda máme o dôvod viac jesť čučoriedky.

3. Zabraňujú oxidácii LDL cholesterolu

Nielen že čučoriedky chránia proti poškodeniu DNA, ale aj proti poškodeniu cholesterolu. Zlý LDL cholesterol je nebezpečný vtedy, keď oxiduje. Antioxidanty v čučoriedkach majú silný účinok na zabránenie oxidácii LDL cholesterolu. Zase je to štúdiami potvrdený efekt, a teda dá sa považovať za ďalšiu výhodu pre čučoriedky. Podporujú zdravie srdca.

4. Znižujú riziko zlyhania srdca

Zase veľmi podobné s predošlou výhodu je aj zníženie rizika zlyhania srdca, ale je tu rozdiel. Oxidácia LDL cholesterolu je len rizikový faktor, ktorý môže následne spôsobiť zlyhanie srdca. Pomôžu ale čučoriedky znížiť riziko zlyhania srdca. Na to sa pozrela ďalšia štúdia, ktorá bola robená až na takmer 100 000 ľuďoch, a došla k záveru, že antioxidant, ktorý je hlavným antioxidantom v čučoriedkach, vedie k 32% zníženiu rizika zlyhania srdca.

5. Podporujú zdravie mozgu

Áno čučoriedky majú priaznivý účinok na srdce, ale nielen to. Priaznivo vplývajú aj na mozog. Niekoľko štúdii robených na zvieratách aj ľuďoch podporuje toto tvrdenie. Ich konzumácia môže oneskoriť mentálny úpadok a zlepšiť pamäť.

6. Zlepšenie regenerácie po náročnom tréningu

Pokiaľ cvičíš, čo by si jednoznačne mal, tak čučoriedky ti vedia pomôcť. Aj keď viac výskumu je potrebného, tak ich konzumácia môže viesť k zlepšeniu regenerácie po náročnom tréningu.

7. Znižujú krvný tlak

Vysoký krvný tlak je veľmi častý problém v súčasnosti, a je to rizikový faktor zlyhania srdca. Čučoriedky vedia pomôcť aj tu, a znižujú krvný tlak. Niekoľko menších štúdii potvrdzuje tento efekt.

Záver

Čučoriedky sú skvelá potravina, ktorá poskytuje množstvo výhod, a možno o mnoho z nich ani nevieme. Je to vynikajúca potravina na chudnutie, a môže pomôcť k dosiahnutiu vytúženej postavy. A aj keby nemal čučoriedky žiadny priaznivý účinok, tak kto by ich nemal rád? Veď sú dokonca aj chutné, tak aký je potom dôvod ich nejesť? Dodnes sa nezistili žiadne škodlivé účinky čučoriedok, a alergia na čučoriedky je veľmi zriedkavá. Určite teda skús túto skvelú potravinu zaradiť do svojho jedálnička, a dostaneš množstvo benefitov, ktoré sme už vyššie spomínali.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *